şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 300 bin liraya ev alam kiraya verem de yatırım olsun mantığını yerle yeksan eden doğa olayı.

  enpara’nın güncel faiz oranı olan %17,25 ile paranızı vadeli hesaba yatırırsanız bir ay sonunda elde edeceğiniz net getiri aşağı yukarı 3750 tl’ye tekabul etmekte. diğer bir seçenek ise esenyurt’ta 2+1 daire alıp 1000 liraya kiraya vermek olabilir tabii isteyene.

  birazdan buraya “ev durduğu yerde değerleniyo amuğa goyum”cular gelecektir. severiz onları da.

  ekleme: yahu biz de biliyoruz gayrımenkulün vaktiyle iyi bir yatırım olduğunu. 2010 yılında faizler diplerdeyken bir projeden 0,45 oranla kredi kullanıp ev almış biriyim. birkaç sene sonra 2 katı paraya sattım ve iyi bir kazanç sağladım. ben şuan mevcut durumdan bahsediyorum; ortada bir faiz ve balon gerçeği var. kimseye evini sat faize yatır demedik amk. mevcut durum bu. ayrıca 300 bin liram da yok,kendimce bir birikimim var sadece. keşke olsa da dolara çevirip %4 faizle vadeliye yatırsam:)

  bu arada kendi kullandığım sistem olduğu için enpara örneğini vermiştim. yazılanlar ve mesajlar sonrası %19,5’a kadar faiz alanların olduğunu gördüm diğer bankalardan. 3750’yi 4100’lü rakamlara ulaştırmak mümkün.
 • eyyy faiz lobisi sen kimsin yea?
  ulan pardon yanlış geldik.
  fetö yükseltti bu faizleri falan hep. aslında dolaylı olarak. yani onlar doları yükseltti erdoğancığım ve saz arkadaşları doları indirmek için uğraşırken bir yöntem buldular daha güvenli yatırım olan faizi yükselttiler. çok zekiler lan. ev alma faiz al. beğendim. eyyy fetö sen kimsin yea?
  bu arada gayrimenkullerin şöyle bir özelliği vardır. menkul de değer kazanır. yani 300.000 tlye e aldığın ev seneye 400.00 tl olabilir. ekstra kiraların olur. bu söylediklerim türkiyede geçerli değil. 2012’de 100.000 dolar olan ev bir senede 2013’te 60.000 dolara düşüyor. geçen sene 300.000 tlye aldığın ev bu sene 350.000 la deyip kar yaptığını sanıyor. hanzo evinin 40.000 dolar değer kaybettiğinin farkında değil.

  edit: para birimlerinin herbirini tek tek yazmayinca kafasi basmayan baska hanzolar da varmis. hala anlamayan hanzolar gidin kitap okuyun aminuyum.
 • fakirler olarak (bkz: bundan bize ne olması)
 • zenginler olarak da (bkz: bundan bize ne olması)
 • ülke ekonomisinin ne kadar vahim olduğunun birinci göstergesidir. paramızın zamana göre ne kadar hızlı değer kaybettiğini anlayabiliriz.

  bankada parası olan veya evini satıp bankaya yatırabilen biri ancak parasının değer kaybını engelleyebilecekken, parası olmayanın yapabileceği bir strateji var mı? ya borcunu yeni bir borçla ancak banka kredisiyle ödeyebilenler! bu faiz oranı haliyle kredi çekerken de yüksek. bu insanlar malesef daha hızlı batacak.

  zengin zenginleşsin bakalım. ama fakir daha da fakirleşirken o zengin de rahat yaşayamacak, bunu bilin. hırsızlık, cinayet, tecavüz artarken, bu cennet toprakların önemi kalacak mı acaba?

  neyse oy vermeye devam edelim biz. daha da dibi varsa görelim. bize biçilen ceza da bu demek ki.
 • faiz yicen abi.
 • %16 enflasyonu olan bir ülkede paranın değerini ancak koruyor demektir. faize para yatırmak paradan maksimum verimi alamamaktır. ama ülkenin içinde bulunduğu hale baktığımızda yapacak başka bir şey yok gibi.
 • gerçek enflasyonun en az %20 olduğu ülkede, parayı yavaş yavaş yok etmenin bir yöntemidir.
 • kısa vadede mevduat faizi şuan çok daha karlı evet ama uzun vadede illa ki bir yatırıma dönüşmek zorunda o birikim. yoksa pul olur gider o para.
 • en iyimser senaryoda;

  300.000 liranın değerinin bir ayda 296.250 liraya düştüğünü gösterir.

  300.000 liranın bir yılda değerinin 255.000 liraya düştüğünü gösterir.

  düşünsene bankaya (vadesiz hesaba) 300.000 lira koyuyorsun bir yıl sonra paramı çekeyim diyorsun ve sana 250.000 lira veriyorlar. bir yılda 50.000 lira buhar olmuş.

  edit: çoğu kişi anlamadığını söylemiş. paranızı vadesiz yani faizsiz mevduat hesabına, kasanıza, ya da yastık altına koyduğunuzda veyahutta vadeliye koyup da aylık faiz getirisini harcadığınızda bir sene sonra 300.000 liranın ederi 250.000 lira oluyor. yani bankadan yine 300.000 çekersiniz ama o bir sene sonra bugünün parasıyla 250.000 lira değerinde olur. bu da korkunç bir enflasyon oranı demektir. bu devirde para kazanmak paranın değerini korumaktan çok daha kolay hale geldi maalesef. şimdi faiz mi haramdır yoksa alın teriyle biriktirdiğin paranın maksimum 5 sene içinde sıfırlanması mı?

  ayrıca vadeli hesapta parayı tutup elde edilen gelire dokunmasanız bile paranız daha az da olsa yine değer kaybedecektir.

  şöyle ki bugün bankaya koyduğun 100 liran bir yıl sonra 115 lira olacak mevcut faiz oranlarıyla. peki ya bu gün 100 liraya alabildiğin bir şeyi 115 liraya bir sene sonra alabilecek misin? ya da geçen sene 100 liraya aldığın şeyi bu sene 115 liraya alabiliyor musun? alamıyorsan, enflasyon doğru değildir ve ancak tüik'in açıkladığı enflasyon oranlarına göre paranı korumuşsun demektir. gerçek enflasyon karşısında paran yine değer kaybetmiştir... türkiye'de faiz getirisi negatiftir, paranın değerini korumaya bile yetmez.