şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
  • tuzla'da birinci günün son saatlerinde aldığım 7400 küsürlü numarayla ikinci günü 13:00'da girmiş 17:00'de çıkmış bulunmaktayım.ayrıca 4 saatte kurtulmuş olmamdan dolayı kendimi şanslı hissediyorum.
  • sabah 9.00'da girdiğim balıkesir bakım komutanlığından akşam 20.30'da çıkmamla sonuçlanan sınavdır. bana üzerinde durmaktan şişmiş 2 ayağa mal olmuş sınavdır ayrıca..
  • sabah 7'de mamak mebs okuluna gittiğim, 11.30 gibi sınavdan çıkıp tabldot öğle yemeğimi yedikten sonra eve geldiğim sınav. olay 9-10 defa sıra olup kalabalığı takip etmekten ibaret. sonuçları bekliyoruz artık..
  • maltepe küçükyalı'da 2.gün tecrübe ettiğim sınavdır. saat 14.00 gibi levazım ve maliye okulu'na vardığımda dışarıda yaklaşık 100-150 kişi vardı. ben o saatlere kimsenin kalmamasını bekliyordum, şaşırmıştım biraz. ilgili çavuştan 3526 numarayı alıp beklemeye başladım. önümde arkamda olanların çoğu saat 11.00'de geldiklerini o saatten beri sıra beklediklerini söylüyorlardı. onlardan 3 saat kadar az bekleyeceğimi düşündüm ve iyiki evden geç çıkmışım dedim.

saat 14.20 gibi içeri almaya başladılar. yanımda 10 günlük sakalı, omuzlarında saçı olanlar da vardı. hiçbir problem olmadı. keşke sakalımı kesmeden gitseydim diye düşündüm. cep telefonu ve flash belleği emanete alıp bir fiş verdiler. otobüse binip evraklarla ilgili işlemlerin yapıldığı sıranın olduğu yere vardık. içerideki sırayı görmek otomatikman hassiktir dedirten bir durum. 500'den fazla kişi sırada bekliyordu. bundan sonrası işin sabır gerektiren kısmı. 2 saat kadar bu kadar sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz. evraklarınızla ilgili işlemler yapıldığında bu kez sınav için beklemeye başlıyorsunuz. kahve makinelerinden 0,20 ytl karşılığında cappuchino içip geyik yaparak zaman biraz daha kolay geçebiliyor. saat 17.30 a doğru bu kez sınav salonuna girmek için yine sıra oluyorsunuz. kendinizi askerden çok, ilkokul öğrencisi gibi yada sürüyle gezen koyun gibi hissetmeniz muhtemel. 18.00'e doğru sınav başlıyor. 19.00 gibi bitiyor. sınav türkçe, matematik, mantık ve zeka sorularından oluşuyor. soruların seviyesi çok dengeli değil, ilkokul matematiği de var, ales sorusu gibi olanı da. genel olarak basit olduğu söylenebilir.

sınav bittikten sonra yine otobüslerle nizamiye girişine kadar bırakılıyorsunuz. saat 19.15 civarında yeni sarı zarfınız ve izin kağıdınızla artık hürsünüz, ya da değilsiniz.
  • emregül strikes back!

--- spoiler ---

nurgül, ferhat'ın kızıdır.
    emregül amcasının oğlu murat'tan hoşlanmaktadır.
    fırat da sanırım amcasının eşi dürdane'yi sevmektedir.
    yasak ve karışık durumlar var ama çözemedim.

--- spoiler ---
  • 3 aralık sabah 8 buçuk civarı gaziemirdeydim. hiç sıra olmadığı için hemen bir sıra numarası verdiler ve sarı zarfları elimize tutuşturarak işlemleri başlattılar.

aradaki onca beklemeye, sıraya girmeye rağmen saat 14 olmadan her işimi halledip çıkabildim.

bu dönem geçti de ilerdekiler okursa eğer cidden son gün gitmek çok mantıklı görünüyor en azından bazı yerler için.
  • ilk günün gecesi* tuzla piyade okuluna gidip, 1,5 saat sıra bekleyip, 8055' inci numarayı almamla başlayan sınav maceram; ikinci gün* saat 10:30' da ilgili yerde bulunmam, tam 4 saat bekleyip, 14:30' da içeri girmem ve yine tam 4 saat sonra, 18:30' da dışarı çıkmam neticesinde, toplamda 9,5 saat sürmüş; 50 yıllık metodu uygulayan değerli komutanlarımızı sıklıkla anmama sebebiyet vermiştir. yahu arkadaş, askere gidecek istisnasız her kişi askerlik şubesine gitmek zorunda değil mi? adama sevk evrakını verirken numarasını da versen, bu numaraları gruplara ayırıp, "1-500' üncü numaraları alanlar ilk gün saat 08:30' da gitsin, 501-1000' inci numaraları alanlar ilk gün saat 11:30' da gitsin" gibi randevu versen de, insanları helak etmesen olma mı? he eğer, tek akıllı sen değilsin, ben de biliyorum işi kolaylaştırmayı ama seni askere hazırlamak için işi yokuşa sürüyorum, yoksa senin söylediğin sistemi uygulamak benim için çocuk oyuncağı dersen, benim de eyvallah demekten gayrı diyecek bir şeyim kalmaz!

o değil de, ben sınavdan çıktığımda alınan son numara 12.600 civarı bir şeydi; uzman çavuşlardan biri de yarın* 12.000' in üzerinde insan gelecek, 24 saat mesai yapacağız dedi. yahu arkadaş, sırf tuzla' da sınava girenler 25.000 kişiyse, kaç kişi lan bu 331. kısa dönemler?

ayrıca, soruları sanki bi şirketin işe giriş sınavındaymışcasına çözdüm; umarım dedikleri doğrudur da, bu sınav hikayedir! sen 40 netin üzerinde yapmışsın, seni yedek subay yapacağız demeseler bari! gomtanım, yarıçap sorusunu çözemeyen adamdan asteğmen mi olur yahu?

he bir de, yalçın uzman' dan bağlamak fiilinin yan anlamını öğrenmeme vesile olan sınavdır. adam 100 kişilik grubu saçmasapan yerlere yürütüp, çök emri verip, sigarasını yakıp, "burada bağlayabilirsiniz ama izmariti yere atmayın, askerler temizliyo" diyerek; nizamiye girişinde "içeride sigara içmek kesinlikle yasaktır"* diyen askeri yalanlamıştır. sanırım askerliğe kolay adapte olmaya başladım; zira, nizamiyeden çıkar çıkmaz, yanımdaki arkadaşa bilinçsizce "bağlayalım tertip" dememle, kahkahalar atmamız bir oldu:)
  • tuzla'da geçirdiğim 18 saat ile artık askerim diyebilirim. numara almak için sıraya girmek, sonra arabada uyumak,hiç bitmek bilmeyen köfte dumanını içine çekmek,sürekli polis anonsunu duymak,megafondan konuşan komutanın sesini duymak,sıraya kaynayan arkadaşlara bakıp iç çekmek, aldığın numaranın uzman tarafından okunması ve yere çömelmek,uygun adım marşla nizamiyeye girmek. geri kalanı zaten bilinen tuzla piyade okulu manzaraları.
    dün 15:30 da girdiğim nizamiyeden 19:30 da çıkmıştım. anlayamadığım konu nizamiyede ışıkların yanmamasıydı. saat 19:30 da çıkınca yanımdaki arkadaşın yüzünü bile göremedim. elektrik faturası çok mu geliyor acaba?
    sanırım bu geceye kadar sürecek olan sınavdır.
    girmemiş arkadaşlara bir soru cepte diyebilirim:

--- spoiler ---
    %40'ı 80 olan sayı hangisidir?
    cevap : 200
    --- spoiler ---
  • içeride işlemleri hallederken 15 dakikalık boşluk sonucunda tekrar sıra olduğumuzda eksikliğini farkettiğimiz ve 200 kişi tek sıra halinde 20 dakika beklediğimiz, wc, kantin ne varsa arayıp bulamadığımız ve sonunda elinde yarım ekmek köfte ve limonatayla koştura koştura köşeyi dönen 306 numaralı arkadaşı tanıdığımız sınavdır.

babanıda sevmezdim 306 numara...
  • bu sabah saat 7:30 da küçükyalı yollarını aşıp sınav merkezine ulaştım. hep böyle anlamsız zamanlar da dilime anlamsız şarkılar dolanır. yine gelenek bozulmadı ve dilime "okayi yamaşika kombamba kombamba" şarkısı dolandı. dilimde okayı aklımda binbir soru elimde iki cm'e kare bir kağıtla başladım beklemeye. birgün önce gidip 11 saatte anca bitti diyen arkadaşın sözleride kulaklarım da. ama ilginç birşey oldu ve o süreç birden hızlandı. ve o 11 saat sürecek maraton 3 saatte bitti gitti. simdi en zor aşama var, sonuç bekleme.

not : sınav dedikleri iq testi. bilginize.
42 entry daha