şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanin eli ayagi biribirine dolasinca, "nereden girdim lan ben bu ise" seklinde devam edecek istek. pek mümkün degildir yani. istisnai olarak basarilabilir tabi.
 • bir enstrüman calmak hayattan alinan zevki pozitif olarak ivmelendireceginden, ugruna vakit harcamaya degerdir.. zamani aksam evde göbegini kasiyarak televizyon seyretmekle harcamaktan yegdir..

  olabiliritesi vardir kanimca..

  yetenek metenek bunlar önemli seyler tabi ama konsantrasyon, istek ve irade yetenegi döver..
 • takdir edilesi bir şeydir. ergenlikteki enstrüman çalma sevdası çoğunlukla popüler olmak veya kız araklamak amacıyla başlar. oysa ilerleyen yaşlardaki müzik merakı daha entellektüel bir olgudur. hem iş sahibi, yükünü tutmuş biri, ergen iken hayal bile edemeyeceği kalitede enstrümanlara yatırım yapabilir.
  (bkz: yamaha) (bkz: fender) (bkz: jackson)
  ayrıca bu olgun arkadaşlar gürültü yapmak yerine kaliteli bir müzik ortaya çıkarmaya çalışacaktır. düşünüyorum da şimdi eski grubum bir araya gelse 10 sene önce yaptığımız müziğe göre çok daha kaliteli işler çıkarırdık.
 • virtüöz olmak istiyorsanız zordur, diğer türlü öğrenilir.
 • keman grubundan yaylı sazlar değilse gayet mümkündür.
 • 30 yaş civarı ve çok üzerinde gitar öğrencilerim oldu. daha küçük birine göre öğrenmeleri daha kolay . hevesi olan pratiği de yapıp hızla ilerliyo. hevesi olmayanlar da çalmayı kolayca öğrenebiliyo ama pratik eksiği yüzünden ilerleyemiyo. diğer enstrumanlar için de aynı şeyi kolayca söyleyebilirim.

  yaşınız ne olursa olsun! istediğiniz enstrumanı çalmaya başlayabilirsiniz , başlayın.

  ---> yaklaşık bir ay sonrasından edit: bu başlık altında "zor yeaa , parmaklar hmsss , olmasss sanmıyorum ... " diyenlerin hiçbirinin hiçbir enstruman çalmadığına şüphem yok.

  tekrar yazıyorum ve şüpheniz olmasın ; müziğin ve enstrumanın yaşla alakası yok. öğrenirsiniz hem de muhtemelen 3 ayda falan! . ama canlı müzik yapacam, virtüöz olacam , karmaşık etüdleri de çalacam diyosanız yine öğrenirsiniz! sadece devamında çalışmanız lazım, günde 2 saat falan.

  tekrar söylüyorum herhangi bir enstrumanı herhangi bir yaşta çalabilirsiniz ama günlük etüd yaparsanız daha da iyi çalarsınız.
 • kimileri için hayalini gerçekleştirmektir.