şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insan 2.0 ve endüstri 4.0 ile birlikte daha önce yeni dünya dini olan uzaylı tanrılar kavramından bahsetmiştim. mevzu şu yapay organlar ve sinir hücreleri daha şimdiden yapıldı. daha da gelişecek ve orijinal organların yerini alarak insanlar ölümsüzleşecek. üreyemeyecekler ve çocuk lazım olduğunda kontrollü olarak elde edilecek. yarı robot yarı insan olacağımızı muhtelif fütüristlerden dinleyebilir veya eserlerinden okuyabilirsiniz. hepsi aynı şeyi söylüyor zaten. bu ölümsüz insanın en büyük handikapı da irade olacak. özgür iradesini ve bağımsız varoluşunu satıp buna karşılık ölümsüzlüğü alacak. ölümsüz köleler olacağız. ben değil tabi muhtemelen ben bir iki yıla kalmaz ölürüm ama siz olacaksınız. 1000 yıldan fazla yaşayacaksınız. fakat bedeni yapay organlarla donanmış 300 yaşındaki bir gelecek çocuğu neyden korkar diye hiç düşündünüz mü? ona organı verenden korkar tabii ki. o organı veren onun işini de dilediği zaman bitirir. bu nedenle para gibi kavramlara da gerek kalmayacak. zaten varolabilmek için köleler emredilen her şeyi kusursuz şekilde yapacaklar. aynen ilk zamanlar köleliğine geri dönüş olacak. ilk zaman köleliği nasıldı? ücretsiz işçiler yemek barınak dışında hiçbir talepte bulunmadan emirleri yerine getiriyordu. kölelikte bir tür öze dönüş getirecek teknoloji.
  • organlar tek bir elden üretilmeyeceği için rekabet ve dolayısıyla para yine olacaktır.