şükela:  tümü | bugün
 • rutin güzergahlarımdan birinde gerçekleşmiş olması dolayısıyla bana, ölümün ne kadar yakın olduğunu hissettirmiş olan olaydır..
 • doğan haber ajansının geçtiği ilk haberlere göre iki kişinin yaralandığı patlama.
  edit: yaralı sayısı ikisi ağır toplam yedi kişi olarak düzeltilmiş.
  yine edit:ağır yaralılardan biri maalesef hayatını kaybetmiş.
  son edit:toplam yaralı sayısı 11 olarak açıklanmış.

  http://sondakika.milliyet.com.tr/…/son/sontur37.asp
 • umuyoruz ki istanbullular artik dogrudan kendilerini hedef alan saldirilara karsi tepkilerini demokratik yollardan gosterir. merak edilen bir diger husus ise, siddet sadece devletten geldigi zaman dilekce yazma salgisi calisan bir grup aydinin, gecen iki patlamada gosterdigi sessizligi bu sefer de surdurup surdurmeyecegidir.
  (bkz: 9 subat 2006 bayrampasa da meydana gelen patlama)
  (bkz: 13 subat 2006 bahcelievler patlamasi)
 • hayatimda bir kez bile gitmedigim ama simdi okurken ya gitseydim diye dertlendigim kocamustafapasa'da olan patlama olaylari, ki bir anda sinir stresten kurtadama donuseyazdim. neyse ki boyle bos bir entry yazarak sikintimi attim. ya tam o dakikada ben de orada olsaydim? dusunmek bile istemiyorum, bak tuylerim dikeliyor.
 • terör olayları insanların yalnızca adını duyduğu yerlerde gerçekleşirken, aynı insanların hayatlarını geçirdikleri yerlerde gerçekleştiği zaman kişiler üzerindeki etkileri artar.

  yani, istanbul'da yaşayan bir insan güneydoğu'daki bir bombalama olayında da ölenlere üzülür ama her gün geçtiği sokakta, her gün otobüse bindiği durakta bir olay olduğu zaman bundan daha fazla etkilenir.

  bu nedenledir ki hsbc binası bombalandığında ciddi bir korku havası yerleşmişti istanbul geneline uzunca bir süre, çünkü aşağı yukarı her istanbullunun geçtiği bir yerdi orası.

  bunları bilmek için alim olmak gerekir mi? gerekmez kanaatimce. bunları bilerek insanları taşlamamak için biraz empati gerekir mi? gerekir kanaatimce.
 • türkiyenin, dünyanın ve insanların ne hale geldiğini anlatan olaylardan bir diğeri, yazmak isterdim buraya. ama insan en başından beri hain bir varlıktı zaten. evrimini tamamlayamamış olanlar hala hain, hala zalim.

  en değer verdiğim insanlardan birinin çok yakınında olması nedeniyle belki beni normalden çok daha fazla etkileyen bir olaydır bu. elimizden koca mustafa paşa'da yaşayanlara geçmiş olsun, hayatını kaybedene de allah rahmet eylesin demekten başka şey gelir tabii ki, ama kimsenin getiresi de yok, bu da bir gerçek.
 • diyarbakır'da, siirtteki olayların üstüne özellikle zamanlanmış ve yapılmış olduğunu düşündüğüm bir olay. ve bunun özgürlük, insan hakları vs. isteyen kişilerce yapıldığını da düşünmüyorum. hatta bundan eminim. emin olun dünya o kadar da basit, herşey de göründüğü gibi değil. kim üstlenirse üstlensin. bunu yapanlar içeriden veya dışarıdan, birşeylerin iyi gitmesini çekemeyen, türkiye cumhuriyetinden kendi menfaatine, ülkenin zararına birşeyler isteyen insanlar, hatta kurumlar ve hatta devletler olabilir.

  bu olaylara karşı biz, bundan rahatsız olanlar, tepkimizi başka insanlara, halklara, topluluklara gösterirsek en büyük yanlışı yapmış, bombayı patlatanların ekmeğine yağ sürmüş oluruz. tepkimiz ortadaki yanlışlıklara, gizli emellere, bozgunculuğa karşı olmalı. ve maalesef ki kısa vadeli tepkiler de hemen her zaman yetersiz ve başarısız kalmıştır. çalışmalar uzun vadede sonuçlanacak, eğitim, anlayış, hoşgörü, insanların gerçekleri görebildiği, basının, devlet adamların ve halkın halkı kandırmadığı bir dünya oluşturmaya doğru gitmeli.

  bu olanlar karşısında sebeplerin ne olduğunu bilmek bilen kişiyi rahatlatmıyor maalesef. çünkü sebepleri bilince çözümün de göründüğü kadar, yani suçlu zannedilen kişiyi yakalayıp cezalandırmak kadar kolay olmadığını da görebiliyorsunuz. çözüm, böyle münferit olayların aslında ne kadar birbirine bağlı olduğunu görmek ve hepsine karşı milletçe dimdik, emellerini boşa çıkartacak şekilde durabilmekte.

  yazmakla bitecek bir konu değil bu, ve benim de başımı ağrıtmaya yetiyor. allah'tan ölenlere rahmet, ailelerine sabır, tüm milletimize de itidal ve sağduyu diliyorum.
 • birilerinin oyunlarına alet olan, insan demek istemediğim zavallıların gerçekleştirdiği patlama.
 • çevremizdeki ve sözlükteki insan hakları savunucularının,ölen teröristler için üzülen bu hayvanların tek kelime yorum yapamadığı terör olayıdır.
  burada ölenler yaralananlar insan değil mi?
  sonra sağcılar saldırgan, sağcılar faşist, sağcılar adam öldürüyor.
  peki bu ne lan?