şükela:  tümü | bugün
  • seçimlerin yaklaşmasıyla beraber 4.30 ları taban yapacak kurdur. olası bir krizde 4.70' lere değmesi muhtemeldir.
    edit: erken seçim kararı yüzünden verilen hedefler daha kısa sürede görülebilir.
  • 6.20 - 6.33 arası olacak kur. ayrıca euro 7.10+ tl.

kesin bilgi.

ha, adetten ytd!
  • 5.12457654320987553267789554320986897544
    at fava bekle
  • seçimin sonucu her şeyi değiştirebilir. 6,5 tl de olabilir 3 tl'yede düşebilir.

(bkz: şiddetle bekliyoruz)
  • akp kalırsa 6'ya dayanır, giderse 4.70 civarında seyreder
  • yaklaşık 5.26 tl olacak.
  • şu şurada dursun bakalım. (bkz: 4.78)
  • benim tahminime göre seçimin sonucuna göre değişir.

aynen devam edilirse 6,75+ civarlarında, meclisi ve cumhurbaşkanlığını muhalefet kazanırsa 5,50 civarlarında olacağını düşünüyorum.
  • yarın ne olacağını bile öngöremez haldeyiz ama en az 5,5 tl olur diye tahmin ediyorum.
  • ekonomist ali ağaoğlu'nun tahmini;

yıl sonunda dolar ne olur?

uzun bir süredir yıl sonuna dair tahmin yapmakta zorlandım, biraz da kaçındım. geçtiğimiz yıl mart ayında 2017 sonunun 3.80 olacağına dair tahminimi, tüm yıl boyunca (3.40’ın altına düşülmesine rağmen) korumuştum ve yıl sonu 3.7787’den kapanmıştı. bu yılın oynak geçeceğini yılın başında yazmıştım. yılın ilk yarısında 4.20, iyi yönetilmezse 4.55’lerin görüleceğini tahmin edip, vatan’daki yazımda paylaşmıştım. bu denli kötü yönetileceğini de beklemiyordum. geçtiğimiz hafta ‘yaptırımlar’ sonrasında 5.1152 seviyesi görüldü. bu yıl içinde 5.25-5.2750 seviyelerinin görülmesi ihtimali artmış durumda. bu seviye; teknik analizde birçok indikatörün bir araya geldiği seviyeler. aşılmasını beklemiyorum. bu seviyelerin görülme hızı önemli olacak. teknik analizler (ya da benim sihirli kürem) önümüzdeki 3 ay içinde bu seviyelerin test edilmesinin mümkün olduğunu söylüyor. bu seviyeler kritik. eğer yukarı yönlü sert geçilecek olursa 5’li rakamlar bile hızla geride kalabilir. dediğim gibi bunu beklemiyorum. gerek “rahip meselesinin” yolda çözülebileceği, gerekse de tcmb’nin bazı önlemler alma konusunda hızlı davranacağı varsayımı ile bu seviyelerin zirve ya da zirveye yakın düzeyler olacağını tahmin ediyorum. eğer bu seviyeler görülür ve haftalık kapanışlar bazında geçilmezse yılın 4.6750-4.7850 bandında kapanabileceğini bekliyorum. bu tahminin gerçekleşebilmesinin alt koşulu olarak, 2 yıllık gösterge tahvil getirilerinin yüzde 24.50-25.50, 10 yıllık tahvil getirilerinin de yüzde 21.00-21.50 seviyelerine doğru yükselmeden önce tcmb’nin yıl sonuna kadar en azından 150-200 baz puanlık bir faiz artışına gidebileceği varsayımı var. eğer merkez’den anlamlı politika hamleleri veya faiz artışları gelmezse 5.2750’lerin üzerindeki “haritası çizilmemiş alanlarda” piyasaları neyin beklediğini kestirmek zor.

link