• yapılması geç bile kalınmış anıttır.

devlet ulan bu, devlet. o devlet ki, bir orgenerali kafasına göre 33 kişinin idam emrini veriyor. ustelik 2006 yılında o generalin adı da kışlaya verilerek o general onurlandırılıyor.

devletin bu senin. ya seni de bir gün toplayıp kurşuna dizerlerse... ama sen kürt değilsin ya, rahatsın değil mi... insanlık senden başkasına lazım değil çünkü. milleti kurşuna dizecekler, gıkını çıkarmayacaksın, sonra da işine gelince devletin yaptıklarını yasadışı terör örgütünün yaptıklarıyla karşılaştıracaksın.

bak tekrar söylüyorum belki anlaman için. biri yasadışı örgüt ya...

öteki devlet. vergini verdiğin devlet. seni koruması gereken devlet. uğruna çalıştığın devlet. yönetecekleri senin seçtiğin devlet. eğer o devlet mustafa muğlalı'nın arkasında 66 yıldır duruyorsa ve sen hala "neden" diye soramıyorsan, ben de sana "neden" diye sorarım. "neden oksijen tüketiyorsun be birader..."
  • kendisinin delikanlı ve hakikati söyleyen, karşı çıktığı fikri/argümanı savunanların da her zaman "siyaseten doğrucu" olarak kodlandığı "zavallı" bir devrin çocuklarıyız. "söylediğin beş para etmez, yalan dolan hepsi" demek yok. bunu dese garibim, karşı çıktığı şey üzerine etraflıca düşünmek zorunda kalacak. aslında ne dediğimizi de anlayacak o zaman.

buna binaen, nutkumu çekerim, neo-kemalizm'e selamımı çakarım:

efendiler,

biz size 33 kurşun heykeli dikmeyi eleştirmenin önkoşulunun, tsk'nın özalp askeri birimine verdiği "mustafa muğlalı" ismini eleştirmek olduğunu söyledik. bu şartımız devam etmektedir. lakin, bunu söylemenin bir gayesi var idi. bu gaye, kürt milliyetçilğini eleştirenlerin bizatihi türk milliyetçisi olmasıyla alakalıdır. onlar ki kendilerine kemalist derler, atatürk milliyetçisi deyip kıvırmaya çalışırlar, inanmayınız. o zaman bre neo-kemalist, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? deri biz. sebepsiz yere 33 kürt öldürmüş adamın adını kışlaya verilmesine ses çıkarmıyorsun, sonra da bu kürtler milliyetçi diye sızlanıyorsun. her milliyetçi gibi, kendi milletini üstün tutuyorsun kürtlerden. kabul edemiyorsun bir türlü diger milletlerin de milliyetçilik yapmaya hakları olduğunu eğer sen halihazırda yapıyorsan. milliyetçilik illeti, geçmişi yeniden kurma illeti, ateş gibidir. devletlerin kurduğu milliyetçilikler vardır, devlet arayanlar olduğu gibi. biri diğerinden ne üstündür ne de alçakta. milliyetçiliktir bunlar. lakin, bu devleti arayanla, devletin kurduğu milliyetçilikler kesişirler, çatışırlar hatta kan dökerler. senin inandığın devletli milliyetçilik, yıllarca ezmiştir diğerinin insani kültürel haklarını bile, bu topraklarda. kanla ezmiş, baskıyla ezmiştir. bir de asimile edecek kadar gücü bile olamamıştır, yaptığı işi yüzüne gözüne ulaştırmıştır. devletin beceriksizdir de. ama nihayetinde, kürt milliyetçiliği de sahnede yerini almıştır. öyle ya da böyle, şimdi, bunu eleştirmeye hakkının olması için, kendi devletinle ve milliyetçiliğinle yüzleşmen gerekiyor. yoksa, benim milliyetçiliğim iyi, senin gundi milliyetçiliğin kötü diyeceksin. yemezler. bunun neo-kemalist hegemonya'nın ta kendisi olduğunu gayet iyi biliyoruz. o yüzden, her neo-kemalist'in bir samimiyet testinden geçmesi gerekiyor. soru şu:

"kürtleri sorgusuz sualsiz öldüren bir katilin isminin kışlaya verilmesi konusunda ne diyorsun?". hadi eleştirdim deyip çocuk mu kandırıyorsun. senin önce kendini tanıyıp bilmen lazım, ayna nerde kardeş diye sorman lazım.

bizim sözümüz ise kısaca şu:

siyasi konularda iki dakka doğru olun, delikanlı olun. içinizde sakladığınız o nefesi kokan milliyetçilikle çıkıp ahlak dersi vermeyin. önce ağzınızı yıkayın, sonra konuşuruz.

p.s. sonrasında, birileri pkk falan demiş. ne alaka bilemedim. 33 kurşun olayı ne zaman oluyor? pkk ne zaman çıkıyor? alaka nedir bilader..? böyle bir şey var, bildin mi? repertuarın açılsın.

(bkz: argumentum ad pkkum)
  • katliamcıları altmış küsur yılda kaç su yıkandıysa artık pirüpak olmuş isimleri caddelere kışlalara bulvarlara layık görülürken, katledilenlerin anısına iki taş üstüste koymanin bile tartışıldığı ülkeye bol gelen girişim.
  • van'ın özalp ilçesi'nde katledilen 33 köylü adına yapılmak istenen anıt.

33 kurşun 33 can.

"özalp ilçesi'nde 66 yıl önce 33 köylünün ölüm emrini veren orgeneral mustafa muğlalı'nın adının verildiği kışlanın karşısına, özalp belediyesi tarafından anıt yapıalcak.

dtp'li belediye başkanı murat durmaz, çalışmaların sürdüğünü, 15 gün sonra anıta ait maketin tamamlanmasıyla özalp kaymakamlığı'ndan izin alıp inşaasına başlayacaklarını söyledi.

başkan durmaz, bronzdan yapılacak anıtın içinin müze şeklinde tasarlandığını belirterek, "bir daha böyle bir katliam olmamamsı için bu anıt bir sembol olacak’’ dedi.

20 kilometre uzaklıktan görülebilecek anıt, bir evin içinden çıkan tek kurşun şeklinde tasarlanıyor. 33 köylüyü simgeleyen ev şeklindeki anıtın tepe kısmında da tek kurşun şekli yer alacak.

belediye başkanı durmaz, "anıtın içinde isteyen ziyaretçiler mum yakıp, anıtın dikili olduğu park alanına fidan dikebilecek. bir daha böyle bir katliam olmamamsı için bu anıt bir sembol olacak" dedi.

özalp 3. hudut tabur komutanlığı kışlası'nın ismi türk silahklı kuvvetleri tarafından 2006 yılında 'orgeneral mustafa muğlalı kışlası' olarak değiştirilmişti.

van'ın özalp ilçesi'nde 30 temmuz 1943 tarihinde, kaçakçılık suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 33 kişi, orgeneral muğlalı'nın emriyle kırsal bölgeye götürülmüş ve kafalarına kurşun sıkılarak öldürülmüştü. "

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=24899
  • kışlanın adının neden mustafa muğlalı olarak değiştirildiğini sorgulamadan sorgulanması insan aklına hakaret sayılabilecek anıt projesidir. bazıları ordunun, bazıları dtp'nin her yaptığını savunmaya kilitlenmiş olabilir. kanımca ikisi de yanlıştır, çoğu kez zavallılıktır. ama bu olay özelinde zavallılık, kronolojik olarak önce gelen ve özellikle kışlanın bulunduğu şehir de göz önünde tutulduğunda "ne iyi yapmışız da yasaları ve hukuku çiğneyip kurşuna dizmişiz" diye okunabilecek isim değişikliğini allah rızası için olsun bir yoruma tabi tutmadan direkt anıt projesine tepki göstermektir. aynı zamanda 200 kişilik bir terörist grubun nasıl halk hareketine dönüşebildiğinin ipuçları da bu asker icraatında gizlidir. kendi adıma, her salataya maydanoz olamayacakları günleri bu yüzden özlüyorum. üniformaya özel bir nefretim yok. hasta değilim. bu kez de ibda-c veya hizbullah'tan bir halk hareketi yaratmasınlar istiyorum.

şu isim değişikliğini bir izah edin, ondan sonra bu anıt projesine birlikte karşı çıkalım.
  • (bkz: si u se güle)
    (bkz: 33 kurşun)
  • bir cevaptır.

(bkz: orgeneral mustafa muğlalı kışlası)

bir katilin isminin kışlaya verilmesine itirazı olmayanların, bu eyleme hiddetlenmelerine verilecek tek bir cevap vardır:

siktir git bi çay koy.
hesabın var mı? giriş yap