şükela:  tümü | bugün
  • 31 aralık 2015 dolar kuru kapanışının 2.9163 olduğu göz önüne alınarak yapılabilecek tahmindir.

%10 artışta 3.20
    %20 artışta 3.50

%10 düşüşte 2.62
    %20 düşüşte 2.33

olacaktır. standard olarak tahminlerin ortalamasının enflasyon oranına yakın bir artışı ifade etmesi beklenir (para piyasası kabaca bunu fiyatlar). yani 3.20'li bir kur, merkezi bir tahmin noktasıdır.
  • amerikan merkez bankası başkanı janet yellen güvercin kalmaya devam ederse, 2.90 seviyelerinin altında kalacağını tahmin ettiğim kurdur. tabi burası türkiye, her an her şey olabilir, fed istediği kadar güvercin dahi kalsa.

an itibariyle 1 usd = 2.82 tl
  • 3.39 tl
  • tl'yi 3.14 aldım ben.
  • fed'in haziran ayında faiz arttırımı yapacağını düşündüğümden; haziran ayı dolar kuru 3.00 tl civarı diyorum, bir de aralık arttırımı ile 3,20..

kendi artış dinamikleri ile sene sonu 3,40 diyorum.

tamamen götümden salladığım datalardır, yatırım yapmayınız.
  • mb nin yılsonu tahmini 3,27.
  • dolar düşüşe geçtikçe dolara parasını yatıran gençlerin fantezilerini süsleyen hayali kur.

not: 3,03'den dolar aldım spor.
  • benim tahminim 1 dolar = 3.35-3.40 tl civarıdır.
  • analistler türk halkının tl'ye desteğinin azalmaya başladığını söylüyormuş. tcmb müdahale etmezse 3.30'lar görülebilir gibi. ama müdahalenin sert olmayacağını daha çok "ayağınızı denk alın" şeklinde açık ağız politikası uygulanacağını ve kamu bankalarının/kuruluşlarının döviz satışıyla denge aranacağını düşünüyorum.

--- spoiler ---

londra'da nomura'nın gelişen piyasalar ekonomisti ve liranın yıl sonuna kadar dolar başına 3.27 seviyesine düşeceği tahmininde bulunan inan demir, "türkler daha önce birçok kez tasarruflarının paranın değer kaybetmesinden dolayı eridiğini gördüler, bu nedenle, tasarruflaraın bir kısmını sağlam paralarda tutma isteği var," dedi ve "lira için aşağı yönlü tahminimin nedenlerinden biri, yerleşiklerin rezervlerini yenilemek için döviz alımına başlayacağına ilişkin vasayımım" şeklinde görüş bildirdi.
    aşağı yönlü beklentiye sahip tek analist demir değil. bloomberg'in anketine katılan 33 analistin tahminlerinin medyanına göre, türk lirası'nın değer kaybı yılsonuna doğru hızlanacak. türk lirası perşembe gece yarısı dolar karşısında yaklaşık yüzde 1 değer kaybederek 3.1143 seviyesine zayıfladı ve tarihinin en düşük seviyesini gördü.

--- spoiler ---

link