şükela:  tümü | bugün
 • 27 yaşında olup hala liseli gibi yaşadığım için beni germeyen durumdur.
  evden çıkarken annemden izin istiyorum bruh.

  edit: 30 oldum, durum hala aynı.
  edit2: 31 oldum, durum daha da beter.
  edit3: 32 oldum, korkuyorum beyler :(
  edit4: 33 oldum...
  edit5: 34 yaklaştı hala aynı, artık editlemeyeceğim beyler.
 • universite de okudum, erasmus da yaptim, yurtdisinda da yasadim , gencligimde arkadas grubumda vardi ve su an 30 olmusken halen bu hayati yasamakla gurur duyuyorum. evlenip cocuk sahibi olanlar baska bir seyi tercih etmistir, ben baska seyi tercih etmisimdir. herkes kendi istek ve tercihlerini yasar gencler, siz kafanizi cok yormayin, bazi seyleri yasayamamanizin ezikligini milete laf atarak cikarmaya calismayin. disari cikarin biraz nefes alin gecer.
 • ne seks dönüyordur ortamda ya... 30 yaşına az kaldı heyecanla bekliyorum.

  içinde olmak istediğim grup.
 • içinde bulunmaktan mutluluk duyduğum insan grubu.

  her toplumun belli bir normlar bütünü vardır ve toplumun içindeki insanların geneli bu normlar ile uyumlu bir şekilde yaşar. toplumların kültürü, açık-kapalı oluşları ve gelenekleri bu normlar üzerinde etkilidir. mesela doğu kültürü aile kurumunu yüceltirken batı kültüründe bireysellik önplandadır. bazı ülkelerde çok çocuklu olmak normal karşılanırken, bazı ülkelerde bu tuhaf karşılanmaktadır.

  türkiye' de de bu normlara dayanarak, toplumun istediği -daha doğrusu aynı zamanda kendisini de yansıttığı için karşısından olmasını beklediği- ortalama insan profili hakkında bir çıkarım yapabiliriz. bunun için büyük kentlerdeki yaşamı esas almayın, diğer küçük anadolu şehirleri ile ağırlıklandırın.

  türkiye' de bir erkek genellikle 18 yaşında liseden mezun olur; şanslıysa ya da ailesinin maddi imkanları elveriyorsa üniversite okur -genellikle okumaz-, 20 yaşında askere gider, 21 yaşında döner, iki yıl kadar sağda solda çalışır, sonra aile büyükleri çevrede kız aramaya başlar, 24 yaşında evlenir, 25 yaşında çocuk yapar, 27 yaşında ikinci çocuğunu yapar, işinde yükselir, bıyık bırakır, karısı şişmanlar, çocuklar okula başlayınca bıyığını keser, 40 yaşında yeniden bıyık bırakır ve işinde bir kademe daha yükselir, karısı yine kilo alır, çocukları liseye yazılır, bir kaç yıl sonra çocukları askere gider, iş bulur, evlenir, adam bir kademe daha yükselir, bıyıklarını keser ve sonra emekli olur ve yaşlanır.

  türkiye' de bir kadın genellikle liseyi 18 yaşında bitirir, şanslıysa ve daha erken evlendirilmediyse 20 yaşında iken ailesi kızı evlendirmeye çalışır, 21 yaşında evlenir, 22 yaşında çocuk yapar, 24 yaşında bir daha çocuk yapar, çalışmaz, evde oturur, kilo alır, hayatından şikayet eder ama çocukların büyümesi ile çok ses etmez, 30 lu yaşlarının sonunda çocukları liseye yazılır, 40 lı yaşlarında kilo alır, evde televizyon izler, komşularla oturur, gün yapar, dedikodu yapar, eşi emekli olunca bunalır ama ses etmez, sonra çocukları evlendirme kaygısı başlar, yaşlanır.

  normlara uymayan insanlar ise kendi kararlarını genelde belli bir yaştan sonra kendileri verir. diğer insanların hayat tarzlarını gözlemlerler ve bundan bir ders çıkarırlar. kendilerine dayatılanı değil, kendi yaşamak istedikleri hayatı sürerler. kendileri gibi insanları buldukları zaman ise birlikte tatile giderler, dans kursuna giderler, monopoly oynarlar, yurtdışına çıkarlar, gezerler, motosiklet alırlar, özgürlüğün tadını çıkarırlar. istedikleri zamanda istedikleri kişiyle evlenip, istedikleri zaman çocuk yaparlar.

  bir de normlara uymak zorunda kalıp, normlara uymayanlara özenen insanlar vardır. otobüsün camından bakıp aşağıda gördüğü hayatı yaşamak isteyen ama otobüsü artık durduramayacağını bilen tipler. sevdikleri bir insanla evlenmiş, sevdiği bir işte çalışıyor ve çocuklu hallerinden mutlu iseler bir sorun yok; gerçi diğer insanları eleştirdiğine göre belli ki mevcut hayatında bir sıkıntı var. o insanlara özenirler, zaman zaman onlar gibi yaşamak isterler ama artık eğreti durur.

  üç çocuklu, bıyıklı bir muhasebeciyseniz ve karınız 90 kilo ise, fiat linea' nızı satıp harley-davidson almazsınız. en fazla sözlükte, sağda solda tuhaf eleştiri yazıları yazarsınız.

  harley-davidson ile gezen, monopoly oynayan ve salsa kursuna giden adamlar da sizin yazılarınıza bakar, şöyle bir gülümser geçer...
 • (bkz: sana ne amk)
 • bir başka "madem 30 yaşını geçtin geber amk" başlığı.

  seri olarak konuyla ilgili zibilyon tane başlık kombinasyonu üreten 30+ düşmanı bebeler bu yaşlara geldiğinizde tam olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz merak ediyorum. görünen o ki 30'dan sonra müthiş sikko bir hayat sizi bekliyor.

  30 olmadan ölün bence.
 • toplumun kıskançlık çıtasını yükseltirler.
  (bkz: zoruna mı gitti)
 • 93 yaşında olup hala lise terk gibi davrandığım için çok ayıpladığım güruh. halbuki bu yaş grubundakiler evlenmeli, bekar insanlarla ilişkisini koparmalı (tercihen bunu yapmadan evvel evdeki oyunları da hayrına halen üniversitede okumakta olanlara vermeli) en kısa zamanda çoluk çocuğa karışarak parasını alköl ve seks tuzağına harcamamalı, içip içip sabahlayıp adamı hasta etmemelidir.