şükela:  tümü | bugün soru sor
  • muharrem inceli seçim sonrası kemal kılıçdaroğlu'nun; chp delegelerinin neredeyse yarısının ısrarına rağmen yine istifa etmeyerek, chp'nin gerçek ve otoriter yüzünü iyice ayyuka çıkarması sonrası sandığa gitmeyerek katılacağım kampanyadır.

bugün kendi partilisine böyle davranan, yarın sana bana neler yapmaz. illa otoriter ve demokrasiyi manipüle eden bir başkan seçeceksek zaten tecrübelisi iş başında, bu saatten sonra bir de amatörüyle uğraşamam.
  • muharrem ince'nin türkiye'yi köşe bucak dolaşıp chp'li adaylara destek verdiğini, mitinglerine katıldığını, halkla chp çatısı altında buluştuğunu düşünürsek, bu adam sırtını hâlâ partiye dönmemiş çalışıyorsa, doğru zamanı bekliyorsa, senin şu an ince'nin yerine konuşup chp'ye oy vermeyelim demen bir mana ifade etmiyor maalesef.

imla:edit
  • tamamını okudum. özet geçecek olursak :
    (1) bu seçimde chp oyları düşmezse kılıçdaroğlu daha sittin sene partinin başında kalır
    (2) kılıçdaroğlu varken chp'den bir cacık olmaz, erdoğan istediği gibi at koşturur
  • herkes arkadaşa aktroll falan demiş de, kusura bakmayın bu kampanya ilk defa burada konuşulmuyor ve çevremde chp'ye oy vermeyecek olan bir sürü insan var. hiçbirinin de aktroll olmadığını biliyorum kapatın çenenizi siz de birer bağnazsınız. vermiyorum kardeşim, ben de vermiyorum. beni bu adama bu yönetime yıllarca maruz bırakan kokuşmuş bir muhalefete oy vermiyorum. alın atatürk'ün partisi sizin olsun, atatürk'ün fikirleri bana yeter.
  • gerçekten enteresan insanlarsınız..

adam sizden olduğunu söylüyor, ispat etmek için eski (bin küsür) entrylerime bakın diyor ama farklı bir şey söylediğinde yine de öfkenizden, nefretinizden ve hakaretinizden kaçamıyor..

eskiden sizinle aynı dünya görüşünden insanlar dışında insanlara tahammülünüz ve saygınız yok sanardım.. sizin aynı şeyi söylemediği zaman aynı dünya görüşünde olduğunuz insanlara bile tahammülünüz ve saygınız olmadığını anladım..

öfkede ve nefrette çığır açmışsınız gerçekten.. artık içinizdeki farklı seslere bile tahammülünüz ve saygınız kalmamış..
  • şimdi bu kampanyanın amacı chp başarısız olsun ve chp yönetimi artık değişsin mantığı öyle değil mi? bir kere chp yönetimi başarısız olunca koltuk bırakan insanlardan oluşmuyor bunu gördük. yine de diyelim ki bu sefer insafa geldiler ve koltuğu bıraktılar. sonuç? siz ne sanıyorsunuz chp'nin başına gelecek x adlı mükemmel kişinin ilk seçimde rte'yi devireceğini mi? böyle bir şey asla olmayacak arkadaşlar. chp çatısı altında herhangi bir siyasetçinin türkiye genelinde en yüksek oyu alma şansı yok. her gün burada bin tane akp seçmeni videosu paylaşılıyor onları da mı izlemiyorsunuz?

sandık basit matematik işidir. tabii ki chp oyunu artırmak için uğraşmalı, daha çok çalışmalı, kapı kapı dolaşmalı vs. ancak chp 100 birim çalışsa +1 oy kazanırken akp tipi bir parti 10 birim çalışsa +10 oy kazanır bu ülkede. bugünün demografik yapısı ve tabii ki anti-demokratik düzeni chp gibi partilere ancak ana muhalefet olma hakkı tanır.

biliyorum hele de bu başlığı açan siyasal bilimler öğrencisi arkadaş için çok cesaret kırıcı gerçekler bunlar. belki de "ne yani biz şimdi ülkemizi kurtaramayacak mıyız" diyordur içinden.

bu ülke bir 200 yıl sonra falan kurtulabilir belki bilemiyorum. ancak önce halk talep edecek bu kurtuluşu. insanlar "biz salak mıyız lan niye bu kadar fakirlik içinde yaşıyoruz" diyecekler. seküler yaşamın insanca yönünü keşfedecekler. aklın ve bilimin hayatlarını nasıl da güzelleştirdiğini idrak edecekler. toplum evrim geçirecek yani. bu olursa zaten ülkedeki bütün aptal saptal partiler silinip gider. siyaset rant aracı olmaktan çıkar.

evet bu toplumsal dönüşüm kendi kendine olacağı için çok yavaş ilerleyecek ve bu süreçte ülke yok olabilir de. ancak şu aşamada toplum mühendisliği ile dönüşümü hızlandıracak enstrümanlar ne yazık ki iktidarın elinde ve yukarıda da anlattığım üzere siyasi olarak başarı kazanıp bunları ele geçirme şansı yok. yani bir kısır döngü hali var. halkı dönüştürmek için halktan oy almamız lazım ama halk dönüşmeden bize oy vermez ki durumu anlayacağınız.

tüm bunlara rağmen yok ben yine de siyasete girerim ve bu oyu da alırım diyorsanız da yolunuz, bahtınız açık olsun derim. umarım başarılı olursunuz.
  • kadıköy'de ya da izmirde yaşasaydım gönül rahatlığıyla katılırdım ama ankara'dayim. oy vermesem mansur başkana ayıp olur.
  • geçen hafta yalova'nın bir ilçesinde muharrem ince bir toplantıya katılmış. toplantıyı izleyen bir tanıdığıma neler söyledi diye sordum. bana yapılanlar dağları aştı, ben bile boykot etmiyorum, siz de etmeyin, kesin kazanacak bile olsak belediye meclisine 2 kişi fazla soksak fena mı olur demiş. bir de yiğit muhtaç olmuş kuru soğana nasıl oy vereceksin seni soyana, demiş. siz zaten hiçbiriniz akpli değilsiniz o yüzden bu başlıkta paylaşayım dedim.

(bkz: akpli değilim ama)
  • katıldığım kampanya, kk başlığına'da yazmıştım, gerekçeli olarak aynen açıklıyorum...

" chp'ye yıllarca oy vermiş biri olarak bu seçimlerde ve önümüzdeki tüm seçimlerde ( yani kemal bey kaldığı sürece ) sülalemizden oy yok arkadaşlar...

sebebi kk'nin kripto ak partili, gerçek bir diktatör olmasıdır...

önceleri dededen chp'li biri ve egeli olmam sebebiyle bu adamı severdim... ( kendisinin deyimi ile " tıpış tıpış " oyumu verdim )

şu yaşıma kadar genel ve yerel seçimlerde chp'den başka hiçbir partiye oy vermedim...

ama ne zaman ( yani son 6 senedir ) kemal kılıçdaroğlu sandıkta kaybettikçe koltuğuna yapıştı, işte o zaman bende bir soğuma başladı...

parti içinde kendine yakın dalkavukları sahiplendi, gerçek lider olmaya yakın kişileri ise sindirdi. sanıyorum kendinden başka kimsenin parlayıp sivrilmesini istemiyor.

şimdi tekrar bakalım;

- tek adam olma planı : check

- koltuğa yapışıp inmemesi : check

- biraz sivrilen güçlü başka bir chp'liyi hemen alaşağı etmesi : check

- gününün yettiği ( yani parti içinde ) kişileri yok etmesi : check

bugün partisinde bu kadar sert takılıp, dışarıya başka poz veren bir adam, güç eline geçtiğinde aynısını halka da yapar... tıpkı baştakinin adım adım uyguladığı politika gibi...

o halde sen gitmediğin sürece güle güle chp, sülalecek egeli olup, seçimlerde hep chp'ye oy vermiş bir seçmen olarak bizden temsil ettiğin partiye oy falan yok kemal bey... "