• allah kimseyi krediyle tatile çıkacak duruma düşürmesin.

tanım: bir tür keriz sögüşleme kredisi.
  • arkadaşlar kredi ile ilgili en vahşi şey şudur:
    kredi çekerken düşünceniz size bir miktar para getirip bunun karşılığında ay ay maaşınızın küçük bir bölümünü ödeyeceğiniz, geçiminiz için büyük bir darbe olmayacağıdır. ancak işler hiçbir zaman böyle toz pembe gitmez.
    atıyorum 3000 tl geliriniz var ve 10.000 lira kredi için başvurdunuz. düşünceniz şu olur, ya 10.000 lirayı benim biriktirmem zor hazır faiz de düşük ayda 346-350 civarında öderim, zaten maaşım yetiyor bu benim için bir engel oluşturmaz. ama şunu asla bilemezsiniz o 10.000 lirayı aldınız ve kullandınız ödemeye de başladınız,
    1. ay, 2 . ay, 3. ay düzenli gidiyor... hop 6. ay bir baktınız bir yerden başka bir masraf çıktı, bir şeye ihtiyacınız oldu ya da harcamanız gerekti mesela sağlığınız ya da bir kaza geldi başınıza ne yapacaksınız?

kredinin çıkma sebebi vatandaşın tatil yapması değil. turizm sektörünün ölmemesidir. malum durumdan dolayı ülkeye yabancı turist girişi çok sınırlı sayıda olacaktır. bu sebepler yerli turisti beğenmeyip yabancı turistin euro'suna dolar'ına aşık olan turizmciler bu sene avuçlarını yalayacaktır. e bunun önüne geçmek için de bir teşvik gerekiyordu bu nedenle kredi mevzusu ortaya çıktı.
    peki ben burdan soruyorum; yıllarca yabancı turisti el pençe karşılayan türk turistin yüzüne bile bakmayan otel sahipleri turizmciler şimdi kaldınız yerli turistin eline. yıllarca küstürdüğünüz bu insanlar sizce böyle bir yükün altına girip sizi tercih eder mi?
    sanmıyorum.
    gidin çadır alın kamp malzemesi alın kamp yapın, en kötü bir karavan kiralayın gezin tozun istediğiniz yerde kalma denize girme ateş yakma özgürlüğünüz olsun. sosyal mesafeye dikkat edip, yaktığınız ateşleri de söndürün mutlaka. genç dostlar kesinlikle ama kesinlikle kredilerden u zak du run!
  • kapitalizm tıpkı kutup ayısı gibi, uzaktan sempatiktir, sevimlidir, sevmek için yanına yaklaşırsın paramparça eder seni; borçlanmayı öyle de sempatik gösteriyorlar ki...

gidip çadır kurun, daha az maliyetle tatili aradan çıkarırsınız.
  • 1 hafta için 3 yılınızı bağlayacağınız kredidir. buna muhtaç olanları gerçekten ileride daha kötü günler bekliyor.
  • ben de tam "keşke 4 gün tatil yapsam, sonra çalışıp tatil parasını 1000 günde faiziyle birlikte ödesem ne güzel olur" diye düşünüyordum. teşekkürler erdoğan teşekkürler akp. kıskananlar çatlasın!!!!11!!1

not: yetmez ama evet, ayrıca yarım ekmek tavuk döneri de 3 yıl kredili alabilmek istiyoruz. yapın bu güzelliği, haydi erdoğan, haydi akp... hedef 2023...
hesabın var mı? giriş yap