• sonuçların açıklanması ile teslim tarihi arasındaki vakit o kadar dar ki insan gözüne bez bağlanmış şekilde bilinmeze seyahat ediyormuş gibi geliyor. nereye düştüğünü anlayana kadar zaten içeride oluyorsundur herhalde.

- haftasonu içelim-gezelim.
    - askerim ben bu haftasonu, ocak ortası nasıl?
    - aa hadi ya, nerede yapacaksın?
    - bilmiyorum, daha belli olmadı.
    - hadi len, bistrgit.
    - gidiyorum zaten.

4 gün sonra en az 6 aylığına evini terkedip nerede yaşayacağın hakkında en ufak fikir-tahmin sahibi bile olamamak.
    adamın başına hayatta bir kere gelir herhalde böylesi. (neyse ki öyle)

- kolay gelsin. gidiş dönüş tarihleri kısmen belli ama gideceği yeri açık bir adet bilet lütfen.
    - bistrgit.
    - gidiyorum zaten.
  • genel kanının aksine bu sınav mutlaka bir yerde işe yaramaktadır. nerde işe yarar onu tam bilemiyorum ama kesin bir şekilde bir etkisi oluyordur. ilk gün girersen kesin uzun çıkıyormuş gibi zırvalara inanmayın derim zira yedi arkadaş ilk gün sınava girdik hepimiz kısa dönem çıktık 311. kd lere buradan selam ederim. buradan yeni poşet kardeşlerime de sesleniyorum askerde mantık yok! lafını hemen hepiniz duymuşsunuzdur askerliğini yapan adamların büyük çoğunluğu da buna inanmaktadır lakin bu da tamamen bir zırvadır hatta ben türkiye cumhuriyetinde askeriye kadar mantıklı bir yapılanmayla tanışmadım diyerek bir antitez de öne sürebilirim ve her ortamda her türlü şartta her televizyon kanalında da bunu hararetle tartışırım. kısa bir açıklama yapmak gerekirse başımdan geçen bir olayı anlatayım: acemi birliğinde klasik bir ot yolma seansının ardından komutan gelir ve güzel olmamış der ardından uzun dönem bahçevan eri çağırır ve oğlum buraları çim biçme makinasıyla biç der eleman gelir 5 dakka sonra çim biçme makinasıyla ve bizim 1 saatte ağustosun kavurucu sıcağında yolduğumuz çimleri tek başına on dakikada biçer. bu olay karşısında oha lan mantık yok işte olm diye bodoslama bir dalış yapılmamalıdır. benim bu absürd gibi görünen olayı kendimce açıkladığım iki görüşüm var:

1- askeriye de iki temel prensip sürekli içten içe işlenmektedir ve askerlik mesleği açısından da son derece önemlilik arz etmektedir. bunlardan biri disiplin ikincisi de mutlak itaattir. yukarıdaki olayda daha çok ikincisi geçerlidir. dolayısıyla komutan erlere demiştir ki; ben bu kadar mantıksızca birşeyi yapıyorum ve kimse de bana yazık değil mi adamlara ağustos sıcağında neler yaptırdın sonra da dalga geçer gibi çim biçme makinasıyla aynı işlemi tekrarlattın demiyor yani buranın kralı benim ve benim her dediğim olur komutanına mutlak itaat edeceksin koçum bunun lamı cimi yok demek istemektedir. sen de bunu lan ne saçma bir yer burası yaptığımız işlere bak diyerek eleştirsende senin bilinçaltın komutanın mesajını son derece net bir biçimde almış oluyor.

2-diğer tezimde şudur ki bu baya pisikopatçadır: askeriye bilinçaltının çok çok çok derinlerine şunu söylemektedir: kardeşim senin yaşadığın çevre neresi olursa olsun, toplumsal statün ne olursa olsun, ister moleküler biyoloji okumuş ol istersen hukuk okumuş ol ister öğretmen ol ister kimyager ol ister ekonomist ol yani ne olursan ol ben sana bu çimleri yoldurturum buraya kadar tamam ama esas mesele tezkere aldıktan sonradır sen artık öyle bir politik endoktrinasyon silsilesinden geçtin ki orduyu üst bir kurum olarak tanımlıyor bilinçaltın birnevi leviathan olmuş artık o senin için. askerliğini yapmış birisi sivil hayatta bir albay görürse neler hissetmektedir bir düşünün. yani şunu demek istiyorum sen yolda üniformalı bir albay gördün omuzda parıldıyor üç yıldız bir çelenk usuluca geçti gitti yanından beş dakika sonra da üst düzey bir bürokrat gördün hissettiklerini karşılaştırırsan ne demek istediğimi anlayacaksın. ikisi de kamu görevi ifa eden devlet adına çalışan insanlar. senin askerlik biteli yıllar olmuş ama bilinçaltı unutmuyor işte o yolduğun çimleri... belki kendimi tam olarak ifade edememiş olabilirim ama idare edin artık lakin saat geçoldu uyumam gerekiyor.

özetle bunları askeriyenin politikalarını eleştirmek için yazmadım sadece askerliğini patates soyarak geçiren adamların askerde mantık yoktur mottosuna ironik bir bakış açısı öne sürmek için yazdım bunları. nihayetinde beşbin senelik bir tarihin ve asker millet olmanın kültürel kodları hepimizin genetiğine işlenmiş durumda. bu taraklarda bezim olmaz benim diyen bütün adamlar askere geldiklerinde en azından bir kere aldılar ellerine g-3 piyade tüfeğini attılar en kahraman ve vakur bakışlarını ve birileri bastı deklanşöre...

neyse lafı uzattık 317 kd'lere hayırlı tezkereler dilerim. her türlü konuda fikir alışverişi yaparım yardımcı olurum. özellikle acemiliğini burdur 58 nci piyade eğitim alay komutanlığı'nda usta birliğini de kıbrıs 39 ncu mekanize piyade tümen komutanlığı'nda yapmış biri olarak bu bölgelere düşecek arkadaşlar benimle irtibata geçsinler.
  • eğirdir dağ komando okulu'na davet edildiğimi haber veren sonuçlar. demek ki, askerlik şubesine ilk gidildiği zaman verilen formlarda "komando olmak ister misiniz?" sorusuna "evet" cevabı vermek işe yarıyormuş. gerçi benden başka bu haltı yiyenle karşılaşmadığım için sağlıklı bir istatistik çıkartamıyorum. gene de ders olsun sonrakilere.
  • piyade komando er kartonpiyer

hakkari dag ve komando tugayi - otluca
  • dört gündür, anlamsız bir biçimde kendi aday numaramı girip 315'inci dönemden sezai isimli bir arkadaşın bilgilerini gördüğüm sonuçlar. artık sezai'nin memleketine, babasına öyle aşina oldum ki, acemilikte onun ismiyle tekmil veririm diye korkuyorum. 317'inci dönem arkadaşlarıma, hayırlı tezkereler dileyip; noktayı koyuyorum.
  • bingölü kazanmış arkadaşların tarafıma nüfus cüzdanı örneği, ikametgal ilmuhaberi ve adli sicil kaydı ile başvurması gereken sonuçlardır. yerimi yabancıya kaptırmamak niyetindeyim.
  • erzurum il j. k.liği er olarak kayak yapmaya gidiyorummmm.. ay mayomuda alsammi ki.. gunesi yakiyomus palandokenin diyolar ama..
  • hakkında girilen entryler sayesinde bilgisayar başında merakla geçirdiğimiz saatleri anımsatan sonuçlar. 315'ler olarak burdur'a gelecek 317'leri (bilhassa sözlükçüleri) sevgiyle kucaklayacağımızdan uzaktan da olsa ilgiyle takip etmekteyiz.
  • kütahya - hava - er olarak bana dönen sonuçtur...

karoks maroks yok artık bundan sonra adım vecihi
hesabın var mı? giriş yap