şükela:  tümü | bugün soru sor
 • polisiye filmde fransız tadı arayanlar için enfes bir film. hikayede bazı eksikler olsa da sıkmadan kendi izlettirmeyi başarıyor, türün sevenleri kaçırmamalı. gérard depardieu'nun performansı ise müthiş, nefret ettim tek kelimeyle.
 • fransız suç filmi geleneğinin bir uzantısı olarak görülebilecek bu taş gibi polisiye, daniel auteuil ve gérard depardieu gibi iki eşsiz aktörün oyunuyla daha bir lezzetlenmiş.

  hiç gülmeyen kahramanlar, kirli polisler ve daha kirli polisler. hepsi tekmili birden bu şahane filmde...
 • fransizlar aşk filmi çevirsin, polisiyeye bulaşmasın dedirten olivier marchal in yönettiği, gerard depardieu nun ancak filmlerde olabilecek türde salt bir kötüyü canlandırdığı film.
 • türkçemize "adaletin merkezi" olarak çevrilmiş, fransız suç filmi.
  iki baba aktörün ön plana çıktığı bu son derece leziz fransız filminin amerikan versiyonu da yoldaymış.
 • fransız sinemasinin çektiği en orjinal filmlerden . dünyanin gelmiş geçmiş belki de en kötü niyetli adaminin filmin ana kahramanı olmasi filmi çok değişik kılıyor benzerlerinden. her an her şey olabilecek şekilde ilerliyor film. gérard depardieu için filme gidenler daniel auteuil için de gitmiş olacaklar. ikisi de oyunculuk dersi vereceksine başarılı oynuyor. eksiksiz bir başyapıt tadında genel olarak 36. iyilerin her zaman kazanamadiğini üzerine basa basa gösteriyor.
 • çok güzel bir film. özellikle, hayatını adli görevlerde geçirmeye takmış kişilerce mutlaka izlenmeli; filmi beraber izlediğim ve savcı olmazsa öleceği iddiasındaki arkadaşımı alt üst etti kendisi. bir filme, ya da hayata dair ne ararsanız çıkacaktır içinden. çok sürprizli, ters köşe yapan, "vay bee eloğlu neler düşünmüş" dedirten bir film olduğunu söylemek fazla abartmak olur ama emniyet dediğimizin nasıl işlediğini bir de böyle görmek hiç fena olmadı.

  ilk yarısında "üff yeter, ne bu şiddet bu celal!" demeyiniz, film sizi kendisine, 2. yarıda çok başarılı şekilde bağlayacaktır.
  gérard depardieu için denecek fazla bir şey zaten yok; biz yine onu değil, canlandırdığı karakteri izledik, kendini unutturmayı yine başardı. tebrik ediyoruz...
  daniel auteuil'e ise, gördüğüm yerde evlenme teklif etmeye karar vermiş bulunuyorum...

  --- spoiler ---
  bir de, denis klein tüm zamanların en kifayetsiz kötü adamıydı, zaten bütün onları, kompleksten ve kifayetsizlikten yaptı. yani ona seyirciler olarak hissetmemiz gereken, nefret değil acımadır kanımca. ne güzel dedi karısı, "hayatın boyunca iyi bir polis olmak istedin ama olamadın" diye... bundan güzel açıklama mı olur? hem zaten, büyümeyi güç sahibi olmak için (güçten kasıt, emir verme gücü) isteyen birine istediğini verirsek, iyi işler yapmasını bekleyemeyiz değil mi?
  illa nefret duyacaksak, verhagen dışındaki elemanlara duymamız gerekir. zira klein'in ne mal olduğu zaten belliydi, kimseyi şaşırtmadı. ama vrinks götürülürken "yakında görüşürüz şef" diyenlerin yaptığı, onlara hiç yakışmadı.
  titi'yi ise öpmek istiyorum, yapmak istediğini ölürayak yapmadan gitmediği için.
  --- spoiler ---
 • fransiz adli polis* merkezinin konu$landigi adres.
  direction centrale de la police judiciaire demek zor geliyor adamlara belli ki; 36, quai des orfèvres deyip geciyorlar.
 • senaryosu üzerinde gerçekten de iyi çalışılmış olduğunu belli eden fransız polisiye filmi. özellikle fransız sinemasının etkileyi müzik seçimi de izleyici oldukça tatmin ediyor. daniel auteuil ve gérard depardieu'nun oyunculuk dersi verircesine oynadıkları filmin göstermek istediklerinden biri de iktidar hırsı ve ona ulaşma yolunda atılan adımların biraz da şartların zorlamasıyla nereye varabileceğini göstermek. alışılmış hollywood polis filmlerine benzemeyen film belkide buyüzden hollywood'un malzemesi olmaktan kaçamadı ve amerikalılar filmin haklarını satın aldı. yakın bir zamanda filmin amerikan versiyonunu da çekecekler.
 • --- spoiler ---
  daniel auteuil ve gérard depardieu'nun birbirine düşman iki polis rolünde, adamakıllı çatıştıkları (burunları da dahil) güzeel bir film. ve burun farkıyla léo vrinks* kazanmıştır filmin finalinde :)
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  insanlar haksızlık eder, fakat kader adalet eder temalı güzel bir film.
  --- spoiler ---