şükela:  tümü | bugün
 • nba de yüzüne bakılmayan zencinin türkiye liginde el üstünde tutulması gibidir.
 • (bkz: şirket arabası)

  bunları biliyor muydunuz?
  ankara'daki 34 plakalı araçların %86.7'sinin intercity plakalıklı olduğunu...
 • 90'larda anadolu'da "34 plaka = çalıntı araba" denklemi tecrübe ile sabitlendiği için, 34 plaka araba kullananlar ya keriz ya da karanlık işlerle uğraşan tip olarak görülürdü. bu da pek iyi bir karizma olmazdı tabii.

  şimdilerde ise "sıkışık trafikte araba kullanmaya alışıktır bu" dışında bir karizma yarattığını zannetmiyorum.
 • ankara'dakilerin çoğu şirket otosudur. maksimum 3 yıllığına kiralanırlar, üstelik sigortaları filan da şirket tarafından ödendiği için kullanıcının çok sikinde olmaz trafikte yedikleri boklar, özensiz kullanılırlar, tümseklerden uçarlar, yakıtını çoğunlukla oto tanıma ile aldıkları için yakıt tüketimini sallamazlar, şirketin koyduğu (tabi varsa) yakıt limitinin amına koyarlar. şirket otosu kullananların bileceği üzere 34 plakanın bir karizması olmadığı gibi, 34 plakalı araba, sırf bu nedenlerden ötürü, kralı olsa satın alınmaz.
 • izmir'de 45 plaka ile birlikte sabıka hususunda edindiği karizmadır. çünkü istanbullu arkadaşlar izmir trafiğinin de, kendi trafiklerinin taşıdığı dinamiklere sahip olduğunu sanarlar. sağlı sollu dalmalar, hatalı geçişler, makaslar... böyle gider bu. bu yüzden izmir'de istanbul, bi de manisa plakalı araç görüldü mü, "biz buralarda yabancıları sevmeyiz" moduna gireriz.
 • istanbul trafiğinde kazasız arabanın yok denecek kadar az olması bu karizmayı sıfırlar kanaatindeyim.
 • askerde karşılaşıldığında gülümsetir, insanı bi fena yapar. hatta sabah 6-8 nöbeti, hatta haftasonu, hatta anadolu bozkırının anlamsız ortasındayken birden 34 plakalı bir cezaevi sevk aracı karakol nizamiyesinden içeri duhul olur, şaşayazarsınız. istanbul kokusu gelir aracın içinden... ha bi de unutmadan omuzlar üzre iki yıldız: üsteğmen! emredin komutanım!
 • olmayan karizmadır.hatta tersi etki bırakıyor bende. gereksiz bir agresiflik var 34 plaka araçlarda. sinyal vermeden önüne kırmalar daha yeşile 5sn kala arkadan korna çalmalar vs. misal 2-3km sonra şehir içine girilecektir ama 100le giderken arkadan zorlar bu 34 plakalı araç. hayır kaç dakika kazandırır önündeki 2km'yi 100le değil de 130'la hadi diyelim 180'le gitmek. ey 34 plakalılar. istanbul dışında hiç bir yerde 5dkda tıkanabilen bir köprü yok. saatlerce arabada beklemek yok. telaş yapmayın germeyin bizi de.
 • olmayan karizmadır. istanbul dışında herhangi bir ilde araba pazarına götürüp 34 plakalı araba satmaya kalkışan bunu çok iyi anlayacaktır.
 • jandarmanın kasti olarak yol çevirmesi veya yandaki arabalara ceza kesilmezken size park cezası kesilmesine kadardır.
  eklemek gerekir ki antalya (07) veya muğla (48) plakanın diğer illerdeki karizmasıyla kapışmaz, kapışamaz.