şükela:  tümü | bugün
  • en çok merak ettiğim şeylerden biri. insanlar ülkeleri genellikle şimdiki ya da yakın gelecekteki durumlarıyla değerlendirip yaşanabilirliği hakkında yorum yapıyorlar. ancak bundan 30 yıl önce yaşanmaz denilen ülkeler şimdilerde gözde hale gelebildiği gibi rağbet gören ülkeler de eski refahına sahip olamayabiliyor. yeni bir ülkeye göç etmek isteyen insanların da temel motivasyonu mevcut ya da yapmayı planladıkları çocuklarını daha iyi şartlarda yaşatmak olduğuna göre göz önünde bulundurulması gereken şey daha çok çocuklarımızın eğitimleri ve sonrasında sahip olacakları imkanlardır. kimilerine göre o ülke avustralya, kimilerine göre ise çin. bana göre abd 30 yıl sonra da cazibesini sürdürecek gibi. okyanuslarla çevrili, çok sıkıntılı olmayan komşuları olması bir çok ülke için kabus olan problemlerden çok uzak kalmasını sağlıyor, mevcut nüfustan çok daha fazlasına yetecek geniş bir coğrafya ve bol doğal kaynak, dünya geneli ile kıyaslanınca pek de yozlaşmamış hukuk ve yönetim sistemi, işsiz üretme potansiyeli en az olan yüksek öğretim sistemi, bireyleri üretmeye teşvik eden ekonomik yapısı gibi temel konulardaki tatminkar durumu abd'nin cazip bir ülke olmayı gelecekte de sürdüreceğini gösteriyor.
  • rusya federasyonu kardeş.