• hiçbir masraftan kaçınmayıp, başlık başlık gezip listelediğim tertiplerimdir. peki sor bi niye yaptım? tamamen tertiplerime kıyağım olsun, kader ortakları birbirini bilsin, hatta mümkünse beraber hareket etsin diye.

"ben de askere gidiyorum ama listede yokum" veya "ben gitmiyorum ama listedeyim" diyecekler hemen şu an aşağıdaki link'e tıklasın.
    http://sozluk.sourtimes.org/… istediklerim bu kadar

asıl olarak da;

337. dönem askere gidecek suser'lardan isteğim, şimdilik sınava nerde gireceklerini, 9-10 aralık'ta da nereye düştüklerini bana mesaj olarak bildirmeleridir. nick'lerin yanına bu bilgileri koyacağım, ki herkes kim ne olmuş görsün. birlikte gitsin, kaynaşsın. bu entry 1 aya yakın süre boyunca edit manyağı olacak yani.

kendinizi rahat bulmanız açısından listeyi alfabetik hale getirdim. örnek olması için kendimle başlıyorum.

yazar - sınav yeri - gideceği birlik

(bkz: bu konuda soylemek istediklerim bu kadar) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - 66'ncı mknz. p. (barış gücü) tug. k.lığı topkule istanbul
    (bkz: 3200) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: 45 litre) - istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığı narlıdere/izmir(3 aralık) - ?
    (bkz: 9uncu nesilim ama para bende) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: agaburak)
    (bkz: aic) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: akili kelden benzini shellden) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - serinyol 121'inci j. eğt. a. k.liği serinyol hatay
    (bkz: allback)
    (bkz: all rights rezerved) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: amcan) - istihkam okulu ve eğitim merkezi komutanlığı narlıdere izmir - alemdağ j.komd. tb.k.liği alemdağ istanbul
    (bkz: andonyadis) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: anlik ileti) - izmir gaziemir ulaştırma okulu ve eğitim merkezi komutanlığı - ?
    (bkz: annem goster ama elletme dedi) - izmir gaziemir ulaştırma okulu ve eğitim merkezi komutanlığı - etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı
    (bkz: anodyne) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - 1'inci dz. er. eğt. a. k.lığı iskenderun hatay
    (bkz: austosbocee) - piyade okul komutanlığı tuzla - ankara mebs
    (bkz: avectristesse) - istihkam okulu ve eğitim merkezi komutanlığı narlıdere izmir - ?
    (bkz: aykunoise) - piyade okul komutanlığı tuzla - zh. brl. okl. ve eğt. tüm. k.lığı etimesgut ankara tnk. er.
    (bkz: bapu) - istihkam okulu ve eğitim merkezi komutanlığı narlıdere izmir - ?
    (bkz: barrett)
    (bkz: ben olmusum nick) - 6. kolordu komutanligi adana - 1'inci mknz. p. tug. 5'inci hd. a. 1'inci hd. tb. k.lığı iğdir
    (bkz: bernie rhodenbarr) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - mu. elkt. ve bil. sis. (mebs) okl. ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara
    (bkz: beyaz profiterol)
    (bkz: bi cuval incir) - 5. kolordu komutanlığı çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: bir iyilik yap kendine) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: bir yudum homo sapiens) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: bj) - istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığı narlıdere/izmir - piyade okul komutanlığı tuzla, lojistik destek taburu bakım bölüğü
    (bkz: bruce tea) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: buffy de vampir sayilir) - piyade okul komutanlığı tuzla - eğitim merkezi 3'üncü p. eğt. tug. 58'inci p. eğt. a. k.lığı burdur
    (bkz: bugun bunu dedim) - 5inci kolordu komutanlığı çorlu/tekirdağ - 70.mknz. p. tug. k.ligi mardin
    (bkz: bystander) - 6. kolordu komutanlığı adana - ?
    (bkz: by error)
    (bkz: bzbbdnbylgrdk)
    (bkz: cabbar esekcambazi)
    (bkz: cliffburton) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: coder6006) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: conidepp)
    (bkz: creepingdeath) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - 66'ncı mknz. p. (barış gücü) tug. k.lığı topkule istanbul
    (bkz: crimean)izmir gaziemir ulaştırma okulu ve eğitim merkezi komutanlığı - iskenderun deniz er eğt. kmtlğ
    (bkz: cyros) - ? - mebs ankara mamak
    (bkz: damnlucifer) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ikmal er 16'ncı mknz. p. tug. k.lığı diyarbakır
    (bkz: darq) - ? - eğitim merkezi izmir il j. k.liği
    (bkz: deanornair) - ? - eğitim merkezi sahra shh. okl. ve eğt. mrk. k.lığı samsun
    (bkz: dengefakiri) - ? - izmir jandarma komutanlığı
    (bkz: despy) - piyade okul komutanlığı tuzla - 1'inci dz. er. eğt.a.k.liği iskenderun hatay
    (bkz: dice man) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: dodo the bird) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: dreamstreetboys) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: eeengineer)
    (bkz: ekim)
    (bkz: ekipler amiri kenan) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: elestiri)
    (bkz: enedwaith) - ulastirma okulu ve egitim merkez komutanligi gaziemir - ?
    (bkz: entamoeba histolytica) - sahra sıhhiye okulu ve eğitim merkez komutanlığı samsun - ?
    (bkz: entel hasan) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - bkm. okl. ve eğt. mrk. k.lığı balikesir
    (bkz: ernsyds)
    (bkz: esonika) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - kayseri il jandarma
    (bkz: executioner)
    (bkz: fahir) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: fakeinvoice) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: federal)
    (bkz: financier) - balıkesir bakım okulu ve eğitim merkezi komutanlığı - ?
    (bkz: flexin) - 5inci kolordu komutanlığı çorlu/tekirdağ - afyonkarahisar ikmal komutanlığı
    (bkz: flodax) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: frostorm) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: galove) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: genc button) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - kisa donem er 18'inci mknz. p. tug. k.lığı gelibolu çanakkale
    (bkz: geyik) - bakım okulu ve eğitim merkezi komutanlığı balıkesir - çanakkale il jandarma komutanlığı
    (bkz: g1rd4p)
    (bkz: grikarga) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: halauykusuz) - ? - akseki j.komd. tb.k.liği akseki antalya
    (bkz: helius) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: helterskelter) - istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığı narlıdere izmir - ?
    (bkz: hephaistos1988) - istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığı narlıdere izmir - ?
    (bkz: hithit) - piyade okul komutanlığı tuzla - 1'inci j. eğt. tb. k.liği gölköy kastamonu
    (bkz: hizli sperm) - ? - 3'üncü zh. tug. k.lığ çerkezköy tekirdağ
    (bkz: hububrad) - 5. kolordu komutanlığı çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: hubyar sultan suleyman) - tuzla piyade okulu - ?
    (bkz: hunkyfunkyjunkie) - istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığı narlıdere izmir - ?
    (bkz: huor elensar) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: imaminabdestsuyu)
    (bkz: inklings) - zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı etimesgut ankara - ?
    (bkz: inya) - 6.kolordu komutanlığı adana - hv. k. er eğt. tug. k.liği kütahya
    (bkz: iste oyle bir sey) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: iyi madem) - ? - sırnak silopi 172. zırhlı tugay komutanlığı
    (bkz: janjoje) - piyade okul komutanlığı tuzla - is. okl. ve eğt. mrk. k.lığı narlidere izmir
    (bkz: just my luck) - ? - mu. elkt. ve bil. sis. (mebs) okl. ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara
    (bkz: kaiserclown) - 5. kolordu komutanlığı çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: knapsack) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: komikbiseyvarsaanlatbizdegulelim)
    (bkz: kose) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: kutumda mavi var) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - tekirdağ il jandarma komutanlığı
    (bkz: kveldulv)
    (bkz: leptospiroz) - ? - mu. elkt. ve bil. sis. (mebs) okl. ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara
    (bkz: makyavelist panda) - etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı - eğitim merkezi 2'nci or. is. a. k.lığı malatya
    (bkz: mangora)
    (bkz: mansteinincocuklariyiz) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: markasiz) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - kr. hvcl. k. 2'nci kr. hvcl. a. k.lığı malatya
    (bkz: master)
    (bkz: masterful tactician) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: mathmut) - topçu ve füze okulu komutanlığı polatlı - bakım okulu ve eğitim merkez komutanlığı balıkesir
    (bkz: maxwell)
    (bkz: mayko)
    (bkz: mezura) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: mislike me not for my complexion) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: missile) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: modesttiago)
    (bkz: morningstar) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: mullet) - zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı, etimesgut ankara - ?
    (bkz: murray the evil skull)
    (bkz: myfishbone) - mebs. ok ve eğt. mrk. k.lığı mamak ankara - ?
    (bkz: nathan muir)
    (bkz: negatif) - ? - 4'üncü zırhlı tugay komutanlığı palandöken/erzurum
    (bkz: nevroticzone) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - 3'üncü p. eğt. tug. 58'inci p. eğt. a. k.lığı burdur
    (bkz: new world order)
    (bkz: nod33) - zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı, etimesgut ankara - ?
    (bkz: not black but dark)
    (bkz: obi1) - 5inci kolordu komutanlığı çorlu/tekirdağ - 39'uncu mknz. p. tug. 2'nci hd. a. 2'nci hd. tb. k.lığı antakya hatay
    (bkz: offshoot)
    (bkz: os) - bakım okulu ve eğitim merkez komutanlığı balıkesir - ?
    (bkz: osiris) - ? - gölköy 1'inci j. eğt. tb. k.liğigölköy kastamonu
    (bkz: primusmas) - 6. kolordu komutanlığı / adana - ?
    (bkz: profit) - piyade okul komutanlığı tuzla - sakarya
    (bkz: prok) - 6. kolordu komutanlığı adana - ?
    (bkz: pulkas)
    (bkz: redjurist)
    (bkz: reeper redeemer) - piyade okul komutanlığı tuzla - topçu ve füze okulu komutanlığı polatlı
    (bkz: ritz)
    (bkz: rolanti busuru) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: ruhikosta) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: rulokat) - etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı - ?
    (bkz: saldiray abi) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: sametrix) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: sarcee) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: sedoo) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: shizof) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - uşak il j. k.liği uşak
    (bkz: short)
    (bkz: siboreta) - narlıdere istihkam okulu izmir - ?
    (bkz: sickbastard) - piyade okul komutanlığı tuzla - eğitim merkezi 3'üncü p. eğt. tug. 58'inci p. eğt. a. k.lığı burdur
    (bkz: siluetsiz saplantı) - piyade okul komutanlığı tuzla - 2nci komando tugay komutanlığı bolu
    (bkz: spatzle)
    (bkz: tamam) - piyade okul komutanlığı tuzla - hv. k. er eğt. tug. k.liği kütahya
    (bkz: tavlada iki)
    (bkz: tavugunukaybedenhoroz) - etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı - ?
    (bkz: together we stand divided we fall) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - kısa dönem er piyade 20. zh. tug. k.lığı şanlıurfa
    (bkz: toofun12) - bakım okulu ve eğitim merkez komutanlığı balıkesir - ?
    (bkz: the dark defender) - bakım okulu ve eğitim merkez komutanlığı balıkesir - ?
    (bkz: the mexican)
    (bkz: thy serpent)
    (bkz: ufoozgur) - 5. kolordu komutanlığı/çorlu tekirdağ - ?
    (bkz: under rug swept)
    (bkz: ustabendeyazaram)
    (bkz: utkubay) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: velocan)
    (bkz: votka portakal) - piyade okul komutanlığı tuzla - ?
    (bkz: wallcan) - istihkam okulu ve eğitim merkezi komutanlığı narlıdere izmir - 66'ncı mknz. p. (barış gücü) tug. k.lığı topkule istanbul
    (bkz: waytofall)
    (bkz: wildchuck)
    (bkz: ya ben lan neyse bi sey demiyorum) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?
    (bkz: yagmur ciseliyor)
    (bkz: yalandunya)
    (bkz: yalicapkini)
    (bkz: zoone) - ikmal maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı küçükyalı istanbul - ?

edit: saymaya kasmayın, 162 kişi oldu ve artmaya devam ediyor! :p
    edit 2: küçükyalı'da ikinci gün girecekler benimle ayrıca iletişime geçebilir.
    edit 3: "benim adım neden yok?" diye bağırmayın, zira bu işten maaş almıyorum.
    edit 4: kendisini ekletirken tamamen benim yazdığım formatta hazırlayıp gönderen tertipler can'dır!

edit 5: sonucunu öğrenip de söylemeyen söylesin, söyleyen de söylemeyeni uyarsın ;)
  • ben dahil herkesin aylardır taşıdığına inandığı fakat aslen bugün (çok doluyum, belki entry bitene kadar bu kısma "dün" diyebiliriz.) başlayıp 30 kasım 2010 tarihine kadar devam edecek zorlu bir sürecin sonucunda alınabilecek sıfat.

tertiplerim bunları iyi okusun, sonra patlamasın.

daha önce tecil yaptırırken diploma/geçici çıkış belgesi aslı ve 850 fotokopisi, nüfus cüzdanı aslı ve bilmem kaç fotokopisi gibi bi araba evrak vermiştik ya hani, sonra da "sınav evrakını almaya gelirken nüfus kağıdınızı alın gelin, tekrar aynı belgelere gerek yok" diyorlardı ya hani, hah işte, yalanmış o. iyi ki her zamanki gibi t.c. kurumlarına güvenmemişim, iyi ki yanıma almışım her şeyi. neyse, daha önce tecil yaptırmış olanlar askere gideceklerini kesinleştirip sınav evrakını almak için şubeye giderken yanlarında şunlar olacak; (sonrasında bozdurmuş veya tecil süresini tamamlamış farkı gözetmeksizin);

- nüfus cüzdanı aslı+3 fotokopisi
    - diploma/mezuniyet belgesi/geçici çıkış belgesi artık adı her neyse onun aslı+4 fotokopisi
    - peygamber sabrı

sabah 07.00'de şirketten bi tertip adayımla zeynep kamil'deki üsküdar askerlik şubesi'ndeydik. şirkete de "öğleni bulmaz gelirim." şeklinde talihsiz bir demeç vermiştim. gece 23.00'te gelip arabada uyuyarak değişe değişe sıra tutan tipler varmış meğerse. sabahın kör saatinde gitmemize rağmen önümüzde 50-60 kişi vardı. bu yoğunluk da anladığım kadarıyla bayramdan sonra hemen askere alınacak uzun dönemlerin başvurularının 337. kısa dönemle aynı zamana denk gelmesinin üstüne, bok varmış gibi bizim gibi sevk olacakların başvuru tarihinin ilk gününde tecil yaptırmaya gelen bi alay üniversite mezunundan kaynaklandı. kendilerine burdan en içten duygularla sövgülerimi iletiyorum.

içeri girmemiz 10.45'i buldu ama, erkenmiş gibi kulağa hoş gelmesin, asıl çile o zaman başladı. yarım sayfa boyutunda bi kağıt (kimlik-adres bilgileri ve askere gitmek istiyorum yazacağın bi kutucuktan oluşuyor) ve "tecil/mezuniyetten beri sabıka yedin mi?/master yaptın mı?" minvalinde sorular içeren bi başka yarım sayfalık kağıttan ikişer tane verirken bir de sıra numarası verdiler. benimkinde 40 yazıyordu. benden sonra gelip 46 numarayı alan bandırmalı bi başka çocuğun "40 iyiymiş topraaam hemen sıra gelir" sözleriyse bana hiçbir şekilde moral vermiyordu (-ki bandırmalılar arasında "topraaaam" diye bir hitap şekli olmaması bana elemanın gerçekten bandırmalı olup olmadığını sorgulatıyordu).

ben saat 10.50'de 40 numarayı aldığımda numaratörde yedek subay adaylarının sıra numarası 22 idi. "8.30'dan 10.50'ye kadar 22 kişinin işi bittiyse, yani bi kişinin işi yaklaşık 7 dakika desek maksimum 2-2.5 saate çıkarım" diye moral veriyorum kendime. 22'den 23'e 16, 23'ten 24'e 20 dakikada geçilince betim benzim atmaya başladı. şubenin karşısında bi lokanta gibi bişey var, zırt pırt oraya geçip çay sigara yapıyoruz müstakbel tertiplerle ama yok arkadaş, gidiyoruz gidiyoruz 1-2 sıra anca yürümüş. 12.30'da tabi ki öğle arasına çıktılar, son işlem gören numara 28'di. sorduk soruşturduk, herkesin işlemi ayrı uzunluklara sahip oluyormuş, o yüzden o hesapladığım 7 dakikayı 15 olarak elimize almış bulunduk. bunun uzama sebebi de eksik evrak işte. evrakı eksik bi adama "karşıdan çektir gel" sözü geliyor memurdan ve dışarda bekleyenler olarak tekrar sigaraya çıkıyoruz. yedik bitirdik bugün tütünleri. kimsede düzgün kafa kalmadı. entry'nin başında da yazdım, yine söylüyorum;

"sizin unuttuğunuz tek bir fotokopi, sırada bekleyen 2 kişinin işlemlerini yapamadan evine dönmesine sebep olacaktır!"

öğle tatilinde bişeyler atıştıralım diye dışarı çıktık, yedik bişeyler, kapıya geldik (bu sırada daha içeri hiç girememiş +200 kişilik bir kuyruk var hala, baktıkça içim acıyor) ve dedik ki "bak asker ağa numaralarımız var bizim aç kapıyı", "yok arkadaşım" dedi, "içerden arayacaklar, o zamana kadar şurda sıra olun." al 1 de buradan yak sadrazamın ikram anasını satayım iyi mi? 1 kasım'da neyin güneşiyse sabahın körü diye kalın kalın giyinmiş bünyelerimizi kavuruyor bi yandan, sabahın 7'sinden o saate kadar ayakta sıra beklemiş olmak bi yandan. "isyanım var ulan!" diye bağıracaktım özkan uğur misali.

neyse, 13.45'te aldılar bizi içeri. 28'de kalan sıra 29'a 13.50'de geçti. öğleden öncenin son 15 dakikasını yiyen 28 numaralı arkadaş öğleden sonranın da 10 dakikasını yedi nası becerdiyse. "ya memurlar, ya tertipler yalancı" diye geçiriyorum içimden, çünkü herkes birbirini suçluyor. sıra bana gelene kadar anlama şansım yok tabi ki olayı.

yedek subaylara tek masa, uzun dönemlere 5 masa çalıştığı için nihayet saat 15.20'de uzun dönemlerin 461. sırasındaki adamla yedek subay olacakların 40. sırasındaki ben aynı anda çağrıldık. düşün işte aynı zaman diliminde 461 kişiye 40 kişi ilerlemiş.

"üst kattaki kadıköy askerlik şubesinde yedek subay sıra numarası 72 yazıyor, bizimki 40, nedendir?" diyorum dayanamayıp, "yukarısı bu kat gibi değil, geniş bekleme salonu var, aşağıdan numara yanıyor ama yukarda bekliyor onlar da" cevabı geliyor memure hanımdan. sabahtan o saate kadar gördüğüm görevliler içinde en cana yakını da o çıkıyor. güleryüzlü falan, zaten kafayı yemişsin, dese ki "yukarda adam kesiyolar sen burda 3 saat daha bekle, tamam mı ablacım?", "tamam!" deyip uslu uslu oyuncaklarınla oynarsın. o derece bozulmuş psikoloji.

neyse biz olaya dönelim,

sevgili tertip, sıra sana gelince olacaklar:

- ilk başta saydığım evrakları veriyorsun.

- memure hanım onları alıp sana 4 tane birbirinin aynı çıktı veriyor. her birinin ikametgah adresi kısmı boş. onların herbirine adresini yazıp imza atıyorsun ve geri veriyorsun.

- "şirketine vermek için sevk belgesi istiyor musun?" diyor. "evet." diyorsun. tabi eğer kıdem tazminatı alacaksan, lazımsa işte.

- fotokopilerini ve taa tecil zamanı verdiğin (hiç tecil yapmadıysan, direkt askere gidiyorsan yanında götüreceğin envai çeşit evrağı 4 balya haline getirip birleştiriyor, nüfus cüzdanını da üstüne iliştirip "al bunları yan masaya geç" komutu veriyor.

- yan masadaki memure sana bir kağıt uzatıyor, "nokta koyduğum yerlere imza at" diyor. aynı evrakın bilmem kaç kopyası o da. karşısında "10 lira 77 kuruş teslim aldım." yazıyor. şaşırıyorsun (-ki siz artık biliyorsunuz şaşırmazsınız.) ve 10 lira 77 kuruş alıyorsun. 10.75 almakla kalmıyor, o 2 tane kuruşu da veriyorlar, nerde ne işe yarar bilmem. memure hanım "bu para sınav günü için yemek paranızdır." diyor ve size beklemenizi söylüyor.

- tercihen bi sigara içip geliyor veya dikiliyorsunuz. adınız okunuyor ve aynı hanım size 4-5 balya kağıdı bir dosyanın üstüne yatırıp "önce karşıdaki odada astsubaya, sonra çaprazdaki odada albaya imzalat ve ilk evraklarını verdiğin memure hanıma geri götür." diyor.

- astsubayın kapısı önünde sizin gibi işlemleri süren uzun dönem-kısa dönem bir sürü insanla beraber sıraya geçiyorsunuz. kapıda "çalmadan gir, söylenmeden otur" yazıyor.

- sıranız gelince çalmadan girip söylenmeden oturuyorsunuz. astsubay "para aldın mı?" diyor. "aldım." diyorsunuz. "ne kadar aldın?" diyor, "10 lira 77 kuruş komtanım" diyorsunuz. imzalayıp veriyor.

- albayın odasına gidiyorsunuz, yine sıra, yine çalmadan gir söylenmeden otur, yine "para aldın mı?" diyor. "aldım." diyorsunuz. "ne kadar aldın?" diyor, "10 lira 77 kuruş komtanım" diyorsunuz. "iyi zamanda gidiyorsun, kazanılmış hak sizinki yılbaşından sonra 8 ay olsa bile 6 ay yapıp döneceksiniz." diyor, "saolun komtanım!" diyorsunuz. imzalarını ve mühürlerini atıp evraklarınızı veriyor.

- sıranız geldiğinde gittiğiniz güleryüzlü memure hanıma dönüyorsunuz. evraklarınızın çoğunu alıyor, bi kısmını sınavda kullanacağınız optik okuyuculuk kağıtla beraber dosyalıyor (-ayrıca adınızı bilmemnenizi kodlamış oluyor o kağıda) dosyanın ağzını renksiz koli bandıyla bantlıyor. "sınava kadar açma, katlama, hayırlı olsun." diyor ve şirketten kıdem tazminatı alabilesin diye hazırladığı sevk evrakıyla beraber zarfı teslim ediyor.

sınav evrakı caps

sevk evraki caps

- dışarı çıkıyorsunuz, sırası sizden sonra olan ve sabahın köründen beri kankaya bağladığınız insanlarla derbi kazanmış takım arkadaşları gibi kucaklaşıp "allah kurtarsın devrem" diyorsunuz ve çıkıyorsunuz.

dışarı çıktığımda saatler 15.50'yi gösteriyordu. yaklaşık 9 saat boyunca ayakta beklemiş olmayı bi hayal edin. bacaklarımı zaten hissetmiyorum, bel ağrısı bi yandan, baş ağrısı 4 bi taraftan ve darbeli şekilde vuruyor. tam anlamıyla tepeden tırnağa her yerim ağrıyor. güneş gözüme vurdukça baş ağrım katlanılamaz bi hal alıyor.

şirkete gitmek falan haliyle yalan oldu, hem mesai bitimine çok az var hem de ayakta zor duruyorum. ışıklardan karşıya geçtim, zeynep kamil'den burhan felek'in oraya çıkan ışıkları bilenler için söylüyorum, o yolun üstüne bırakılan arabalar çekiliyor. sabah gittiğimde bunu bilmiyordum ve arabayı oraya koymuştum, sonra en uçtaki araba çekilince koşup sıra benimkine gelmeden hemen ordaki bir çıkmaz sokağa almıştım arabayı. benim arabanın arkasına 2 araba, 2 de minibüs çekilmiş. evet evet, benimki en uçta, arkası araba mezarlığı olmuş. arabaların sahiplerini ordaki bi ganyan bayiinde buldum, dediler ki "minibüslerin sahiplerini bul, biz çekeriz hemen".

ganyan bayiindeki gürültüden baş ağrımın şiddeti tavan yaptı. "selam" diyenin ağzını burnunu eline vericem, o kadar sinirliyim. köşedeki markette "kimin bu minibüs ya buraya park yapılır mı amına koyim ya!" diye sözlük jargonuyla bireye değil genele söverken dışarıya minibüslerin şoförleri geldi. bi hışımla üstlerine doğru gittim "dayı buraya araba mı çekilir!" falan diye bağırırken baktım ki arkalarında görevliler ve bir sürü çocuk. hem de engelli çocuklar. şoförler ve görevliler bana aşağılar gözlerle baktılar sadece, hiçbişey söylemediler. meğerse marketin üstünde engelli çocuklar için bir rehabilitasyon merkezi varmış. bakın şu;

http://beyazmerdiven.com/

ben öyle minibüsçülere bağırınca çocuklar da pür dikkat bana bakıyor tabi. nası desem, içimde böyle kocaman aynalar parçalandı, nasıl utandım, nasıl kötü oldum anlatamam. bedenen bitmiştim, ruhen de parça parça oldum. sen git o merkezin sokağına araba bırak, bi de çocuklar rahat yürüyemiyor diye kapılarına çekilmiş minibüslere bağır. hayvanoğlu hayvanlık bildiğin. arabaya oturdum, artık sabahtan beri çektiğim çileye mi, onun gazıyla yaptığım hayvanlığa mı ağlayayım derken hiçbişey yapamadım. minibüsler gidene kadar oturdum orda. utancımdan dışarı bile çıkamadım.

minibüsler gitti sonra, çıkıp ganyancı abilere de gitmedim. onlar çıkıp gidene kadar bekledim, aptallaştım orda çünkü, ölesim var nerdeyse. onlar çıktı, camı tıklatıp "söyleseydin ya koçum çekeriz dedik ya arabaları" dediler. "boşverin abi" dedim, "sağolun."

eve gelip yatağa yıkıldım sonra. yorgunlukla, utançla bu saate kadar uyumuşum.

uzun lafın kısası, birliğe teslim olmaya 40 gün kala askerlik maceram çok kötü başladı. umarım kimseninki böyle olmaz.
  • an itibariyle şafağı görmelerine, 14,575,577 saniye kalan devrelerimdir.

hızlı sayması, bozulmaması, durmaması dileğiyle, işte o sayaç
  • henüz meşhur sarı zarfı almamış olmamla birlikte benim de aralarında bulunduğum, şu günlerde ısınma hareketleri yapan gruptur. kafada sürekli 5 ay 5 günün ne kadar uzun bir süre olduğu çınlanıyor. aklıma geldikçe bundan 5 ay 5 gün öncesini düşünüyorum, mesela 17 haziran 2010 şu anda bana çok uzak ve eski geliyor, bunu düşündükçe ''yarraa yedik nasıl geçer lan o kadar gün'' diyorum.

nasıl olsa askerde kilo vericem diye düşünerek 1 aydır hayvan gibi yemek yiyorum. bu sürede 4 kilo aldım sanırım. biraz da askerlik olayına diyet-fitness merkezi gözüyle bakarak kendimi hazırlıyorum.

hayata konsantre olamamak da ayrı bir olay. 1 aydır mağazalarda gördüğüm gömleklere kazaklara bakıp bakıp, askere gidicem zaten kilo da vericem orda diyerek almamak, sürekli aynı şeyleri giymeyi beraberinde getiriyor. en başta yazdığım üzere bu sürede göt göbeğin büyümesi sebebiyle pantolonlar, gömlekler, kazaklar da komik duruyor artık.

askerliği şirinleştiricez diye kendimizi tosuncuk yaptık amk.
  • 10 gün sonra resmi olarak asker olup şafak saymaya başlayacak olan gruptur.

bir şeyi belirtmek isterim başladığınız gün şafak muhabbeti başlar aga 158 mi sayıyoruz, 156 mı yoksa 155 mi gibi muhabbetler dönecektir. arada 30 çeken aylar, 31 çeken aylar falan filan dünya kadar konu. bunun en basit hesap yolu şudur,

silüs tarihiniz 30 kasım, bunun üzerine 6 ay ekliyoruz oldu size 30 mayıs, "12" gün yol hariç izniniz var, düştüğünüz yere göre yol izni değişir. 1 günü baz alarak hesap yapar isek. 12+1=13 şimdi baştaki 30 mayıstan 13'ü çıkarır isek 17 mayıs teskere tarihinizdir.

2 gün yol izni olanların 16 mayıs, 3 gün yol izni olanların 15 mayıs çıkış tarihidir.

gittiğiniz hızla dönmeniz temennisi ile.

bu da bizim 40. yıl dönümümüzdür. (bkz: devlet bahçeli) *
  • başvurularını yapan yazarlar şöyle bir yol izleyeceklerdir:
    askere gidecek olanların listeleri açıklanacak, bu liste açıklama işlemi 2 grup halinde olacak ilk grup 1 kasım'da açıklanırken 2. grup'ta ilk grubun açıklanmasından itibaren 15 gün içerisinde açıklanacaktır. yani 1 - 15 kasım tarihleri arasında askere gidip gidemeyeceğiniz belli olacak. erken sevk isteyenlerde (evet sizsiniz o) kabul oranı %98 deniyor. o yüzden gidemiycem sitresine kapılmayın hiç.

1-15 kasım tarihleri arasında bağlı bulunduğunuz askerlik şubesini (işlem yaptırdığınız değil, bağlı bulunduğunuz) telefonla arayarak kabul edilip edilmediğinizi sorun. kabul edildiğinizi öğrendikten sonra işlem yaptırdığınız askerlik şubesine 4 er adet diploma ve kimlik fotokopisi ve asıllarıyla gidin (evet gene istiyorlar / fotoğraf istiyorlarmıydı hatırlamıyorum)

al şunu git şuna imzalat seansları bittikten sonra size kapalı sarı bir zarf ve bir miktar para verip 1-3 aralık tarihleri arasında git şurda sınava gir diyecekler. eğer hali hazırda çalışıyorsanız, sivil memur o zarfı kapatmadan "iş yerine veilmek üzere kağıt"isteyin, memur size hatırlatacaktır da siz gene de uyanık olun..

zarfı aldıktan sonra 1-3 aralık tarihleri arasında o sarı zarf ve nüfus cüzdanınız ile sınav merkezine gideceksiniz, sınavınızı olduktan sonra size 12 aralık'a kadar geçerli bir izin kağıdı ve yeni bir sarı zarf verecekler. (artık resmen askersiniz hayırlı olsun)

9 aralık gecesi sınav sonuçları açıklanacak ve düştüğünüz yeri öğreneceksiniz (allah kurtarsın)

12 aralıkta elinizdeki sarı zarf ve nüfus cüzdanınızla birlikte gidip teslim olun.

şuanki şartlara göre de en geç (minimum yol izni ile) 17 mayıs 2011'de tahliye olacaksınız.
  • geçen yıl bu zamanlar...

çok kalabalıktık. öyle kalabalıktık ki, efsane olmaya doğru yol alıyorduk; "tsk'nın en yoğun kısa dönem sevki". acemi birliğinde 3 gün yaldır yaldır sivil dolaşmıştım. 3. gün sonunda nihayet gelebilmişti de sıra, kamuflaj giyip kamufle olabilmiştim bilmem kaç bin kişinin arasında. bi 3-5 kişi daha rağbet etmiş olsaydı celbe, yemin törenine dahi sivil çıkabilirdim.

337. dönem de bizden (331 kd) farklı olmayacak gibi. başı sonu belirsiz sürü misali gireceksiniz acemi birliğinize. içtimada öyle uzun dizileceksiniz ki, çoğu kez duyulmayacak komutanın söyledikleri. kahvaltınız dahi yetişmeyebilir, birazınız aç kalacak. 4 zeytin, 1 soğuk yumurtayı yemesem de olur diyeceksin ama komutan kıyamayacak sana. "ilave yapın, patates kızartın çocuklara" diyecek. o sıra dank eder bi şeyler kafanda. sana değer mi veriliyor, yoksa senden çekiniliyor mu? söyleyeyim. sana değer veriliyor, verilmese de senden çekiniliyor.

askerliğini bitirmiş kişide, yeni gideceklere sorgusuz sualsiz, beklentisiz yardım etme isteği hasıl oluyor. bende de böyle. siz bitirin gelin, sizde de olacak. hiç bilmediğiniz, ilk kez tanıştığınız, had safhalarda yabancılık çektiğiniz o ortamda, kimse dile getirmese bile herkes birbirinin gözünde o yardımı arıyor çünkü. ve bu bilinçaltınıza işlediği vakit artık kurtulmanız mümkün değil.

benim size edebileceğim en büyük yardım şu olabilir. yemin töreniyle beraber acemiliği sonlandırıp, iki gün evci alacaksınız ya, işte o vakit pek çoğunuz elinde olmadan "askerlik bitti be" düşüncesine kapılacak, o halet-i ruhiyeye gark olacak. tavsiyem, olabildiğince uzak durun o psikolojiden.

bir de izafiyet, görecelilik olayı var. askerde geçirilen 5 saat ile sivilde geçirilen 5 saatin aynı olmaması falan. onu kabullenerek dalın mevzuya. casio f-91w'ya olabildiğince az bakar, az küfredersiniz. moral lazım oralarda.

tabii, askerlik zilyon çeşit. kiminiz, evinden daha rahat ortamda bulunacak; kiminizin, soğuktan taşağı donacak. taşağı donana "metanet", taşağı yayana "dikkat" diyorum.

bunların haricinde bir de şu var. çoğunuz farkında bile değil belki, şimdiden öğrenin istiyorum. mayıs artık en sevdiğiniz ay.
  • haha spoiler versem yeridir :) donanımhaber sitesinin forum sayfasında rastladığım düşülebilecek yerler listesi. buyrun devrelerim olasılık hesaplarınızı bekliyorum.

edit: alttaki listenin yalnızca acemi birliklerinden oluştuğunu sanıyorum daha kesin bir bilgiye ulaşan olursa veya daha önce bu listede acemiliğini yapmamış üst devreler varsa mesaj kutumu yakabilir.

adana 6'nci kor. 106'nci top. a. k.liği adana
    adana 6'nci kor.hv.svn.tb.k.liği adana
    adana 6'nci kor.mu.bl.k.liği adana
    adana adana il j. k.liği adana
    adana adana j. blg. k.liği adana
    adapazari 1'inci p.tug.k.liği sakarya adapazari
    adiyaman adiyaman il j. k.liği adiyaman
    afyon 3'üncü j. er eğt. tb. k.liği afyonkarahisar emirdağ
    afyon afyon il j. k.liği afyonkarahisar
    afyon k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 8'inci ana bkm.mrk.k.liği afyonkarahisar
    afyon k.k.loj.k.liği ikmal k.liği afyonkarahisar
    afyon k.k.loj.k.liği müht.k.liği 4'ncü müht.dp.k.liği 41'inci müht.bl.k.liği afyonkarahisar
    ağri 12'nci mknz.p.tug.k.liği ağri
    ağri 1'inci mknz. p. tug. k.liği ağri doğubayazit
    ağri 34'üncü mot.p.tug.k.liği ağri patnos
    ağri ağri il j. k.liği ağri
    aksaray aksaray il j. k.liği aksaray
    amasya 15'inci p. eğt. tug. k.liği amasya
    amasya amasya il j. k.liği amasya
    ankara 1 nci kr.hvcl.a.k.liği ankara güvercinlik
    ankara 28'inci mknz.p.tug. (bariş gücü) k .liği ankara mamak
    ankara 4'üncü kor. muhabere bl.k.liği ankara mamak
    ankara 4'üncü kor.ulş.hf.oto bl.k.liği ankara mamak
    ankara 58'inci top.tug.k.liği ankara polatli
    ankara anittepe jandarma sosyal tesis md.lüğü ankara bakanliklar
    ankara ankara il j. k.liği ankara
    ankara ankara j. blg. k.liği ankara
    ankara askeri hastane baştabipliği ankara çankaya
    ankara aticilik ve uzman niş.eğt. brl.k.liği ankara mamak
    ankara gata k.liği ankara etlik
    ankara j.ok.k.liği ankara
    ankara jandarma bando k.liği ankara güvercinlik
    ankara jandarma destek kitalari grup k.liği ankara bakanliklar
    ankara jandarma dispanser baştabipliği ankara bakanliklar
    ankara jandarma eğitim komutanliği ankara
    ankara jandarma eğitim ve spor tesis k.liği ankara güvercinlik
    ankara jandarma havacilik k.liği ankara güvercinlik
    ankara jandarma istihkam inşaat grup k.liği ankara güvercinlik
    ankara jandarma komando özel asayiş k.liği ankara güvercinlik
    ankara jandarma lojistik k.liği ankara güvercinlik
    ankara jandarma mebs.işl. ve ds.gr.k.liği ankara güvercinlik
    ankara k.k. kr.hvcl.k.liği ankara güvercinlik
    ankara k.k. loj.k.liği ulş.k.liği ulş.ağ. oto a.k.liği ankara etimesgut
    ankara k.k.loj. k.liği kh.brl.k.liği ankara gümüşdere
    ankara k.k.loj.k.liği 551'inci is. inş. tb. k.liği ankara çankaya
    ankara k.k.loj.k.liği bkm.k.liği elk.op.sis.bkm.mrk.md.lüğü ankara yenikent
    ankara k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci blg. bkm.mrk.k.liği 45'inci bkm.mrk. k. liği ankara etimesgut
    ankara k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 3'üncü ana bkm.mrk.k.liği ankara gümüşdere
    ankara k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 4'üncü ana bkm.mrk.k.liği ankara etimesgut
    ankara k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 5'inci ana bkm.mrk.k.liği ankara güvercinlik
    ankara k.k.loj.k.liği ikmal k.liği akaryakit tb.k.liği ankara yenikent
    ankara k.k.loj.k.liği.ik.k.liği 1'nci blg.ik.mrk.k.liği 11'inci ik.mrk.k.liği ankara yenikent
    ankara loj.k.liği ulş.k.liği orta oto tb.k.liği ankara yenikent
    ankara mebs. okl. ve eğt. mrk. k.liği ankara mamak
    ankara topçu ve füze okl. k.liği ankara polatli
    ankara tsk insani yrd.tug.k.liği ankara yenikent
    ankara zh. brl. okl. ve eğt. tüm. k.liği ankara etimesgut
    antakya hatay il j. k.liği hatay antakya
    antalya 3'üncü p. eğt. tug. k.liği antalya
    antalya antalya il j. k.liği antalya
    antalya özel eğitim mrk.kliği antalya manavgat
    ardahan 25'inci mknz.p.tug.k.liği ardahan
    ardahan ardahan il j. k.liği ardahan
    artvin artvin il j. k.liği artvin
    aydin 1/10'uncu j. er eğt. tb. k.liği aydin
    aydin aydin il j. k.liği aydin
    aydin aydin j. blg.k.liği aydin
    aydin jandarma helikopter filo k.liği aydin
    aydin k.k.loj.k.liği müht.k.liği 4'üncü müht.dp.k.liği 42'nci müht.bl.k.liği aydin baltaköy
    balikesir 19'uncu p. tug. k.liği balikesir edremit
    balikesir balikesir il j. k.liği balikesir
    balikesir bkm. okl. ve eğt. mrk. k.liği balikesir
    balikesir k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 6'nci ana bkm.mrk.k.liği balikesir
    balikesir k.k.loj.k.liği müht.k.liği 4'üncü müht.dp.k.liği 43'üncü müht.bl.k.liği balikesir
    balikesir k.k.loj.k.liği müht.k.liği 6'nci müht.dp.k.liği 62'nci müht.bl.k.liği balikesir susurluk
    bartin bartin il j. k.liği bartin
    batman batman il j. k.liği batman
    batman batman j. blg. k.liği batman
    bauburt bayburt il j. k.liği bayburt
    bilecik 2'nci j. er eğt. tug. k.liği bilecik
    bilecik 5'inci j. er eğt. tb. k.liği bilecik gölpazari
    bilecik bilecik il j. k.liği bilecik
    bilecik jandarma ulş. eğt. tb.k.liği bilecik söğüt
    bilecik k.k.loj.k.liği müht.k.liği 6'nci müht.dp.k.liği 61'inci müht.bl.k.liği bilecik bozüyük
    bingöl 17'nci mot.p.a.k.liği bingöl kiği
    bingöl 49'uncu mot.p.tug.k.liği bingöl
    bingöl bingöl il j. k.liği bingöl
    bitlis bitlis il j. k.liği bitlis
    bolu 2'nci komd.tug.k.liği bolu
    bolu bolu il j. k.liği bolu
    burdur 58'inci p. eğt.a.k.liği burdur
    burdur burdur il j. k.liği burdur
    bursa as. vet. okl. ve eğt. mrk. k.liği bursa gemlik
    bursa bursa il j. k.liği bursa
    bursa bursa j. blg. k.liği bursa
    çanakkale 116'nci j. er eğt. a. k.liği çanakkale
    çanakkale 18'inci mknz.p. tug. k.liği çanakkale gelibolu
    çanakkale 2'nci kor. is a. is.svş.tb.k.liği çanakkale gelibolu
    çanakkale 2'nci kor.5'inci komd.a.k.liği çanakkale gökçeada
    çanakkale 2'nci kor.hv.svn.tb.k.liği çanakkale gelibolu
    çanakkale 2'nci kor.is.a.köp.tb.k.liği çanakkale gelibolu
    çanakkale 2'nci kor.mu.bl.k.liği çanakkale gelibolu
    çanakkale çanakkale il j. k.liği çanakkale
    çanakkale k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci blg. bkm.mrk.k.liği 42'nci bkm.mrk. k. liği çanakkale gelibolu
    çanakkale k.k.loj.k.liği müht.k.liği 1'inci müht.dp.k.liği 16'nci müht.bl.k.liği çanakkale gelibolu sivritepe
    çankiri 28'inci mknz. p. tug. (bariş gücü) k. yrd. liği çankiri
    çankiri çankiri il j. k.liği çankiri
    çorum çorum il j. k.liği çorum
    denizli 11'inci mot. p. tug. k.liği denizli
    denizli denizli il j. k.liği denizli
    diyarbakir 16'nci mknz. tug. k.liği diyarbakir bilgekişla
    diyarbakir 2'nci mot.p.tug.k.liği diyarbakir lice
    diyarbakir 2'nci or. ulş. ağir oto tb. k.liği diyarbakir
    diyarbakir 7'nci kor. hv.svn.tb.k.liği diyarbakir
    diyarbakir 7'nci kor. mu. bl. k.liği diyarbakir
    diyarbakir diyarbakir il j. k.liği diyarbakir
    diyarbakir diyarbakir j.blg.k.liği diyarbakir
    diyarbakir jandarma hava grup k.liği diyarbakir
    diyarbakir k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'nci blg. bkm.mrk.k.liği 52'nci bkm.mrk.k.liği diyarbakir pirinçlik
    diyarbakir k.k.loj.k.liği müht.k.liği 2'nci müht.dp.k.liği 24'üncü müht.bl.k.liği diyarbakir ergani
    diyarbakir taktik jandarma komando a.k.liği diyarbakir silvan
    düzce düzce il j. k.liği düzce
    edirne 2'nci kor.k.liği 102'nci top.a.k.liği edirne keşan
    edirne 4'üncü mknz. p. tug. k.liği edirne keşan
    edirne 54'üncü mknz. p. tug. k.liği edirne
    edirne edirne il j. k.liği edirne
    edirne k.k.loj.k.liği müht.k.liği 1'inci müht.dp.k.liği 15'inci müht.bl.k.liği edirne keşan haliçköy
    elaziğ 8'inci kor. mu. bl.k.liği elaziğ
    elaziğ elaziğ il j. k.liği elaziğ
    elaziğ k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'nci blg. bkm.mrk.k.liği 54'üncü bkm.mrk.k.liği elaziğ
    elaziğ k.k.loj.k.liği müht.k.liği 2'nci müht.dp.k.liği 23'üncü müht.bl.k.liği elaziğ
    erzincan 3'üncü or. hv. svn. tb. k.liği erzincan
    erzincan 3'üncü or.is.svş.tb.k.liği erzincan
    erzincan 3'üncü or.mu.a.k.liği erzincan
    erzincan 59'uncu top. eğt. tug. k.liği erzincan
    erzincan erzincan il j. k.liği erzincan
    erzincan k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'nci blg. bkm.mrk.k.liği 53'üncü bkm.mrk.k.liği erzincan
    erzincan k.k.loj.k.liği müht.k.liği 3'üncü müht.dp.k.liği 32'nci müht.bl.k.liği erzincan
    erzurum 3'üncü or. ulş. oto a.k.liği erzurum ilica
    erzurum 4'üncü zh.tug.k.liği erzurum palandöken
    erzurum 9'ncu kor.hv.svn.tb.k.liği erzurum susuzharmanlar
    erzurum 9'uncu kor. 109'uncu top. a. k.liği erzurum susuzharmanlar
    erzurum 9'uncu kor. mu. bl. k.liği erzurum
    erzurum erzurum il j. k.liği erzurum
    erzurum erzurum j. blg.k.liği erzurum
    erzurum k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'inci blg. bkm.mrk.k.liği 55'inci bkm.mrk.k.liği erzurum
    erzurum k.k.loj.k.liği müht.k.liği 3'üncü müht.dp.k.liği 33'üncü müht.bl.k.liği erzurum ilica
    erzurum k.k.loj.k.liği müht.k.liği 3'üncü müht.dp.k.liği 34'üncü müht.bl.k.liği erzurum horasan
    eskişehir eskişehir il j. k.liği eskişehir
    gaziantep 5'inci zh. tug. k.liği gaziantep
    gaziantep gaziantep il j. k.liği gaziantep
    giresun giresun il j. k.liği giresun
    giresun giresun j. blg. k.liği giresun
    gümüşhane gümüşhane il j. k.liği gümüşhane
    hakkari 1'inci j. snr. tb. k.liği hakkari şemdinli
    hakkari 21'inci j. snr. tüm. k.liği hakkari yüksekova
    hakkari 2'nci j. snr. tb. k.liği hakkari yüksekova
    hakkari 3'üncü j. snr. tb. k.liği hakkari çukurca
    hakkari 4'üncü j. snr. tb. k.liği / köprülü hakkari çukurca
    hakkari dağ ve komd.tug.k.liği hakkari otluca
    hakkari hakkari il j. k.liği hakkari
    hakkari tak.j.snr.a.k.liği hakkari çukurca
    hakkari tak.j.snr.a.k.liği hakkari şemdinli
    hakkari tak.j.snr.a.k.liği hakkari yüksekova
    hatay 121'inci j. er eğt. a. k.liği hatay serinyol
    hatay 1'inci dz. er. eğt.a.k.liği hatay iskenderun
    hatay 39'uncu mknz. p. tug. k.liği hatay iskenderun
    hatay k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'nci blg. bkm.mrk.k.liği 51'inci bkm.mrk.k.liği hatay iskenderun
    hatay k.k.loj.k.liği ulş.k.liği 4'üncü ulş.term.brl.k.liği hatay iskenderun
    iğdir iğdir il j. k.liği iğdir
    isparta dağ.komd.okl.ve eğt.mrk.k.liği isparta eğirdir
    isparta isparta il j. k.liği isparta
    isparta iç güv.eğt.ve tatb.mrk.k.liği 40'inci p.er eğt. a. k.liği isparta
    istanbul 1'inci or.mu.a.k.liği istanbul yarimburgaz
    istanbul 1'inci or.ulş.ağ.oto tb.k.liği istanbul metris
    istanbul 1'inci ordu hv.svn.tb.k.liği istanbul hasdal
    istanbul 1'inci zh. tug. k.liği istanbul hadimköy
    istanbul 23'üncü mot. p. a. k.liği istanbul kartal
    istanbul 2'nci zh. tug. k.liği istanbul kartal
    istanbul 3'üncü kor. (hrf) mu.a.k.liği istanbul ayazağa
    istanbul 4 üncü kr.hvcl.a.k.liği istanbul kartal
    istanbul 66' nci mknz.p. tug.(barişgücü) k.liği istanbul metris
    istanbul 6'nci mot. p. a. k.liği istanbul hasdal
    istanbul hv. svn. okl. ve eğt. mrk. k.liği istanbul çekmeköy
    istanbul ikm. mly. okl. ve eğt. mrk. k.liği istanbul küçükyali
    istanbul istanbul il j. k.liği istanbul
    istanbul istanbul j. blg. k.liği istanbul
    istanbul jandarma dispanser baştabipliği istanbul beşiktaş
    istanbul jandarma ikmak mrk. k.liği istanbul kartal
    istanbul k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci blg. bkm.mrk.k.liği 41'inci bkm.mrk. k. liği istanbul zeytinburnu
    istanbul k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci blg. bkm.mrk.k.liği 7'nci bkm.mrk. k. liği istanbul tuzla
    istanbul k.k.loj.k.liği müht.k.liği 1'inci müht.dp.k.liği 11'inci müht.bl.k.liği istanbul hadimköy sancaktepe
    istanbul k.k.loj.k.liği müht.k.liği 1'inci müht.dp.k.liği 12'nci müht.bl. k.liği istanbul çatalca
    istanbul p. okl. k.liği istanbul tuzla
    istanbul taktik jandarma komando a.k.liği istanbul
    istanbul tsk kbrn.okl. ve eğt. mrk. k.liği istanbul küçükyali
    izmir 10'uncu j. er eğt. a. k.liği izmir bornova
    izmir 3 üncü kr.hvcl.a.k.liği izmir gaziemir
    izmir 4 ncü komando jandarma egitim tugay k.liği izmir foça
    izmir 57'nci top. tug. k.liği izmir bornova
    izmir 7'nci j. komd. er eğt. a. k.liği izmir yenifoça
    izmir ege ordusu is.bşk.liği is.svş.tb. k.liği izmir menteş
    izmir ege ordusu k.liği ulş. oto tb. k.liği izmir bornova
    izmir ege ordusu kh. ve kh.grubu "a tipi" loj.bak.onr.ve işlt.ekp.a.liği izmir narlidere
    izmir ege ordusu mu.tb.k.liği izmir narlidere
    izmir ege ordusu ulş.term.brl.k.liği izmir foça
    izmir is. okl. ve eğt. mrk. k.liği izmir narlidere
    izmir izmir il j. k.liği izmir
    izmir jandarma dispanser baştabipliği izmir karşiyaka
    izmir jandarma ikmak mrk. k.liği izmir bornova
    izmir jandarma komando okul k.liği izmir foça
    izmir jandarma mu. eğt.tb.k.liği izmir seferhisar
    izmir k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci blg. bkm.mrk.k.liği 44'üncü bkm.mrk. k. liği izmir yenişehir/konak
    izmir ulş. okl. ve eğt. mrk. k.liği izmir gaziemir
    izmit kocaeli il j. k.liği kocaeli izmit
    k.maraş 172'nci zh. tug k.liği k.maraş
    k.maraş kahramanmaraş il j. k.liği k.maraş
    karabük 125'inci j. er eğt. a. k.liği karabük safranbolu
    karabük 1'inci j.er eğt.tb.k.liği karabük
    karaman karaman il j. k.liği karaman
    karbük karabük il j. k.liği karabük
    kars 14'üncü mknz. p. tug.k.liği kars
    kars 9'uncu mot.p.tug.k.liği kars sarikamiş
    kars kars il j. k.liği kars
    kastamonu 1'inci j. er eğt. tb. k.liği kastamonu gölköy
    kastamonu kastamonu il j. k.liği kastamonu
    kastamonu kastamonu j.bölge k.liği kastamonu
    kayseri 1'inci komd. tug. k.liği kayseri zincidere
    kayseri k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'nci ana bkm.mrk.k.liği kayseri
    kayseri k.k.loj.k.liği müht.k.liği 2'nci müht.dp.k.liği 21'inci müht.bl.k.liği kayseri melikgazi
    kayseri kayseri il j. k.liği kayseri
    kayseri kayseri j. blg. k.liği kayseri
    kirikkale k.k.loj.k.liği mühimmat k.liği kirikkale
    kirikkale kirikkale il j. k.liği kirikkale
    kirklareli 55'inci mknz. p. tug. k.liği kirklareli
    kirklareli 5'inci kor.is.a. köp.tb.k.liği kirklareli
    kirklareli 5'inci kor.is.a.is.svş.tb.k.liği kirklareli babaeski
    kirklareli 65'inci mknz. p. tug. k.liği kirklareli lüleburgaz
    kirklareli jandarma komando tatbikat kontrol mrk.k.liği kirklareli vize
    kirklareli kirklareli il j. k.liği kirklareli
    kirşehir kirşehir il j.k.liği kirşehir
    kilis kilis il j. k.liği kilis
    kocaeli k.k.loj.k.liği ulş.k.liği 1'inci ulş.term.brl.k.liği kocaeli derince
    kocaeli tsk kbrn.okl.ve eğt.mrk.k.liği kbrn.svnm.tb.k.liği kocaeli gebze
    konya 47'nci mot. p. a. k.liği konya
    konya k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 2'inci blg. bkm.mrk.k.liği 56'nci bkm.mrk.k.liği konya
    konya k.k.loj.k.liği müht.k.liği 5'nci müht.dp.k.liği 51'inci müht.bl.k.liği konya
    konya konya il j. k.liği konya
    konya konya j. blg. k.liği konya
    konya per. okl. ve eğt. mrk. k.liği konya
    kütahya 1'inci j. er eğt. tb. k.liği kütahya
    kütayha hv. k. er eğt. tug. k.liği kütahya
    kütayha kütahya il j. k.liği kütahya
    malatya 2 nci kr.hvcl.a.k.liği malatya
    malatya 2'nci or. hv. svn. tb. k.liği malatya
    malatya 2'nci or. mu.a. k.liği malatya
    malatya 2'nci or.is.a.1'inci is.svş.tb.k.liği malatya
    malatya 2'nci or.is.a.2'inci is.svş.tb.k.liği malatya
    malatya malatya il j. k.liği malatya
    manisa 1'inci p. eğt.tug.k.liği manisa
    manisa 6'nci j. komd. er eğt. a. k.liği manisa kirkağaç
    manisa manisa il j. k.liği manisa
    manisa ulş.okl.ve eğt.mrk.k.liği ulş.eğt. a. 2'nci ulş.eğt. tb.k.liği manisa alaşehir
    mardin 70'inci mknz. p.tug.k.liği mardin
    mardin mardin il j. k.liği mardin
    mersin k.k.loj.k.liği müht.k.liği 5'inci müht.dp.k.liği 52'inci müht.bl.k.liği içel mersin yenice üçtepeler
    mersin k.k.loj.k.liği ulş.k.liği 3'üncü ulş.term.brl.k.liği içel mersin
    mersin mersin il j. k.liği içel mersin
    muğla muğla il j. k.liği muğla
    muş k.k.loj.k.liği müht.k.liği 2'nci müht.dp.k.liği 25'inci müht.bl.k.liği muş
    muş muş il j. k.liği muş
    nevşehir jakem k.liği nevşehir
    nevşehir nevşehir il j. k.liği nevşehir
    niğde k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 7 nci ana bkm.mrk.k.liği niğde bor
    niğde k.k.loj.k.liği ikmal k.liği 2'nci blg.ikm.mrk.k.liği 21'inci ikm.mrk.k.liği niğde bor
    niğde niğde il j. k.liği niğde
    ordu ordu il j. k.liği ordu
    osmaniye k.k.loj.k.liği müht.k.liği 5'inci müht.dp.k.liği 53'üncü müht.bl.k.liği osmaniye toprakkale
    osmaniye osmaniye il j. k.liği osmaniye
    rize rize il j. k.liği rize
    sakarya k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci ana bkm.mrk.k.liği sakarya arifiye
    sakarya k.k.loj.k.liği müht.k.liği 6'nci müht.dp.k.liği 63'üncü müht.bl.k.liği sakarya pamukova
    sakarya sakarya il j. k.liği sakarya adapazari
    samsun samsun il j. k.liği samsun
    samsun shr.shh. okl. ve eğt. mrk. k.liği samsun
    siirt 3'üncü komd.tug.k.liği siirt
    siirt siirt il j. k.liği siirt
    sinop sinop il j. k.liği sinop
    sivas 5'inci p. eğt.tug.k.liği sivas
    sivas k.k.loj.k.liği müht.k.liği 3'ncü müht.dp.k.liği 31'inci müht.bl.k.liği sivas
    sivas sivas il j. k.liği sivas
    şanliurfa 20'nci zh. tug. k.liği şanliurfa
    şanliurfa 7'nci kor. 107'nci top. a. k.liği şanliurfa siverek
    şanliurfa şanliurfa il.j.k.liği şanliurfa
    şirnak 23'üncü j. snr. tüm. k.liği şirnak
    şirnak 23'üncü mot.p.tug.k.liği şirnak silopi
    şirnak 2'nci j. snr. tb. k.liği şirnak silopi
    şirnak 3'üncü j. snr. tb. k.liği /bağlica şirnak uludere
    şirnak 4'üncü j. snr. tb. k.liği şirnak uludere gülyazi
    şirnak 5'inci j. snr. tb. k.liği / balli şirnak uludere
    şirnak 6'nci j. snr. tb. k.liği şirnak şenoba
    şirnak 6'nci mot.p.tug.k.liği şirnak akçay
    şirnak jandarma komando tugay k.liği şirnak çakirsöğüt
    şirnak jandarma sinir tb.k.liği şirnak uludere
    şirnak şirnak il j.k.liği şirnak
    şirnak tak.j.snr.a.k.liği şirnak şenoba
    şirnak tak.j.snr.a.k.liği şirnak uludere gülyazi
    şirnak taktik jandarma komando a.k.liği şirnak beytüşşebap
    şirnak taktik jandarma sinir tugay k.liği şirnak şenoba
    tekirdağ 105'inci top. a. k.liği tekirdağ çorlu
    tekirdağ 3'üncü zh. tug. k.liği tekirdağ çerkezköy
    tekirdağ 5'inci kor. zh.süv.tb.k.liği tekirdağ çorlu ulaş
    tekirdağ 5'inci kor.hv.svn.tb.k.liği tekirdağ çorlu ulaş
    tekirdağ 5'inci kor.mu.bl.k.liği tekirdağ çorlu
    tekirdağ 8'inci mknz. p. tug. k.liği tekirdağ
    tekirdağ 95'inci zh. tug. k.liği tekirdağ malkara
    tekirdağ k.k.loj.k.liği bkm.k.liği 1'inci blg. bkm.mrk.k.liği 43'üncü bkm.mrk. k. liği tekirdağ çorlu
    tekirdağ k.k.loj.k.liği müht.k.liği 1'inci müht.dp.k.liği 13'üncü müht.bl.k.liği tekirdağ çerkezköy
    tekirdağ k.k.loj.k.liği müht.k.liği 1'inci müht.dp.k.liği 14'üncü müht.bl.k.liği tekirdağ çorlu
    tekirdağ tekirdağ il j. k.liği tekirdağ
    tokat 5'inci p. eğt. tug. 48'inci p. eğt. a. k.liği tokat
    tokat tokat il j.k.liği tokat
    tokat tokat jandarma bölge k.liği tokat
    trabzon 48'inci mot.p.tug.k.liği trabzon
    trabzon trabzon il j. k.liği trabzon
    tunceli 4'üncü komd. tug. k.liği tunceli
    tunceli 51'inci mot.p.tug.k.liği tunceli hozat
    tunceli tunceli il j. k.liği tunceli
    tunceli tunceli j.blg.k.liği tunceli
    uşak uşak il j. k.liği uşak
    van 6'nci hudut alay k.liği van
    van 6'nci mknz.p.tug.k.ligi bitlis tatvan
    van 8'inci kor. 108'inci top. a.k.liği van erciş
    van 8'inci kor. hv. svn.tb.k.liği van erciş
    van askeri hastane baştabipliği van
    van j.asayiş k.liği van
    van jandarma helikopter filo k.liği van
    van van il j. k.liği van
    yalova karamürselbey dz. eğt. k.liği yalova altinova
    yalova yalova il j. k.liği yalova
    yozgat yozgat il j. k.liği yozgat
    zonguldak 2'nci j.er eğt.tb.k.liği zonguldak devrek
    zonguldak 3 ncü jandarma eğitim tugay k.liği zonguldak
    zonguldak zonguldak il j. k.liği zonguldak
  • heyecan dolu günler geçirmekte olan benim gibi yazarlardır. sürekli tek tip askerlik başlığını takip ederek kaçınılmaz gibi görünen sonlarına hazırlanmaktadırlar. ellerini göktüzüne kaldırarak "neden ben?" diye haykırmak için hazır olda beklerken önümde 30.11.2010 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncam olmadığı yazan; celp dönemimi aralık 2010, sevk tarihimi 30.11.2010 gösteren belgemle hayal kuruyorum... daha önce çok uzun gelen 5 aya razı bir şekilde bugünkü entry'lerde "güçlü kaynaklar"dan gelen 12 ay muhabbetinin gerçek olmadığını düşlüyorum. hiç etmediğim kadar kuvvetle dua ediyorum hatta... istemiyorum çünkü. ne 12 ay, ne 9 ay hayatımdan koparılmak istemiyorum. bekliyorum. bencilce, sadece 337. döneme vurmamasını bekliyorum. nedense şimdi benden sonraki dönemler önemli değil. aptallık biliyorum, ama bana vurmasın yeter diyorum. yeter.
  • bu diyarları terketmeye kısa bi süre kala, rocky musikisi eşliğinde motivasyon çalışmalarına başlamış bulunmaktayım.
    sizleri de unutmadım devrelerim, 337. kısa dönem motivasyon ikmal videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    askerlik şubelerine de dağıttım, seneye yayınlanır.

http://www.vidivodo.com/463615/asker-rocky-balboa

bu güzide videoyu, içinde geçen türkçe yazılara anlam veremediğinden olacak, yayınlamaya korkan, yüklediğim gibi bloklayan, youtube ve dailymotion'a da bi çift lafım var, sırasıyla: ulan!! laaynn!!
    ne varsa memleketimin video barındırıcılarında var, vidivodo tebrik ediyorum seni; ancak video adını, tanımlama bilgilerini falan değiştirmişsin olmamış. yine de askerden sibel can kartpostalı yollayacam size.
hesabın var mı? giriş yap