şükela:  tümü | bugün
 • kendimi sol görüşlü bir insan olarak tanımlasam da; mezubahis diktatörün (bkz: fidel castro) 600 kadar suikast girişimini atlatıp 90 yıl yaşadığı ve bunun 49 yılında hüküm sürdüğü de hesaba katılınca pek fazla motivasyon bulamadığım hissiyat.

  kaynak

  edit1: 90 yıl yaşamış, 49 yıl hüküm sürmüş, binlerce insanı kurşuna dizdirmiş diktatör ölünce üzülmedim diyorum. sevindim de demiyorum. kurşuna dizmeler haklıdır veya haksızdır onu siz gençler aranızda tartışın.

  edit2: 3615 kurşuna dizme istatistiğinin kaynağı, abd'li kübalılar tarafından yürütülen sivil toplum kuruluşu "free society project, inc."tir. castro başa geçtikten sonra yüzbinlerce kübalı abd'ye göçtüğüne ve bugün 1.7 milyon kübalı abd'de yaşadığına göre bu bilgilerin kaynağı tabi ki onlar olacak. gidip kaç adamın kafasına sıktınız diye küba hükümetine mi soracaktık?

  http://cubaarchive.org/wordpress/about-us/
 • kaynak olarak gösterilen dökümanın sonuna bakıyorum, kim demiş diye:

  cuba archive - free society project / p.o. box 529 / summit, nj 07902 u.s.a.

  evet canım amerikan arşivleri.
 • hiroşima, nagazaki, vietnam, ırak, libya dururken kaynağı abd'den göstermek ne mallık bize göstermiştir.
 • amerikan ve avrupa birliği orijinli "kara propaganda" kaynaklarını "tarihsel belge" diye emekçi halka yutturmaya çalışan emperyalist odakların beslediği kara itlerin ifadesidir.

  (bkz: kara baş)
  (bkz: mamanı kim veriyor söyle)
 • proletarya diktatörlüğünün, solda sosyolojik evrimin bir parçası olduğunu bilmeyenler ancak, o devrimin başındaki isimleri diktatörlük ile suçlar.
  adam devrim yapmış, ya ne yapacaktı emperyalist kompradorlara çiçek mi verecekti?
  bunun üzerinden eleştirmek, basit ve içi boş bir argümandır. o süreçte illa biri eleştirilecekse, kitleleri o devrime mecbur bırakmış, amerikalılar ve işbirlikçi, dünyayı umursamayan mafyatik baronları eleştirmek gerekir.
 • bunu diyen dallamalar nazi subaylarının idam edilmesine de ağlıyordur.

  türk faşizmi ve sağcılığı abd'nin kucağında doğup büyüdüğü için bu dalyaraklar bilmemkaç bin kilometre ötedeki küçücük bir adada bile abd'nin çıkarlarını savunuyorlar.