şükela:  tümü | bugün
1018 entry daha
 • okulların pandemi döneminde açılmasını istemeyen bir öğretmen olarak kendi görev yaptığım ilçe ve okul üzerinden yorum yapmak istiyorum.

  30 bin nüfuslu bir ilçede yaklaşık 800 öğrencinin olduğu bir okulda görev yapıyorum. sınıflar 25-35 kişilik. erkek öğrenci yurdunda 200, kız öğrenci yurdunda 100, taşımalı olarak gelen 300, kendi evlerinden yürüyerek gelen yaklaşık 200 öğrenci var. erkek öğrenciler yurt odalarında 6 veya 8 kişi kalıyorlar. taşımalı olarak gelen öğrencilerde bir minibüse yaklaşık 20 kişi binip geliyorlar. okulun genel durumu bu.

  31 ağustosta okullar bir takım önlemlerle açılacaksa eğer benim de bazı sorularım olacak okulların açılmasını isteyenlere yönelik:

  1.normal şartlarda 30 kişinin olduğu sınıfı ne kadar ve nasıl 10 kişi olacak şekilde böleceğiz? ders saati ve sınıf sayısı nasıl yetecek? verilen eğitimin kalitesi ne seviyede olacak?

  2.uzak köy ve kasabalardan gelip servis imkanı olmayan yurtta kalan öğrenciler ne yapacak? bu öğrenciler nerede kalacak? normal şartlarda bir odada 6 veya 8 kişi kalan yatılı öğrencileri nerede ve nasıl güvenli bir şekilde barındıracağız? ayrıca bu pandemi döneminde kaç öğretmen yurtlarda nöbet tutmak isteyecek?

  3.servisle gelen öğrencileri minibüse 8 kişi olarak aldığımızı varsayalım. normalde 20 öğrenci taşıyan bir servis aynı sayıda öğrenci getirebilmesi için en az 2 ya da 3 sefer düzenlemek zorunda kalacak. okul 08.30 da açılıyor. tüm öğrencileri derse yetiştirmek için (servislerin en az 2 ya da 3 sefer yaptığını varsayıyorum) ilk servisin saat 07.00 gibi hareket etmesi lazım. bu sürede öğrenciler nasıl bekleyecek? okula erken gelen öğrenciler 1 saat boyunca sosyal mesafelerini koruyup durabilecekler mi?

  4.servislerin sefer sayısı arttığı için servis ücretleri artacaktır. fiyat farkı ne kadar olacak ve velilere ödemelerde bir kolaylık yapılacak mı?

  5. öğrencileri gruplara bölünse bile aynı ders anlatılsa bile aynı sınav yapılamayacak. ölçme değerlendirme uygulamaları nasıl olacak?

  6.devam zorunluluğu olsun veya olmasın okula gelmeyen, pandemi sebebiyle velisinin göndermek istemediği çocuklar ne olacak? onlara bir yaptırım uygulanacak mı?

  7.14-17 yaş arası gençleri tenffüslerde birbirinden uzak tutmanın pratik bir yöntemi nedir?

  8.bazı derslerin okulda bazı derslerin uzaktan eğitim ile devam edeceği söylentisi var. diyelimki matematik dersi okulda, tarih dersi uzaktan eğitim olacak. matematik için okula gelen çocuğa okulda hastalık bulamayacak mı? veya hangi dersin daha önemli olduğuna kim nasıl karar verecek?

  ben okulların pandemi boyunca alınacak önlemlerle açılmasını uygun bulmuyorum. okulların açılması bir anda hastalığın daha da artmasına sebep olacak. özellikle ekim ayında mevsim geçişi ile birlikte her sene olan salgın hastalıklarla birlikte durum daha da kötü bir hal alacak. 17 milyon öğrenci ve yaklaşık 1 milyon öğretmenin aynı anda okula başlaması durumu daha da kötü hale getirecektir.

  daha da kötüsü okulların 31 ağustosta açılıp yaklaşık bir ay sonra tatil edilmesi olacaktır. hastalığa yakalanan yakalanmayan herkes memleketlerine gidecektir. (geçtiğimiz mart ayında yaşandığı gibi) görev yaptığım ilçede 400den fazla öğretmen var ve çoğunluğu farklı illerden gelen öğretmenler. onların yapacağı sirkülasyon bile hastalığı arttırmaya yeter.

  eğer okullar açılacaksa eski düzende açılmalı. kalan sağlar bizimdir mantığı ile. çünkü teoride alınacak önlemlerin hiçbiri pratikte tam anlamıyla uygulanmayacak ve yeni yeni sorunlar ortaya çıkacaktır. ancak sürü bağışıklığına geçilecekse okullarımızı yine eskisi gibi açalım. hastalıktan çekiniyorsak eğer hiç açmayalım. varsın eğitim bir dönem daha uzaktan olsun. hiç bir şey öğrencinin ve velilerin sağlığından kıymetli değil.

  sorduğum sorular ve yaptığım yorumlar 30 bin nüfuslu küçük bir ilçe içindi. 20 milyonluk istanbul, 6 milyonluk ankara ve 5 milyonluk izmiri hayal bile edemiyorum.
 • umarım sırf eğitim ekonomisine kurban edilerek bir yanlışlık yapılmaz ve açılmaz. şahsen hibritle başlamak veya tamamen online eğitim vermek çok daha iyi olur gibi geliyor.
 • olmayacak olandır. özel okulların kayıtlarının aksamaması adına henüz açıklanmamıştır. bir ihtimalle hiç açılmayacak, diğer ihtimalle 1-2 hafta göstermelik eğitim verilecektir.
 • olay çok basit. tüm eğitimi açacaklar, gerekli tüm paralar toplanacak (yurt, eğitim, yemek vb.) ardından okullar süresiz değil 1 ay süre ile tatil edilecek ki veliler paralarını geri almak, öğrenciler yurtlardan para iadesi istemek için sıraya girmesin diye.

  sonra duruma göre belki 1 ay daha ama asla süresiz ve belirsiz olmayacak, tekrar tatil edilir.

  artık o kayıp ayların parasını isteme süreci, o sürecin onayı, paranın iadesi falan derken zaten bir erken seçim falan patlatırlar o da arada kaynar.
 • günlerdir başlığı ara sıra okuyorum bi öğretmen olarak yorum yapmak zorunda hissettim.

  her öğrencinin okula her gün yeni maske ile gelmesini nasıl sağlayacaklar? bir okulda en az 1 e 10 öğrenci vardır yani 30 öğretmen varsa 300 öğrenci vardır. mesele öğrencilerin maskesiz gelip bizi hasta etmesi değil mesele 330 kişinin ve ailelerinin risk altına girmesi.

  bizde çalışıyoruz diyen insanlar bi günde kaç kişi ile birlikte aynı ortamda bulunuyor. siz 330 kişinin ve ailelerinin istinasız maske mesafe ve temizlik kurallarına uyacağına inanıyor musunuz ? 1 2 kişinin uymamasinin sonuçlarını hayal edebiliyor musunuz? bakın bu sadece 1 okul için geçerli risk. binlerce okul binlerce öğrenci, öğretmen, veli var bu ülkede.

  öğretmenler çalışsın, çocuğu olan ve çalışmak zorunda olan aileler çocuklarını okula gönderebilsin, eğitim aksamasın, da bu risk bunlara değer mi ? bu riski almak için doğru zaman mı?

  her meslektaşımın bahsettiği gibi uzaktan eğitim hem öğrenci hem veli hem öğretmen için çok daha zor bi süreç. kısaca okulların açılmasını biz de çok istiyoruz.
 • bir özel okul öğretmeni olarak çok korktuğum tarih.. ya açılmazsa ve işsiz kalırsam? ya açılırsa ve sağlığımdan olursam? iki ucu boklu değnek..
 • götüyle inatlaşan donuna sıçarmış derler. inat edip açsınlar da görelim sağlık sisteminin çöküşünü. sadece esnaf ve özel okullar para kazansın diye göstermelik olarak bir süre açık kalacak ama olan sağlık sistemine olacak. umarım geç olmadan bu karardan dönerler.
 • 1 hazirandan beri devam eden kpss, dgs ve ales kurslarına en az 23 yaş üstü erişkinler gidiyor, 6 yaştan 18 yaşa kadar çocuklar değil.

  yine dar ufkuyla yorum yapanlar doluşmuş bir bilgisi olmadan fikri olanlar başlığına.

  eğitmen ve öğrencilere neyin nasıl yapılacağı 3 hafta kala hala açıklanmamış. bu saatten sonra açıklansa bile tatbik edilmesi, öğretilmesi güç. 1 kişi kuralları ihlal etse, zaten herkese bulaştırıyor. millet hala maskeyi kendini korumak için taktığını sanıyor, halbuki karşısındakine, etrafındakine yaymamak için taktığının ayırdında değil.

  en zayıf halkaya göre yayılan bu virus sıkıntısında memleketin eğitim sorunu normalde bile problemliyken, alınan çok yanlış bir karardır.
 • okullar açılmasın okullar açılmasın bir dile doladınız gidiyorsunuz. öğretmen tayfası da dahil açılmasın da şu olsun diye düşünüp fikir paylaşan yok. tamam gitmesinler çocuklar. sanki üc aya bitecek virüs. bir sene gitmesin iki sene gitmesin ne zamana kadar gitmesin. tarlaya mı yollayalım tamirhaneye mi. tv izlese suç, tablete dokunsa suç. millet zaten kucak kucağa.
  şu süreçten sonra daha eskisi gibi yok sokaga çıkma yasağı...v.s geriye dönüş beklemeyin. kağıt üstündeki mevcut önlemleri gerçek hayatta da uygulamaya başlarlar.
  şunu anlayın artık
  herkesin işe gitmeden evde yatma imkanı yok. her ögrencinin de uzaktan eğitim imkanı yok. kritik yaşta belki konusmayı sökecek belki algısı açılacak hayatı değişecek olan özel eğitim ögrencisinde telafi nasıl olacak?
  ben zaten aşırı hızlı normallesmenin bilincli yapıldığını düşünüyorum. artık toplumsal bağışıklığı sağlayıp etimizi sütümüzü serumumuzu ilac niyetine dünyaya mı satarlar ne yaparlar bilemiyorum ama hele ki şu ekonomik durumda normallesmeden geriye dönmez bu memleket
 • gerçekleşmeyeceğine neredeyse eminken yavaş yavaş tereddüte düşmeye başladık.

  hepimizi biliyoruz ki mevcut konjonktürde ne okulların ne de üniversitelerin açılması mümkün değil. nisanda kapalı olan okulun bu eylülde açılması için bir sebep yok, para dışında.

  hala çok düşük bir ihtimal olarak görsem de, özellikle üniversiteler, ekonomik canlanma uğruna açılacak gibi bir hava var. hafif bir kıpırdanma olduktan sonra da tekrardan dönem sonuna kadar tatil edilebilirler.

  bu arada para için sağlığımızla oynayacaklar geyiği yapmıyorum. kolay değil arkadaşlar. küçük bir şehirde fotokopici işleten birini düşünün. aylardır şehirde tek bir öğrenci yok. ne not alan var ne fotokopi çektiren. bu adam ne yiyecek?

  gel gelelim okullar açılınca da işler sarpa sarıyor. 3 bin kişilik bir yurtta iki vaka patlak verdi, ne yapacaksın?

  o çocukların gittiği bölüme göre fakülteleri de hesaba katarsak 5 bin kişiyi karantinaya mı alıcaksın?

  işimiz çok zor.

  aşı duasına çıkılacak böyle giderse.
412 entry daha