şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için muhalefetin yapması gerekenlere ilişkin tavsiyelerdir. şu an ufukta ittifak görülmüyor -ki yerel seçimlerde oluşabilecek bir ittifak oldukça saçma bir sistem olur, bu kadar darbeden sonra hükumetin bu yönde karar alacağını zannetmiyorum.

cumhuriyet halk partisi: öncelikli olarak ana muhalefet partisi olan chp'nin mutlaka istanbul'u hedeflemesi ve alması gerekiyor. bunun için asla partinin keskin çizgilerini barındırmayan daha modern biri olmalı. halka yakın ve bir metropolü yöneteceğine inandıkları biri olmalı. işte bu nedenle gürsel tekin bu görev için biçilmiş bir kaftandır. kazanacağını tahmin de ediyorum. izmir garanti gibi ancak yereldeki ittifak modeli geçerli olursa akp sonuna kadar bastıracak ve milliyetçi ruhu mhp ile diriltmeye gayret gösterecek ve hatta mhp açıktan açığa akp adayına oy toplayacaktır. siz bakmayın bizim ekşicilere, yok oy vermiycem de bilmem ne de. chp'nin yüzde 19'un altına düşmesi hayaldir. ankara'da ise murat karayalçın her ne kadar siyaseten unutulmaya yüz tutsa da eski sosyal demokratları toparlayabilir.

milliyetçi hareket partisi: mhp muhalefetten sayılmaz belki ama ankara gibi milliyetçi oyların yüksek olduğu bir iki kenti akp'den talep etmeli ve akp olduğu gibi mhp adayına blok halinde destek vermeli. akp'nin adayına mhp'den bu kadar destek gitmeyebilir. ancak diğer ihtimal mhp'ye yarar. böylece mhp bir önceki seçimlerden daha yüksek oy bile alabilir. mhp bu açıdan en avantajlı iki partiden biri. ancak ittifaksız durumda akp'den mhp'ye kayan oylar tamamen kendini açık edecek ve mhp'nin yüzde 7 gibi esas oyu ortaya çıkacaktır.

halkların demokratik partisi: hdp tarafına dönerseniz orada yapacak pek bir şey yok. seçtirse bile kayyum olayıyla zaten belediye başkanları görevden alınıyor. bu nedenle yerel halk tarafından sevilen ve merkezi erk ile kavgaya girmeyecek adayları belirlemesi en önemli husus.

iyi parti: gelelim iyi parti'ye. belki de doğru adaylarla yüzde 17 - 18 sınırlarını zorlayabilir. ankara'dan mansur yavaş, izmir'den yıldırım ulupınar, adana'dan aytaç durak'ı göstermesi kesinlikle en erken yapması gereken işlerden. antalya için milletvekili olan hasan subaşı istifa bile edebilir. zira 250.000 civarı bir oy aldı iyi parti. ısparta gibi eski ''baba''nın memleketi ve hemen bitişiğindeki şirin kenti yani burdur'u da almaları olası. iyi parti'nin üstüne basa basa söylüyorum mutlaka saadet partisi ve demokrat parti ile ittifak yapması, merkez sağ çizgisini kalınlaştırması ve sağdan oy alabilmesi için chp ittifakını zihinlerden silmesi gerekiyor. perde ardından birbirlerinin adaylarını destekleyen bu üçlü güç çok şeyi gerçekleştirebilir.

saadet partisi: saadet partisi'nde ise konya konusunda iyi parti ile demokrat parti'ye bastırması gereken bir anlayış gerekiyor. mustafa özkafa liderliğinde bir ittifak konya'da ciddi oy alma potansiyeline sahiptir. onun konya'da göstereceği başarı akp cenahında yıkım etkisi uyandırabilir. kazanamasa dahi yaptığı moral bozukluğu bile yeterli olur. her ne kadar akplilerde özkafa neden gelmedi öfkesi olsa da mustafa bey'in bunu aşabileceğine inanıyorum.