şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de 50 il merkezinde bizzat kalmış / yaşamış biri olarak gözlemlediğim durum. 34 plakalı araçlar başlıca iki nedenle istanbul dışında görülür:

  - turistik gezidedir ya da iş seyahatidir
  - istanbul merkezli bir firmanın o ilde / ilçede yerleşik arabasıdır

  her iki durumun kendine göre özellikleri vardır. şöyle ki:

  - eğer araç turistik ya da mesleki bir gerekçeyle istanbul dışına çıkmışsa, mutlaka ve mutlaka acelesi vardır. e oraya kar düşmeden anadolu'ya kışın geldiğinin kabul edilmediği bir kentten geliyorsunuz. herkes size yol vermek zorunda, di mi? basarsınız gaza, trafik ışıklarını filan dinlemezsiniz, makas atarak gitmek normaldir, diğer yerlerde de ne kadar yavaş araba kullanıyorlardır, ulen bunlar istanbul'a gelse ne yapacaklardır falan filan. tatilden maksimum faydanın sağlanması ya da iş gezisinin zamanında bitirilmesi yeterli gerekçedir, istediğiniz gibi araç kullanabilir, diğer sürücüleri rencide edebilirsiniz. ha, bilmediğiniz gerekçesiyle tek yönlere tersten girmek de serbesttir elbette. özellikle yaz günlerinde antalya bu teröre ilginç örnekler sunmaktadır.

  - eğer araç istanbul merkezli bir firmanın kullanımı içinse (özellikle ilaç firmaları, banka araçları vb), hedef tutturma, işlerin yoğunluğu gibi gerekçelerle aynen yukarıda yazılı olanlar gene yapılır. bir de bunlara otobüs duraklarına parketme, yolda parketmek için boş yer aramak yerine kaldırıma çıkmak ya da ikinci sırayı yapmak gibi diğer güzellikler eklenir.

  aynı durum çok yoğun olmamakla birlikte 06 plakalı araçlar için de görülmektedir. tüm bu araç sahiplerinin unuttuğu, istanbul ve ankara dışında da bir türkiye'nin olduğu ve herhangi bir üstünlük taslanamayacağıdır.

  ayrıca: (ara: 34 plaka* karizması) (ara: 34 plaka*)

  başlık için not: 50 karakter şeysi nedeniyle "dışında" yerine "dışı" oldu, kusura kalınmasın.
 • 34 plakalı araçlar 06'lıları da beğenmez. benim bildiğim bütün ülkede aynı saçmalık yapılır, ve insanlar sol şeridi kapatıp yavaş yavaş ilerlerler. hatta en sağ şerit (yol 3 şeritse tabi) sol şerit görevini görür. 34 plakalı bir araçta 34 doğumlu arkadaşım ankara'nın trafik saati dışında nispeten en rahat araç kullanılan eskişehir yolunda şöyle bir yorum yapmıştır:
  - ya bu ankaralılar da hiç bilmiyorlar araba kullanmayı. hepsi solu kapatıp gidiyor. ben de dedim ki kendisine:
  + welcome to turkey.
  halbuki ben istanbulda da araba kullandım gene sol kapalı, gene sol kapalı. yok ama 34'lülere göre en iyi onlar araç kullanır, zavallı 06'lar bile kurallardan habersizdir. her yerde makas atarlar. biz metropol insanıyız, hayat hızlı biz de, offf herkes ne yavaş. aman tripte trip. kendinize gelin allasen 34 yazınca orda noluyor??? hep bu istanbul şoförleri diye abartılan olaydan. çok fenalarmış, çok hızlılarmış. aman da aman bütün kuralları ihlal ettikçe, biz 34'lüyüz diye ego kabarması nedir nicedir bir anlasam.

  (bkz: plakası 34 diye kendini bir şey sanmak)
 • yanılgıdır. istanbulda araba kullanma vasıfları istanbul dışında terör sanılır. istanbul da yol verilmez alınır. önünüzdeki, yanınızdaki araba her an üstünüze direksiyon kırabilir. eğer dur kalkta yavaş kalırsanız, o kısacık zaman da önünüze iki üç araç geçer. vs.
 • genellikle bunlar şirket arabalarıdır ki sürücü de arabada olusan durumdan (fren balatasıymıs,amortisör sorunuymus) veya benzin parasıymıs pek bi kale almaz. bu durumda hanı ben hızlı soforum,40 metre ıcın hız yapar sonunda frene asılırım, iki kisi gecerım (ki ilerdeki isiklarda aynı hizaya gelinir) düşüncesi iyi bir şekilde bilinc altına oturmustur. sonuc olarak gereksiz eylemler kombinasyonudur, mantıksızlıklar sonucu ortaya cıkan bir terördür.
 • diğer şehirlerdeki insanların şehirlerarası olarak gördükleri yolu, çoğunlukla her gün kateden insanlar olduklarından dolayı, ister istemez aceleci - hızlı araç kullanan insanlardır. bu da terör olarak algılanmaktadır.
  şahsım zamanında çalışırken, haftada 3 gün öğlenleri iki saatlik bir iş daha bulmuştur ve zamanını diğer işiyle ayarlayarak bir süre boyuca haftanın üç günü suadiye(ev) - laleli(1.iş) - kurtköy(2.iş) - laleli - suadiye şeklinde direksiyon sallamıştır. istanbulda bunun benzeri örnekler çoktur. işte hal böyleyken, gereksiz sol şerit işgaline, otobada 60la gidilmesine istanbulluların tahammülü yoktur. yolu boş buldu mu basmasının da terörle alakası yoktur, tamamiyle alışkanlıktan ötürüdür. ayrıca gerek kendi, gerek işyeri arabalarıyla şehirdışına çıkmasınlardır. sonra başkaları görüp, ego zedelenmesi yaşayabilirler.
 • istanbul dışındaki 34 plakalı araçlar genellikle özel şirketlerin kiraladıkları araçlar(focus,megane,linea vb..)olduğundan yani aracı kullanan şahıs aracın sahibi olmadığı için,gevur malı deyip hem millete kendini sövdürüyolar hemde aracı kiraladıkları şirkete zarar veriyolar.
  istedikleri kadar usta şöför olursa olsunlar.ankaraya geldiklerinde kırmızı plakalı 0002,0001,****(gnl.krmy.bşk) veya plakasında fors olan kara mercedesleri görünce ışığı görmüş tavşan gibi baka kalırlar.polis yolu kestiğinde "noluyo amuğagoyin" derler.
 • 45 plakalı araçların izmir' de estirdiği terörün yanında lafı bile edilemez.
 • 34 plakalı araçların istanbul da estirdiği terörden pek fazla değildir. (bkz: trafik terörü) (bkz: trafik canavarı)
 • sırası ile 55, 52, 61 ve 53'de olmayan terördür.
  azıcık güven ister. özveri de ister. bişey daha ister ya, neyse.