şükela:  tümü | bugün
 • quartz mekanizmalı saat olarak bilinen pilli(elektrikli) saatlerdeki hz cinsinden standart quartz kristali titreşim sıklığıdır. yani saniyede 32768 kez.
  (bkz: hertz)

  tabi bunun 2^15'e denk gelmesi tesadüf değildir. pek çok teknoloji bunu temel alır, bilgisayar işlemcileri, saatler vs... bitler/byteler, veriyolları, işlemci hızları falan derken hop, bilgisayar oluverir.
 • 16 bitlik signed integerın alabileceği maksimum mutlak değer.

  signature biti 1 olduğu için geriye kullanabileceğimiz 15 bit kalır ve -1*2^15 burada alınabilecek en küçük değerdir.

  1-(0000000 00000000) -> kullanılabilecek bitler.

  bunun pozitif halinde alınacak maksimum değer 32767'dir. zira, 16 bitin de sıfır olduğu hali sıfıra harcanmaktadır. ha tabi, bir de signed zero vardır. lakin, o da başka bir şey.

  matematikte sıfırın nötr (ne pozitif, ne negatif) olduğu yalanına karşı argüman olarak; "aha bak signature biti 0, o zaman sıfır da pozitiftir." demek de caizdir. hemi de signed olanı da var. *

  gerizekalı winapi'nin neden hepi topu üç beş state şey edeceği yerde, insan gibi 1, 2, .. diye değer vermek yerine, kodu -32768 gibi manyakça sayılarla doldurmaya zorlar.. o da ayrı bir konu tabi.
 • ısparta süleyman demirel havaalanı civarlarında bir yere ait olan posta kodu olsa gerektir, zira bu mahalde posta kodu 32760.
 • 2^15 ile ifade edildiginden bilgisayar bilimleri icin onem arz eden bir sayidir.