şükela:  tümü | bugün soru sor
  • burada bahsettiğim 6.59 direnci, dün 2 denemenin ardından kırılıp üzerine de tcmb başkan yardımcısı ve ppk üyesi * erkan kilimci'nin görevinden ''istifa ederek'' * kalkınma bankası'na sürül.. pardon geçtiği haberiyle 6.84'ü gören kur, günü 6.65'ten kapattı.

buradan brezilya ve arjantin merkez bankalarına dün akşam yaptıkları fedekarlıklar için teşekkürlerimizi sunalım. *

bugün 6.84 kırılırsa kurun yeni durağı 6.97 olacaktır..

şimdi bazıları ama trump, brunson, rahip, şantaj v.s diyecektir..

tamam, peki..

4.94 (düz 5 olsun) olan dolar kurunun, brunson krizinden dolayı %40 değerlenerek 7 lirayı gördüğünü kabul edelim..

özetle, trump'ın bizi kendi iç siyasetine meze etmesinin bedeli kurda %40'lık artış diyelim..

ama...

şimdi gelin, filmi başa sarıp 9 temmuz 2018'e gidelim..

9 temmuz 2018 sabahı dolar kuru : 4.51 lira..

sen 9 temmuz'da damadını staj yapsın diye maliye bakanı yap,

yine aynı gün 703 sayılı khk ile tcmb kanununda değişiklikler yaparak tcmb başkanı cumhurbaşkanı tarafından 4 yıllığına atanacak ve ppk üyelerinde 10 yıllık iş tecrübesi artık aranmayacak de,

bu çıkarttığın khklar ve yaptığın atama sonucu baskıyı iliklerine kadar hisseden tcmb 24 temmuz'da faizlere dokunamasın,

9 temmuz'da güne 4.51'den başlayan kur, 3 hatalı hamle sonrası 24 temmuz'da 4 lirayı göreceğine 4.94'ü görsün,

sonra abd, 26 temmuz'da rahibi bırakmazsanız yaptırım uygularız diyerek seni iç siyasetine meze edince auvv...

biz, bu siyasi krizi dolar 4 lirayken yaşasaydık 5.60'ı konuşuyor olacakken bugün 7 lirayı konuşuyoruz...

şimdi benim nacizane sorularım..

damadını staj için maliye bakanı yapan kimdir?

a) trump
    b) dünya lideri

yine aynı gün çıkardığı khklar ile tcmb'nin bağımsızlığını sorgulatan kimdir?

a) trump
    b) dünya lideri

bu khk'lar ve damat ataması sonrası tcmb'yi baskı altına alıp 24 temmuz'daki faiz kararına dolaylı ya da direkt olarak etki eden kimdir?

a) trump
    b) dünya lideri

3 soruda da a şıkkını seçtiyseniz büyük resmi görüp oyunu bozdunuz, tebrikler...

dolar dip yaparken sesi çıkmayan ekşici bildirdi.
  • orman küçülüyordu,
    ama ağaçlar balta için oy kullanmaya devam ettiler...
    çünkü, sapı tahtadandı ve kendilerinden sandılar...
  • eylulde:

- fed faiz artirimi var,
    - tcmb faiz karari verecek ve sabit tutarsa yangin cikacak, zira artirmasi hususunda piyasa baski uyguluyor bu olmazsa yangin erken secime sebep olabilir,
    - eylul ve ekimde ozel sektor en yuksek miktarda dövizle borc odemesi yapacak, talep artiyor. mayistaki gibi...
    - swap duzenlemeleri sicak para girisini dusurdu ve faiz baskisi yaratti, doviz miktari az, dovizi düşürücek ortam yok,
    - enflasyon yüksek gelecek...

sonuç olarak: piyasanın gözü mhp'de...
  • ekonomi mezunuyum, 15 ağustos'ta dolar 7 tl'den düşerken sevinç çığlıkları atan akp'li troller vardı, dolar artık bitmişti ve 4 yada 5 seviyelerine çekilecekti. o gün yazdığım entry burda ; #80286331

ülke de petrol bulunmadığına göre faizi artık arttırsan da durmayacak seviyeye geldik. git bak arjantin'e neler oluyor? adamlar faizleri 20'li bantlardan 45 bandına çektiler arjantin pesosunun düşüşüne yine engel olamadılar. 2 gün önce %7 düşen dolar/peso kurunu toparlamak için acil toplanıp faizi 60 bandına çektiler, 1 günde %15 yani 1500 baz puan faiz arttırdılar. peso düşüşü durur mu durmaz mı göreceğiz.

sen hangi seviyedesin peki, paran 30 ağustos 2017'den 30 ağustos 2018'e kadar %97 erirken? faizleri %5 arttırdın o da göstermelik, gösterge faizine biraz yakınlaşayım da makas çok açık olmasın dedin.

dolar durmaz, faizler arjantin seviyesini izlerse bir ihtimal. zaten faizi 60 bandına da çıkarırsan ekonomi ortadan ikiye ayrılır, emlak balonunu da patlatırsın. peki çözüm ne? zamanında 2 puan artıracağın faizi şimdi 20 puan arttırsan da geç kaldın. ekonomi bir bilimdir, allah'a dua etmekle dolar düşmez.

bonus (bkz: tanrı'nın ortalıklarda gözükmemesi)
  • kuru muru bilmem ama yabancilarin, "na'apcak lan bu turkler, batiyolar olm" diyerek cozum aradiklari ama turkiye'yi yonetenlerin durumu pek sallamadiklari bir donemin kurlarindan biridir.
  • "önce peso için geldiler ve ben sustum çünkü banka hesabımda hiç peso yoktu. sonra real için geldiler, yine sesimi çıkarmadım çünkü hiç real yatırımım yoktu. en sonunda cebimdeki lira için geldiklerinde sesini çıkaracak hiç kimse kalmamıştı."

- damat berat paşa
  • hedefiniz para piyasalarında işlem yaparak kazanç elde etmekse ve ekşi sözlükten akıl arıyorsanız, o işi derhal bırakın. uzun vadede kesin tokatlanırsınız.

hedefiniz birikimlerinizi korumaksa, mevduat faizi yüksek olan, tercihen hesap işletim ücreti almayan bir banka bulun. paranızı dolar, euro, altın, türk lirası arasında bölün. dilerseniz pound da alabilirsiniz. hisse senedi fonu da alabilirsiniz. kafanıza göre parçalayabilir, daha fazla dolar, daha az lira tutabilirsiniz. ya da çok kafa patlatmadan eşit parçalara bölebilirsiniz.

dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerine gidip on milyar dolar teslim etseniz, harvard mezunu yatırım danışmanlarınıza "ben az riskli takılmak istiyorum" deseniz, sizin için yapacakları şey üç aşağı beş yukarı budur.

az çok demeden, her ay başında, hedeflediğiniz miktarı internet bankacılığı üzerinden hesaplarınıza dağıtın. ihtiyaç duyana kadar da dokunmayın. günlük al-sat yaparak avantaj sağlamaya çalışmayın. sürekli analiz yapıp yatırım araçlarınızı ve oranlarınızı sorgulamayın. işinizle gücünüzle uğraşın. emin olun uzun vadede emeğinize değmeyecektir, hatta kurcaladıkça daha az kazanırsınız. yaşadığınız sinir stres, uykusuz geçirdiğiniz geceler, bunların zaten maddi bir telafisi yok.

öğretmenseniz öğrencilerinizle, duvar ustasıysanız duvarınızla uğraşın. sizin işiniz borsa değil. bu işe ayda 5 dakika ayıracaksınız, sonra kendi işinize bakacaksınız. kafanız için de, cebiniz için de en mantıklısı budur.
  • 6,63 ile açmıştır.
    5,80lerde "alsam mı" diyenlerin ikinci sorgu noktası..

seçimden önce her tanıdığıma 5tlnin altı her yer her döviz/altın olur demiştim.kendimde 21haziranda en yüksek seviyesi 197tl olan altına 194ten herşeyimle girmiştim..pozisyon halen açık..

gönül rahatlığı ile şunu söyliyim.
    maaşımı ayın 5inde alacağım kredi kart ödememi ilk kez asgari yapıp kalanıyla euro/dolar sepet yapacağım..

bakalım bu dangalakça ve saçma sapan hareketin sonucu ne olacak..

fav'a atmana gerek yok.
    inan olsun başlığı hortlatacağım.
  • ntv 'de "peso 4 ayda %86 düştü" diye haber yapılıyor. arjantin 'deki bu krizin gelişmekte olan ülkelere etkileri tartışılıyor.

bu arada son 4 ayda lira 'daki değer kaybı da %40. bu sanırım ülke gündemi adına arjantin peso 'su kadar önemli bir konu değil.
  • olm okuduğunuzu bari doğru anlayın. dolar mevduat hesaplarına herhangi bir vergi getirilmedi. vadeli döviz hesabınız varsa dönem sonunda elde ettiğiniz faiz sonucu oluşan kazançta vergi oranı artırıldı. burada ana paranız üzerinden herhangi bir vergilendirme yapılmaz. sadece faiz gelirine stopaj vergisi uygulanır.