şükela:  tümü | bugün
 • kreuzberg'de türkler tarafından kurulmuş çetedir. günümüzde adlarını bir çok kişi killa hakan vasıtası ile duymuştur. el cezire televizyonun 36 boys belgeseli ile nerelereden günümüze kadar geldiklerini öğrenmiş olduk. belgeselde ceza'nın da dediği gibi gençlerin amerikan filmlerinde gördükleri çete olaylarının birebir gerçeği yaşanmışlığı. ortaya çıkışı ırkçılığa karşı durmakla başlamış. wiki'den alıntı yapacak olursak:

  36 boys berlin'in kreuzberg semtinde genç türklerden oluşan bir çeteydi.

  çete 1980'lerin sonundan 1990'ların ortalarına kadar aktifdi. 300'e kadar kişiden oluşan çetede sadece türk gençler değil diğer uyruklu gençlerde temsil etmişdir. çetenin etkinlik oldu bölge kottbusser tor mahallesi etrafı ordan naunynstraße sokağı ve waldemarstraße sokağı arasındaki yerleşim alanlara uzanan görlitzer bahnhof tiren istasyonu dahi. çete ismini berlin'in eski semti südost 36'dan almıştır. çete'nin ismi aslen 2003'de emekli bir dededen bıçaklanan attila murat aydın'ın aklına gelmiştir, kendisi berlin'nin ilk rap sanatçılarından birisiydi.

  çete 1990'ların başında jungfernheide parkında naziler'le ve skinheadler'le mahalle kavgaları yapmışdır. çetenin diğer rakipleri ise schlesisches tor mahallesinden warriors ve wedding mahallesinden black panthers çeteleriydi. kreuzberg'de 1 mayıs işçi bayramı sırasında 36 boys çetesi özerk gruplarıyla birleşmiştir, ittifak anlaşma nedeniyle uzun sürmemiştir. çetenin graffitileri berlin çapında çoğu yerlere dağıtılmıştır. çetenin graffitileri kreuzbergde işaret olarak kullanılmıştır. 36 boys çetesi yanı sıra orta yaşlı çoçuktan oluşan ve daha yüksek şiddet potansiyeli gösteren "36 juniors" çeteside vardı.

  berlin senatosu 2007'de eski çete üyelerini "kiezläufer" olarak çalıştırtmaya başlattı onların görevi şimdiki kreuzbergin gençlerine her türlü konuda yardımcı olmak ve suçlardan uzak durmalarını sağlamak. çetenin yoğun oldu naunynstraße sokağı ve yan sokakları berlin senatosu tarafından "tehlikeli bölge" olarak adlandırılmıştır. çetenin çözülme nedeniyle eski üyeleri çeşitli yollara yönelmiştir. kimisi cinai yollarda kalmıştır kimisi de eskiden tek alman çete üyesi olan ve şimdiki aşçı tim raue gibi doğru yolları seçmiştir. bazıları da semt projelerinde ve gençlik merkezlerinde çalışmaktadır. eski çete üyelerinden biri sinan tosun kottbusser tor mahallesinde bir giyim dükkânı sahiptir ve üzerinde 36 boys simgesi olan kıyafetleri satmaktadır. sinan'ın kardeşi profesyonel boksör muzaffer tosun eski üyelerdendir, rap sanatçısı killa hakan'da ve yazar, film yönetmeni ve medya pedagogu neco çelik'de eski çete üyelerinden biridir.

  medyada bir yabancı uyruklu prototip çete olarak tanımlanmıştır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/36_boys

  bu da el cezire televizyonunun yayınladığı 36 boys belgeseli. bu belgeseli izleyene kadar 36 boys olayının bu kadar geriye giden bir oluşum olduğunu bilmiyordum. bu isme genelde rap dinleyicisi kitle aşinadır. ilk defa duyanların belgeseli izlemesini tavsiye ederim.

  http://www.youtube.com/watch?v=a99agxr1m9y
 • berlinde kurulmuş eski bir çete. ilk başta killa hakan ve eko fresh 'in şarkılarında geçen 36 sayısını plaka kodu sanmıştım. daha sonra eko fresh'in sivaslı olduğu gerçeğinden yola çıkarak gangster topluluğu olduğunu öğrendim.
 • al jazeera tarafından güzel bir belgeselleri yapılmış çete. kendi isimlerinde kıyafet markaları da var, markalaşan ilk çete olarak tarihe geçtiklerinden bahsediyorlardı yanılmıyorsam.
 • almanya'nın ikinci dünya savaşı sonra yaşadığı insan eksikliği ve bir şekilde gidermek amacı ile yurt dışından çalışan kabul etmesi sonucu ülkeye gelen pek çok türk'ün belirli bir süre sonra minority olmaktan çıkması ile almanların "go home turkiees" diye bağırmasına vesile olan politikaları sonucu hayatlarını kaybeden pek çok türk insanının arkadaşları, kardeşleri tarafından oluşturulan, bunun yanı sıra almanya'nın politikasının bu sonuçları yarattığını bilen ve oluşan grubu katılmaktan çekinmeyen almanların yer aldığı yer altı oluşumdur.

  burada iki taraf da bir noktada haklıdır. var olan bir ekosistemin içine gelen ancak değişmemek için ellerinden geleni yapan konservatif türk halkı ve daha öncesi nazilik konusunda deneyimli olan ve kendi beyaz halkı arasında uyum sağlamayan çıkıntıları istemeyen almanlar. şimdi düşünelim, sizinle birlikte yaşamaya başlayan yeni bir ev arkadaşı var ancak bu adam bir türlü kendi alışkanlıklarından vazgeçip evin doğasına uygun hareket etmiyor. bu bağlamda bu ev arkadaşından kurtulmak en önemli hedeflerden birisi olarak karşımıza çıkar.

  sonuç olarak almanlar pek çok türk'ü bu rahatsız edici ev arkadaşı olarak görüp göndermek istemişlerdir ancak madalyonun öbür yüzü asla bu türklerin öldürülmesi gerektiği anlamına gelmiyor. pek çok türk yalnızca türk oldukları için almanlar tarafından öldürülmüş, bu nedenle yeni bir savunma mekanizması geliştiren türkler de kroyzberg citi'de küçük bir oluşum olarak harekete geçmişler. bu oluşum yavaş yavaş büyümüş ve kroyzberg'in numarası olan 36'yı başlarına alarak bu alemin çocukları olduklarını belirtmişler.

  al jazeera türkün yaptığı belgeselde bu adamlardan bir tanesi olan killa hakan'ın konuya olan yaklaşımını da görebileceğiz. killa hakan diyorum çünkü massaka'dan daha iyi tanıyoruz onu. sonuç olarak bu badass kardeşler kendilerini dövmeye pıçaklamaya çalışan almanları grup olarak dağıtmışlar.

  peki almanların takındıkları bu tavır ne ile sonuçlanmış?

  konservatif bir şekilde yaşayan türklerin yeni bir konservatif grup ile daha da kutuplaşmalarını. eğer etki varsa tepki de daima olacak. insan yapısı buna uygundur.

  bu çocuklar 36 boys olmakta haksız değil, bu almanlar türkleri istememekte haksız değil.

  devletler politika geliştirir, filler tepişir arada hep çimenler bok yoluna gider.
 • çete için yapılmış bir belgesel de vardır.

  https://www.youtube.com/watch?v=fht1t6ovysy
 • an itibariyle iz tv de coşkun aral ın programı'nda arzı endam etmektedir.
 • el-cezire'nin kendileriyle ilgili belgeselini seyrederken kahroldum amk. adam diyor ki, yanlış hatırlamıyorsam killa hakan idi diyen, annemler saat 4'te kalkıp fabrikaya gidiyor, iki vardiya çalışıyorlardı. bu nasıl hüzünlü bir yaşanmışlıktır amk...

  tanım: el-cezire'nin kendileriyle ilgili belgeselini seyrederken kahrolduğum grup.
 • almanya'daki efsane türk çetesi
 • bu grupla ilgili yazılmış güzel bir kitap için (bkz: zor isimli çocuklar)
 • sözlükte yaşı 40 yakın hiç almancı olmadığını gösteren başlıktır. anne ve babanın kalkış saati yaklaşık dörttür ve işten dönüş saatleri de yaklaşık dörttür. 24 saat sistemi bir vardiya vardır ve aile birliği esas değildir. yani bir çocuk olarak, anne ve babanızı izin günleri hariç bir arada görmek mümkün değildir.

  aynı zamanda, bir çocuk olarak yaptığın ilk yanlışta, sen türk müsün sorusuna maruz kalmaktır.

  tüm bunların dışında, evet sadece türk olduğu için dışlanan, dövülen, öldürülen ve yakılan bir milliyete sahip olmak çok zordur.

  bu kadar çalışmaya, bu kadar itilmişlik, birinci nesil çocuklarda inanılmaz öfke ve nefret doğurmuştur.

  sonuç olarak ülkenin bir çok yerinde, türkler, yugoslavlar, bulgarlar ve hatta kimi zaman italyanlar birleşerek irili ufaklı bir çok çete kurmuştur. biraz da 80'ler ve 90'ların popüler kültüründen etkilenen bu gençlerin bir çoğu sonrasında yavaş yavaş kaybolmuştur.

  ve gerçekten "acı vatan almanya" dır..