1. muhtemelen 30 mart - 14 nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan şölen. yine 2013 baharının müjdecisi olacak...
    allah ömür verir de yaşarsak yine can'la filmden filme koşacağız. her sene olduğu gibi yine bir haftasonu şehir dışından bir misafir olacağı için en az 5-6 seans gidecek ve can zaman zaman haftaiçi 16:00 seanslarına da yetişip beni geçecek... yine festival siması dostlar ile ayaküstü sohbetler olacak....
    ulan böyle böyle ömür geçiyor be... allah bir kez daha sağ salim o günleri görmeyi nasip etsin...
  2. gore vidal 'in ölümü sebebiyle seneye güzel br vidal seçkisi bekliyorum festivalden.
    gerçi trafik kazasında kaybettiğimiz büyük yönetmen theo angelopoulos için de seçki beklerken sadece the travelling players filminin gösterimi beni şaşırmıştı. bekleyelim görelim ...
  3. "32. istanbul film festivali, bu yıl 30 mart–14 nisan tarihleri arasında, dokuzuncu kez akbank sponsorluğunda gerçekleştirilecek.
    festivale başvurular başlıyor! köprüde buluşmalar film geliştirme atölyesi için son başvuru tarihi 21 ocak, altın lale ulusal yarışma için ise 28 ocak!"

tafsilat için..
  4. ünlü yönetmen park chan-wook’un, 2 şubat cumartesi gecesi rotterdam film festivali’nin kapanışını yapan son filmi stoker, türkiye izleyicisiyle ilk defa 32. istanbul film festivali kapsamında buluşacak. istanbul kültür sanat vakfı (iksv) tarafından akbank sponsorluğunda düzenlenecek 32. istanbul film festivali, 30 mart-14 nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

intikam üçlemesiyle tanınan yönetmen park chan-wook’un, başrolünde nicole kidman’ın yer aldığı ilk hollywood çalışması stoker, prömiyerini sundance film festivali’nde yapmıştı.

prison break dizisiyle ünlenen oyuncu wentworth miller’in ilk senaryo deneyimi olan, hitchcockvari gerilim stoker, yaşlı anne, kızı ve gizemli ama çekici amcası arasındaki aşk üçgeninin karanlık hikâyesini anlatıyor. filmin kadrosunda nicole kidman’ın yanı sıra, albert nobbs, restless ve jane eyre gibi birçok filmde yıldızı parlayan avustralyalı oyuncu mia wasikowskai ve a single man’deki performansıyla dikkat çeken matthew goode gibi isimler yer alıyor.

oldboy ve thirst filmleriyle cannes film festivali jüri özel ödülü alan park chan-wook, 2007 yılında 26. istanbul film festivali için istanbul’a gelmişti.
  5. tüm festivaller bir yana istanbul film festivali bir yana . diğerleri istanbul film festivalinin bekleme odası kıvamında...
    aklıma geldi emek sineması'nın açık olduğu ve atlas beyoğlu ve emek üçgeninde geçen yılları...
    şimdi ise nişantaşı, g mall, afm sinamalarında ruhsuzca film izlettirmeye çalışıyorlar. berbat bir duygu.

edit: hatıralara dalınca lale kart olayına girmediğim yıllarda 5 saat bilet almak için sıra beklediğimi hatırlarım. 5 koca saat... son 4 senedir rahatım.
  6. 15 mart gibi filmler açıklanır biz de festivalin başlangıcına 1 hafta kala biletlere almaya başlarız.
    doğruyu söylemek gerekirse yerimde duramıyorum heyecanlanıyorum...
  7. bu sene "seyfi teoman en iyi ilk film" ödülü verilmeye başlanacakmış. hüzünlendim. ödülün jürisinde de, yönetmen emin alper, oyuncu saadet ışıl aksoy ve alman sinema eleştirmeni rudiger suchsland yer alıyormuş. saadet ışıl aksoyu anlayamadım pek.

32. uluslararası istanbul film festivali hakkında bilgi verin