şükela:  tümü | bugün
  • vardır böyle insanlar ve azimleri takdire şayandır.

birçok bölümde tanıdığım ileri yaşlı öğrenciler oldu. kimisi afla gelmişti, kimisi gerçekten yeni kazanmıştı. dönem arkadaşlarının atatürk'ü gördün mü? diye sormaları dışında bence bir sıkıntıları da yoktu.
  • bizim okulda 62'li bir teyze var böyle. müzik öğretmenliğini kazanmış zamanında ama ailesi okumasına izin vermemiş. tabi onun kazandığı sıralarda sesi iyi olan herkes müzik öğretmeni olabiliyordu. şu sıralar sistem biraz değişip ağırlaşsa da yıllar geçmesine rağmen okulu bitirip diplomasını almıştır. biraz hırslı, biraz kıskanç ve olgun bir kadın gibi mi yoksa genç bir insan gibi mi davranmalıyımın arasında kalmış, tuhaf bir insan olarak akıllarımızda yer etmeyi başarmıştır.
  • bu kararı almadan önce iyice düşünmek gerekir. cünkü 30 yaşından sonraki zamanın akış hızı ondan önceki zamanla aynı değildir. buna bağlı olarak geçen her günün eskiden getirdiğinden daha büyük bir sorumluluk getirdiğini de unutmamak gerekir. ayrıca eğer kişi kararlı ise önce yanında eş veya dost olarak bildiği insanın onu mutlak suretle desteklemesi şarttır. bir de iş karşılaştırması ve duygusal karşılaştırmayı da iyi yapmak gerekir. sözgelimi (böyle itici bir kelime olamaz türetenin ağzına sağlık) aylık kazancı 5 yıl sonra okul bittiğinde ne kadar artıyor, bu okul kariyerinde kaç basamak atlamasına yardımcı olacak, yani atılan taş ürkütülecek kuşa değecek mi?

okulu kazandıktan sonra kendinden yarı yaşındakilerle oturup kalkmak durumunda olacağını da iyi hesaba katmalıdır. nihayetinde ergenliğini yeni bitirmiş gençlerle uyum sorunu yaşamayacak bir tabiatta olmalı insan. bu elbette işin en kolay tarafıdır asıl zor tarafları okula yerleşecek puanı almak, okul iş ve evli ise evlilik hayatını bir arada yürütebilmektir. basit bir öğretmenlik için çekilir cinsten bir zahmet değildir, onun yerine bitirdiği lisans programına yakın ama seveceği bir alanda yüksek lisans yapıp tırmalamaya çalışmaktır.

buna rağmen hiçbir şey için geç değildir. yeter ki başı ve sonu iyi planlanmış bir karar olsun. şuanda isteyip de yapamayacağım bir şeyin olmadığına inanıyorum. 180 derece bir dönüş yapıp iş hayatımı baştan ayağa değiştirecek bir karar ile yeniden okumaya başlayabilirim. başladığım işi bitireceğimden zerre kadar şüphem yok ancak asıl emin olamadığım şüphe duyduğum şey bu kadar zahmetten sonra elime ne geçecek? ne kazanacağım ve bu süreçte ne kaybedeceğim. o sebepten böyle ciddi kararlar almadan evvel size basit gibi görünen diğer alternatifler üzerinde de kafa patlatmanızda fayda vardır.
  • bilgisayar mühendisliği bölümüne başlayarak yaptığım eylem.
    iyi mi yapıyorum kötü mü yapıyorum bilmiyorum ama yapıyorum işte. ilk derse de bak; temel fizik.

edit: bitiremedi ve 2.sınıf finallerine bile girmeden okuldan ayrıldı. ktü pişmanlıktır.!
  • uzun zamandır aklımın bir köşesinde olan, çeşitli nedenlerden ötürü bir türlü gerçekleştiremediğim, şu aralar ciddi ciddi düşündüğüm ve de girişimlerde bulunduğum;
    bir yandan da eğer olursa nasıl olacak diye merak ettiğim süreç...

askerliğini yapmış, işi gücü olan bir insanım. evet ama mühendislik diplomasını almadan eğitimimi tamamlamış saymıyorum kendimi. benim açımdan büyük bir eksikti...
    ne zamandır şartlar bu kadar uygun, bende bu kadar umutlu olmamıştım...
  • açıköğretime başvurarak bu yıl yapmayı umduğum şey. yukarıda biri yazmış attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değecek mi iyi hesaplayın diye. valla öyle hesaplar yapmadım, çok iyi plan da yapmadım. zira istediğim bölümün türkiye'de zaten pek gideri yok.

(bkz: laborant ve veteriner sağlık)

ben normal işime devam edeceğim zaten her şeyi bırakıp tamamen sıfırdan başlama şansım yok, zira maddiyat sorun. yoksa veterinerlik için kasardım. ama du bakalım neler olacak? bakalım bende ders çalışacak kafa kalmış mı?

sınav sonrası edit: genetik'ten 95 aldım, açık öğretim soruları aşırı kolaymış bu arada ama gene de çok mutlu oldum.
  • içine girdiğim süreçte bir sene içinde yapıyor olacağım eylem. iyidir, çünkü geç de olsa hayalini kurduğunuz bölümü okumaya başlamışsınızdır. kötüdür, çünkü geç kalmışsınızdır*.

(bkz: tüm sınıf bana abi deyince)
    (bkz: abiye sahip çıkalım)