şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1420 entry daha
  • ne zaman bir seçim hakkında ümitlensem ülkem insanı bana acı gerçeği döve döve hatırlattı. bu yüzden bunca ekonomik krize, durduk yere iktidar tarafından düşman edilen pazarcı, manav, halci gibi esnaflara ve eyt gerçeğine rağmen altı ok'a alerjisi olan yurdum sağcısı aklıma geliyor ve bu seçim için de ümitlenmekten vazgeçiyorum.

adettendir diyerekten tahminlerimi paylaşayım:

istanbul:
    binali yıldırım: %51
    ekrem imamoğlu: %47

ankara:
    özhaseki: %50
    mansur yavaş: %49

izmir:
    tunç soyer: %61
    nihat zeybekçi: %38

antalya:

menderes türel: %49
    muhittin böcek:%48

adana:

zeydan karalar:%51
    hüseyin sözlü: %48

bursa:

alinur aktaş:%51
    mustafa bozbey: %48

manisa:

cengiz ergün %55
    orkun şıktaşlı: %44
  • chp seçmeninin oylarıyla seçilen manisa ve adana, memleketim dahil adını bilmediğm onlarca iç ege ilçelerinde seçilen mhp başkanları en büyük yenilgiyi tadacaktır.

manisa
    büyükşehir
    mhp 40,11%
    ak parti 36,71%
    chp 18,28%
    hdp 2,46%
    sp 0,77%

il genel meclisi
    ak parti 37,55%
    mhp 35,32%
    chp 21,73%
    hdp 2,40%
    sp 1,04%

adana
    büyükşehir
    mhp 33,51%
    ak parti 31,91%
    chp 24,81%
    hdp 7,35%
    sp 1,04%

il genel meclisi
    ak parti 30,61%
    mhp 29,64%
    chp 26,55%
    hdp 8,17%
    sp 1,47%
  • sonucu ne olursa olsun akp’nin kazanacağı seçimdir.

haziran 2015 seçimlerinde büyük bir yara alan akp, seçim sonrasında ülkeyi karıştırmadı mı? haziran öncesi ülkede en ufak bir olay yokken haziran-kasım arasında silahlar-bombalar patlamaya başladı. neden? çünkü akp seçimi kaybetmişti ve kendisinden başkasının ülkeyi kurtaramayacağı algısı yaratması gerekiyordu. yoksa iktidar elden gidecek ve tüm illegal icraatlar ortaya çıkacaktı. patlayan bombaların etkisiyle halk, kasım 2015 seçimlerinde akp’ye sarıldı. uzun lafın kısası akp zaferi de yenilgisi de sonunda akp’ye kazandıracaktır. çünkü kirli siyaset onların işidir. bir akp yenilgisi erken seçim getirir ve bu süreçte yaşanacakların etkisiyle tayyip güven tazeler.

bir demokrat olarak bende tahminlerimi söyleyeyim;

istanbul; hayallerde yaşıyor bazı ibneler. oyum imamoğlu ama binali alır. -cumhur ittifakı

ankara; bu kez bu iş oldu. iktidar bu kadar kirli ve sert bir siyasete başvurduysa mansur yavaş fazlasıyla önde demektir. -millet ittifakı

izmir; akp’nin zirve yaptığı yıllarda el değiştirmeyen izmir, ekonomik krizin ortasında teslim olmaz. -millet ittifakı

cumhur ittifakı: istanbul, bursa, adana, samsun, denizli, şanlıurfa, manisa.

millet ittifakı: ankara, izmir, antalya, mersin, eskişehir, hatay, balıkesir.

hdp: diyarbakır, van, mardin.

son olarak; samsun, denizli ve bursa’nın el değiştirebileceği iddiaları fazlasıyla iyimser ve abartı geliyor. bu iller akp için kale sayılırlar. muhalefete geçmeleri çok zor.

edit: ekleme
  • tahminimin bulunduğu seçim.
    akape %40,3
    cehape %23,5
    mehape %12
    iyipe %7
    pekeke %9
    telef olan oy %8-9
  • mhp'yi 10'un üzerinde gösteren ne varsa hepsi yanlıştır. kardeşim 24 haziran seçimlerinde mhp'nin oyunun yarısından fazlası akp'den gelen oydu. ayrıca akp bu defa 27 büyükşehirde aday çıkarırken mhp 3 büyükşehirde aday çıkarıyor. bundan dolayı mhp haznesinde ciddi bir oy kaybı mevcut. o yüzden 7 filan belki.

iyi parti nispeten daha yüksek bir oy alacaktır. zira denizli ve balıkesir kafa kafaya. sadece iki ilden rahat 500.000-600.000 oy geliyor zaten tek başına.

chp 28-32 filan alamaz. hayal kurmayın. en yüksek yerel seçim oyu yanlış hatırlamıyorsam 27 filandı. şu anki şartlarda akp'nin mhp'ye kayan seçmeni akp yerelde var diye sandığa gitmezse o zaman konuşuruz bunları.

ekşiciler tarihi farkla alacağını iddia etse de son günlerdeki çirkin propaganda ile ankara'da akp seçmeni konsolide oldu.

şu an; ankara, mersin, denizli, antalya, adana ve balıkesir kafa kafaya ve seçimin en heyecanlı geçeceği iller orası.

istanbul ise kafa kafaya gibiydi ama erdoğan'ın akıllıca hamlesi ile ankara mesele edilerek istanbul unutturuldu.
  • tarihimizde oy verecek seçmenin en az katılım sağlayacağı seçimlerden biri olabilir. akp seçmeni ekonomik krizden ötürü partisine küsmüş durumda. karşı tarafı da hdp ile işbirliği yaptığı düşüncesiyle aklının ucundan bile geçirmiyor. geriye tek bir şey kalıyor: "oy kullanmamak"
  • bundan 5-10 yıl önce konuşulan seçimlerde her zaman şöyle bi cümle geçiyordu:
    bu halkın yüzde 60-65 inin chp ye karşı alerjisi var.

şimdi ise konuşulan:
    halkın yüzde ellisinin chp ye alerjisi var.

yani hiç bir şeyi o kadar garanti ve zor olarak görmeyin.
    her şey değişiyor. bu da değişecek elbet.
  • 2019 yerel seçiminde
    işsizlik yüzde 14
    enflasyon yüzde 19
    iktidar partisi oy oranı yüzde 32
    toplam :65

2009 yerel şeçiminin olduğu dönemde
    işsizlik yüzde 15
    enflasyon yüzde 11
    iktidar partisi oy oranı yüzde 39
    toplam : 65

2007 seçim yılı
    işsizlik yüzde 10
    enflasyon yüzde 8
    iktidar partisi oy oranı yüzde 47
    toplam :65

not:ytd
  • maalesef iktidar geriden başaldığı seçim kampanyasında ekonomiden başka her şeyi gündem etmek için harcadığı büyük çabanın karşılığını almış görünüyor. son bir haftadır ekonomi konuşulduğunu görmedim. varsa yoksa sahte senet, iftiralar, fetöcü özhaseki, pkk ile bilmem ne vb.vb. bu durum iktidar yandaşı seçmeni tekrar sandığa çekmeye başlamış gibi görünüyor. o yüzden bir hafta öncesine kadar çok rahat şekilde muhalefetin alacağını düşündüğüm ankarayı bile riskli görüyorum. iktidarın bir kez daha tüm medya gücüyle, gündemde kendi istediği şeyleri tutmayı başardığını görüyoruz maalesef :( halbuki 7/24 muhalefetin ekonomi konuşması, gündemde tutması gerekliydi.

neyse seçimden sonra svihs ye devam edeceğim gibi ben. çok bir umudum yok. kendi ekonomik durumuna, kaynamayan tenceresine bakmayıp sahte senet diye sayıklayarak mansura oy vermemeye konsolide olan seçmene de hakikaten svihs.
  • einstein mıydı? aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır gibi bir sözü vardı. ben anlayamıyorum insanları. istanbul'u imamoğlu alır diyen mi ararsınız ankarayı bu sefer mansur yavaş aldı diyen mi?

olm siz salak mısınız? cumhuriyet tarihinin en tek taraflı diplomasisi içindeyiz, içişleri bakanı halkı iç savaşla, kaosla tehdit ediyor, siz bu sefer ankarayı aldık diyorsunuz.

mansur yavaş 2014'te ankarada kazandı kardeşim. mansur yavaş kazandı vermediler. sen çıktın mı sokaklara, protesto ettin mi, oyları yeniden saydırabildin mi, hükümeti objektif olmaya zorlayacak o baskıyı kurabildin mi, hadi bunları yapamadın; sonrasında kılıçdaroğlunun beceriksizliğini cezalandırabildin mi, teşkilatlarını güçlendirebildin mi, yskda 5 sene sonra daha tarafsız bir yönetim oluşmasını sağlayabildin mi...

bunların hiçbirini yapamadın ama oy vererek bir şeylerin değişeceğini umuyorsun hala. değişmeyecek ama. 5 buçukta oylama bitecek. 7 buçukta bi bakıcaksın ekrana sandıkların yüzde 40'ı açılmış.8 buçukta yüzde 75. nasıl olur diyeceksin, nasıl bu kadar oy alırlar diyeceksin, hani bu sefer farklıydı diyeceksin ve bitecek.

kendinizi kandırmayın.

evet einsteinmış. delilik aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir demiş.
45 entry daha