*

  • 01.12.2004 ile 30.05.2005 tarihleri arasında askerliklerini yapmış kişilere denir. tabii çoğu izin kullanmayıp 16-17 mayısta almıştır.*
  • benim gibi hakkari yüksekovada yapanları çok şanssız olan ve tüm askerlik boyunca sadece bir kez çarşıya çıkabilen, kışı lahana ve pırasa yiyerek geçirip ortalama kişi başı 10 'ar kilo veren, ve en az 50 kez 3-5 , 50 kez de 1-3 nöbeti tutan, gidiş ve dönüş yolunda en az 5 gün ktm gören ama herşeye rağmen vatan borcunu ödemenin rahatlığını içinde hisseden askerlik dönemidir.
  • okurken titredim. 301.kısa dönem, zihnimde doğrudan beyaz ile özdeşleştirdiğim dönemdir. askerlik yaparken çok zorlanmıştım. şartların ağır olduğu bir birlik olmamasına rağmen, biraz da sakıncalı piyade olmamdan mütevellit, canım epeyce sıkılmıştı. aylarca bembeyaz kar altında kalmıştık ve o günlerde sevinebildiğim tek şey buydu. kar yağıyor olması. her yerin bembeyaz olması. bu dönemde yaşanan bir kurban bayramı vardır ki aileden uzak, düşünmesi bile sıkıntıya sokar.

    ucundan, kıyısından da olsa, kısa mı kısa bir süre de olsa, vatana hizmet etmiş olmak güzeldi, hele ki bembeyaz karlar altında.