şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: az önce misafirimi havalimanına uğurladım. şimdi biraz daha sakin yazabilirim. arkadaşlar kimsenin kellesini falan istemiyoruz. derdimiz sırf bu herifle de değil zaten. bu türkiye'de varolan, her an birimizin yada bir yakınımızın başına gelebilecek bir sorun. hemen hepimizin en az bir tanıdığının basina gelebilecek bi hadise. öte yandan ülkenin imajını da etkileyen bir konu. ülke imajı denince siyasilerin temsilettigi degerlere bakarak "ya imaj mı var zaten" demekle olmuyor. yurtdışında türküm dediğinde insanların hissettiklerini direk etkileyen konular bunlar. daha önce defalarca olduğu gibi ekşi sözlükte gündeme gelmesi halinde belki de sorunun çözümü yönünde atılacak adımlara vesile olacak. yoksa hakkaten masamın üzerinde kelle görme isteğiyle açmadım başlığı. birde hazır gündem olmuşken söyleyeyim: taksim ve sultanahmet civarında turistleri avlamak için bekleyen ikinci bir grup daha var. bunlar genelde yalnız erkek turistlere yanaşıp arkadaşmış gibi sohbet edip "gel bi bira ısmarlayayım sana" diyerek bi yerlere götürüyorlar. gittikleri mekanda daha turist kişi ne olduğunu anlayamadan masa donatılıyor şişelerle. turist hiç birşeye dokunmadan korkup kalmak isteyince de 3000, 5000 artık ne gelirse içlerinden hesap getirip zorla gasp ediyorlar. daha 3 hafta önce hollanda'dadan israil'e fotoğraf çekmek için giden, bu esnada da transit uçuşu için istanbul'da bir gece geçirecek olan 19 yaşında bir çocuğu misafir ettim. akşam sultanahmet meydanında fotoğraf çekerken yine biri yanaşıyor ve bir yere gidiyorlar. hesap geliyor 3000 lira. çocuğun cebindeki taksi parasına kadar alıp kartında ne varsa çekiyorlar. ağlayarak anlattı "bir senedir para biriktiriyordum bu gezi için, şimdi beş parasız kaldım, israilde ne yiyeceğim, anneme babama nasıl anlatacağım" diye. gidemedi tabi israil'e. 6 gün daha benim yanımda kaldı, ben ne yediysem onu yedi, sonra dönüş günü gelince de taksi parasını ben verdim de havalimanına gitti. soyleyemedi ailesine.
  şimdi bu çocuğun türkiye'le ilgili duygularını kim değiştirebilir?

  15 dakika önce misafirim olan turistleri taksimden sultanahmet'e getirip 74 lira isteyen ***adamın kullandığı taksi.
  ayrıca google map e bakacağım ayağına telefonun ekran kilidini öğrenmeye çalışıp telefonu çalmaya yeltendi. misafirin ücreti ödemek için verdiği 200 tl ye karşılık gömlek cebinden çıkardığı sahte 100 tl yi verip kaçmaya çalışırken misafire de çarptı.
  rica ediyorum bi el atın da gündem olsun. belki bu ***adamlara ders verecek bir sonuca sebep olur.

  edit: öncelikle 10 dakika içinde gündem olacak desteği verdiğiniz için teşekkür ederim. polisi aramam gerektiğinin farkındayım ama misafirim akşam 7 uçağıyla ulkesine dönüyor, birincisi resmi işlemlerle uğraşırken uçağını kaçırmasını istemiyorum. ikincisi bu konuların burada gündem olmadıkça sonuç getirmediğinin zannediyorum hepimiz farkındayız.

  edit2: uyarı uzerine küfürler silindi.

  edit3: aynı adam muhtemelen taksimde yeni avlarını bekliyor. polislerin taksiyi bulmaları halinde hem taksicinin üzerinden cikacak sahte paralar sayesinde hem de taksimetreyi kontrol ettirip oynanmış olduğunu ispatlamalarıyla taksiciyi suçlayacak yeterli delile ulaşmış olacaklar.

  edit4: fotoğraf
  aynı plakayla birden fazla taksi bile olabilir. doğru taksi bu.

  edit5: az önce twitter üzerinden @ibbbeyazmasa ya şu mesajı gönderdim:

  "merhaba. bugün ekşi sözlükte gündeme gelen 34 tjb 86 plakalı taksi ile ilgili başlığı ben açtım. konuyla ilgili daha fazla detay verebilirim fakat durumun mağduru olan misafirim bu akşam saat 7 uçağıyla ülkesine gitti. dolayısıyla şahsen şikayetçi olması mümkün değil. ılgili başlıkta da belirttiğim gibi taksinin taksimetresi kontrol edilirse zaten oynanmış olacağı görülebilir.
  burdan vereceğiniz cevabı ekşi sözlükteki ilgili yazı da da paylaşacağım. şimdiden ilginiz için teşekkür ederim."

  kimlik bilgileri dışında yukarıdaki gibidir.
  verecekleri cevabı da buradan paylaşacağım. herkese teşekkürler.

  günaydın editi: ibbbeyazmasa dan gelen mesaj üzerine şikayeti kendi adıma yaptım, mesajla geri döndüler ve daha fazla detay vermem gerektiğini, bu sebeple telefonla ulaşmamı istediler. bu arada cadde üzerindeki otellerin kameralarından bişeyler çıkarmaya çalışacağım fakat, yukarıda da söyledim derdimiz sadece bu taksiyle değil ki.. hergün yuzlercesi yaşanan bir hadise. özellikle taksim meydanında, atatürk havalimanında havalimanı taksi olmayanlar, eminönü mısır çarşısı önünde, çemberlitaş altınbaş kuyumculuk binasının önünde ve sultanahmet meydanına çıkan yollarda bekleyen taksilerin neredeyse hepsinin tek işi bu. adamlar taksiyi kenara çekiyor, araçtan inip gelen geçen turistleri kesiyorlar. bu taksilere sivil bir polis memuru binmeye çalışsa suç üstü yapar çünkü türk almiyorlar zaten.
  entry debe ye birinci siradan girdi, başlık altındaki bütün entryleri okudum henüz farklı düşünen bir tek yazara denk gelmedim. bu bile sorunun ne kadar yaygın olduğunun kanıtı. umarım bir işe yarar.
 • up lamak için ikinci entryi giriyorum.
  daha da gireceğim.
 • maşallah, devletin yapmadığını yapıyor ekşisözlük ahalisi.

  (bkz: ekşisözlük namussuzları yola getirme timi)
 • bi el atın.
 • taksicinin yaptığı bayağı büyük adilik olmuş. aşağılarda zor vs. yazılmış ama umarım cezasını bulur.

  ayrıca bana taksi plakalarının yapısının istanbul'da daha farklı olduğunu gösteren başlıktır. zira entry'nin ilk halinde bu konuya değinmiştim. tavsiye üzerine entry'i düzeltme ihtiyacı hissettim.
 • adam mesleğinin hakkını vermiş, tipik türkiye taksicisi.

  (bkz: ibb beyaz masa)
  (bkz: taksiciler odası)
 • hergün onlarcası yaşanan bu konu belki bi hal yoluna girer.