• 2 sistemden iyi olan sistemi terkedip, kötü olan sistemle yola devam etmek de tam bir türkiye klasiği.
  • çok yerinde bir karar.

akşam köprüyü geçerken ortadaki zencide uzun kuyruklar oluyordu.
  • beni acayip üzen karar.

hem hgs hem ogs kullandım. hgs muhakkak haftada bir okumuyor sürekli hatalı geçiş yazıyor. okuyup okumadığının da net bir belirtisi yok zaten takip etmen lazım. sürekli ceza adı altında sana para kitliyor devlet hgs ile. bi de onu cama yapıştır sök falan.

ogs daha eski ama daha iyi çalışıyor. gişeden de daha hızlı geçebiliyorsun. okumama derdi yok. okumasa da ötmeyince anlıyosun ki kameralar halletmiş oluyor o işi.

adam gibi işini yapsa karayolları, şu gişeleri toptan kaldırıp köprülerdeki sisteme geçilse ogs/hgs fark etmez. ama her yerde gişe var hala.

ben 31 mart için ayrıca bunun yetişeceğini de düşünmüyorum. yapabileceklerse bile bu uzayacaktır sürekli. sene sonunu bulacaktır.

eğer iki sistemden biri kalacaksa bu kesinlikle ogs olmalı. yok ogs kalkacaksa 50 dolar aldıkları o cihazların da parasını vermeliler.
  • sonunda doğru olan şey yapıldı. buna da karşı çıkmayın lütfen.

yok hgs yok ogs. ben de çıkayım megese diye bir halt uydurayım olur mu?

yanlış gişeye girmemek için son dakika manevra yapıldığından dolayı kaç kaza oluyor haberin var mı senin?

edit: işte o kazalardan birisi.

edit: mesajlara toptan cevap vereyim. arkadaşlar entrymde “hgs iyi, ogs kötü” ibaresi gören var mı? benim katıldığım nokta tek bir sisteme geçilmesiyle ilgili.

bence gişeler komple kaldırılıp tek bir sistemle “kameralı plaka okumaya” geçilmeli. sanırım bu seçeneklerden en az maaliyetli olanı da hgs ile devam etmek. o yüzden böyle bir karar alınmış.

öte yandan “burada sorun gişeler değil sürücüler gerizekalı” argümanınız da geçersiz.

videodaki kazada gerizekalı sürücüye hiç bir şey olmuyor. kendi halinde giden adamlar ölüyor. gerizekalılık asla bitmeyecek. ama gerizekalılardan bizi koruyacak önlemler almamız şart.
  • geri zekalı hgs savunucularına tek bir şey söyleyeyim

ogs sınırsızca istediğin plakaya internet üzerinden aktarılabiliyor

böylece senede bir gün tatile giden arabaya ogs almak zorunda kalınmıyor misal

hatta internetten plaka tanımlayıp ta arizonadan 70 yaşındaki babanın işini görebiliyorsun

olur mu öyle ruhsatını al ptt ye gel imza at hgs değiştir

sikilmeyi sevenlerin hgs tercihine saygı duyalım

ogs de hiç bir problem yaşanmaması da önemli bir sebep elbette
  • - efendim karayollarında kullanılan tahsilat sistemi, aselsan tarafından geliştirilmiş, hata yapmayan, tıkır tıkır işleyen, yönetimi ve kullanımı kolay bir aktif rfid sistemidir.
    + hımmm, biz onu değiştirip kafamıza göre yeni bir sistem getirelim. mesela asla %100 okuma sağlayamayan pasif rfid temelli bir sistem olsun.
    - efendim yeni sistemi de kurduk ama çok hata yapıyor?
    + hatanın bedelini vatandaşa yükleyin. 5-10 kat da ceza yazın amk!
    - efendim hala düzgün çalışmıyor bu bok (çalışması teorik olarak mümkün değil zaten).
    +o zaman eski düzgün sistemi kaldıralım, örnek olmasın.

tanım: akp zihniyetinin özeti olan karar.
  • ogs aktif rfıd'dir. hgs ise pasif rfid'dir. hgs benzeri rfid'ler örneğin alışveriş mağazalarında kullanılır. ancak mağazada bile pasif rfid'nin okuyabilmesi için sık okuyucu yerleştirilir, mağazanın kapısı yok ise geniş bir alandan giriliyorsa 4-5 metrede bir o direklerden dikilir. neden, çünkü pasif rfid antenleri ile enerjiyi toplar ve gönderir. yeterli enerji toplaya bilmesi için o direklerin ona göre mesafelendirmesi lazım.

aktif rfid bu sorunu çözer. içinde pil vardır, okuyucudan gelen sinyalleri depolayıp enerji üretmesine gerek yoktur. bu sebep ile otoyol gibi yerlerde aktif rfid kullanılır.

peki hgs ne alaka? bariyer yok, araçlar durmuyor, peki nasıl okuyor?
    yapan ilk projesi olan yerli bir firma.
    dünyada ilki başarmış.
    peki daha iyi bir sistem zaten varken ne gerek var buna,
    tüm iddialara rağmen okumama sorunu çok yüksek, o sebep ile plaka okuyucu falan entegre edildi . ben hiç ogs de okumama sorunu ceza sorunu yaşamadım. ama hgs de okumadığı zaman madur olmanıza rağmen ceza yiyorsunuz. ogs de bu durum yok. para olunca hesaptan çekiliyor. ceza yemiyorsunuz.

neyse neticeye geliyim:
    1- hgs sisteminde okuyucuların okuyabilmeleri amaçlı yasak frekanslara çıktıkları iddiası vardır. örneğin abd tarafından çok kısıtlı frekanslara izin veriliyor bunlar ile yüksek hızda okuma yapmak imkansız şeklinde firma yetkilisine soru sorduğumsa "abd'nin ticari kaygılar ile uydurduğunu, kendilerinin çinden aldıklarını, orda bu ürünlerin serbest olduğunu, bir sağlık riski olmadığını" açıklamıştır. ben tatmin olmadım. diğer ülkeler neden daha ucuz olan pasif rfid'yi kullanmıyor o zaman. kullananlar var ama onlarda gişede araç durmak zorunda.
    pasif rfid son yıllarda kullanılmaya başlayan bir teknoloji ancak 1.5m maksimum mesafe öneriliyor. bizde okuyucu 4m yukarıda. zaten elinde daha iyisi varken ne gerek var. pasif rfid'nin tek tercih sebebi düşük maliyetler. biz zaten daha pahalı sistemi kurmuşuz.

2- ogs gibi saat gibi çalışan bir sistem varken hgs 'nin tek amacı para trafiğini yönetmek. ogs de anlaşmalar yapılmış yetki aselsan ve bankalarda. hgs'de trafiği kendi leri üzerinden geçiriyorlar. kgm'ye onlar geçen araç budur diyor. yani akbil'de olduğu gibi veri kaybı olsa güvenmekten başka durum yok. güvenmiyorum. akbil'de titreşimden dolayı kayıp veri vakası vardı. hgs'ye aynı gözle bakıyorum. para trafiğini yönlendirme amacı.
  • hgs'nin cama yapıştırılmasına gerek olmadığı, plakadan düşüldüğü söylenmiş.
    peki kuzey marmara veya izmir otobanı gibi 5'li çete iştiraklerinde bariyerli gişelerden nasıl geçiyorsunuz?

yeşillendirirseniz aydınlanalım.
  • (bkz: hınını zikiim)

10 sene ogs kullandım. 2 senedir kiralık arabada hgs kullanıyorum. sürekli bela okudum. bu hafta yeni arabam için ogs siparişi verecekken bu başlığı gördüm.

suçu yok biliyorum ama başlık sahibine bile küfrettim amk.
  • hgs sisteminin zamanında binali üzerinden ayarlandığı gibi bir muhabbet vardı.

bir de hgs üzerinden araçları farklı yerlere girip çıkarken takip etmek de kolay olabiliyor haberiniz olmadan. örneğin herhangi bir yerden geçerken plakanız farkedilmeden kaydediliyor olacak.

ayrıca her ay hgs sistemini takip edip yanlış yazılan bedelleri tespit edip sinirlenebileceksiniz de çünkü bunu geri almanız için karayollarının sadece belli bölgelerde olan şubesine gidip aksini ispat etmeniz gerekiyor.

ogs ile hgs gişelerinin birleştirilmesi ise en ucuz maliyet idi yani şimdi ogs yazan yere zaten hgs sistemini kuracaksın hgs yazan yere de ogs kurman yeterliydi eyyy karayolları ve türkiyede ortak gişe olmayan gişe sayısı çok az zaten onları birleştirmek daha kolaydı.

özet birilerine yine bi rant gidiyor
hesabın var mı? giriş yap