şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 haziran 2018 lgs sınavını gördükten sonra herhalde sınav sistemlerimiz iyice sağlam olacak diye umutlanırken yök; yükseköğretim kurumları sınavında başarılı olabilmeyi biraz daha aşağıya çekmiş.

  *******************************

  tyt'de hesaplanan standart puanlar ve tablo 1c'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (a-tyt) hesaplanacaktır. a-tyt puanının hesaplanabilmesi için adayların temel matematik ve türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olması gerekmektedir. yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için a-tyt puanı hesaplanacaktır.

  yapılan değşiklik sonrası şöyle olmuştur.

  tyt’de hesaplanan standart puanlar ve tablo 1c’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (a-tyt) hesaplanacaktır. a-tyt puanının hesaplanabilmesi için adayların temel matematik testi veya türkçe testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için a-tyt puanı hesaplanacaktır.

  *********************

  ayt-ydt'de hesaplanan standart puanlar ve tablo 1e'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları(a-say, a-söz, a-ea, a-dil) hesaplanacaktır. ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerden 0.5 veya daha fazla ham puan almış olması gerekmektedir .(tablo 1-d) yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. tyt puanı olmayan, tyt puanı hesaplanmayan veya tyt puanı 15*'nin altında olan adayların, ayt ve/veya ydt'ye girmiş olsalar da say, söz, ea, dil puanları hesaplanmayacaktır.

  yapılan değişiklik sonrası şöyle olmuştur.

  ayt ve ydt’de hesaplanan standart puanlar ve tablo 1e’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (asay, a-söz, a-ea, a-dil) hesaplanacaktır. ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (tablo 1d). yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. tyt puanı olmayan, tyt puanı hesaplanmayan veya tyt puanı 150’nin altında olan adayların, ayt ve/veya ydt’ye girmiş olsalar da say, söz, ea, dil puanları hesaplanmayacaktır.

  kısaca önceden puan hesaplanabilmesi için ilgili puan türüne ait derslerin ikisinden de en az 0.5 net yapmak gerekirken şimdi herhangi birinden yapmış olacağınız 0.5 net puanınız hesaplanabilmesi için yeterli olacak.

  28 şubat 2018 tarihli yks kılavuzu syf 25.
  5 haziran 2018 tarihli yks kılavuzu syf 25.

  2016 yılında toplamda lisans/önlisans düzeyinde dolmayan 60147 kontenjanın 2017 yılında 214383 olmasını bu şekilde azaltamazsınız.