şükela:  tümü | bugün
 • kendimi sol görüşlü bir insan olarak görsem de; mezubahis diktatörün (bkz: fidel castro) 600 kadar suikast girişimini atlatıp 90 sene yaşadığı ve bunun 49 yılında hüküm sürdüğü de hesaba katılınca pek fazla motivasyon bulamadığım hissiyat. bulabilenlere saygı duymak lazım tabi.

  kaynak
 • kaynak olarak gösterilen dökümanın sonuna bakıyorum, kim demiş diye:

  cuba archive - free society project / p.o. box 529 / summit, nj 07902 u.s.a.

  evet canım amerikan arşivleri.
 • hiroşima, nagazaki, vietnam, ırak, libya dururken kaynağı abd'den göstermek ne mallık bize göstermiştir.
 • 3615 kurşuna dizme istatistiğinin kaynağı, abd'li kübalılar tarafından yürütülen sivil toplum kuruluşu "free society project, ınc."tir. castro başa geçtikten sonra yüzbinlerce kübalı abd'ye göçtüğüne ve bugün 1.7 milyon kübalı abd'de yaşadığına göre bu bilgilerin kaynağı tabi ki onlar olacak. gidip kaç adamın kafasına sıktınız diye küba hükümetine mi soracaktık?

  http://cubaarchive.org/wordpress/about-us/

  ilave not: che'nin söylediği iddia edilen: "kurşuna dizmek için adli kanıt gereksizdir. bunlar modası geçmiş burjuva detaylardır. devrimci motivasyonunu saf nefretten alan soğukkanlı bir ölüm makinesi olmalıdır" http://www.azquotes.com/quote/716628 gibi bir söz var. kurşuna dizme mangalarında bizzat yer aldığı pek çok kaynakta geçse de; che'nin böyle bir şey söylediğine inanmıyorum. genel olarak konuşmalarına yazılarına uyumlu bir söz değil.
 • cubaarchive.org bana göre yeterince tarafsız bir kaynaktır. tarafsız olmayan kaynaklar castro rejiminin yaptığı katliamları 70.000, 100.000 gibi kaba taslak rakamlarla anlatırken, cubaarchive.org sadece castro rejimi tarafından öldürüldükleri birden çok tarafsız kaynak tarafından doğrulanmış isimleri topluyor. kaynakların verdikleri bilgiler arasındaki çelişkilere de ayrıca her bir kayıtta yer vermişler.

  http://database.cubaarchive.org/

  örneğin basit aramada: http://database.cubaarchive.org/…rch/simple-search/ case "344"ü aratarak, açılan overlay'de "sources" başlığında "luis gamboa alarcón" isimli askerin devrimden bir kaç gün sonra 72 diğer şahısla birlikte kurşuna dizildiği olay ile ilgili pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz. "conflict of evidence" kısmında ise kurşuna dizmenin gerçekleştiği gün ile alakalı çelişkili bilgi not düşülmüş.

  tabi buna da "yeterince tarafsız değil" diyecek olanlar mulaka bulunur. fakat bir tartışma böyle tek taraflı yürütülemez. "castro rejimi bu kadar adamı kurşuna dizmedi" gibi bir iddianız varsa siz de en az cubaarchive.org kadar ciddiyet sahibi bir kaynakla iddianızı destekleyeceksiniz. karşılaştırıp hepimiz aydınlanacağız. yoksa klavye başından onun bunun beynini sikmekle bu işler olmuyor kardeşim.
 • amerikan ve avrupa birliği orijinli "kara propaganda" kaynaklarını "tarihsel belge" diye emekçi halka yutturmaya çalışan emperyalist odakların beslediği kara itlerin ifadesidir.

  (bkz: kara baş)
  (bkz: mamanı kim veriyor söyle)
 • bolşevik ağzıyla ad hominem yapılınca birden hissetmeye başladığım şey.
 • bunu diyen dallamalar nazi subaylarının idam edilmesine de ağlıyordur.

  türk faşizmi ve sağcılığı abd'nin kucağında doğup büyüdüğü için bu dalyaraklar bilmemkaç bin kilometre ötedeki küçücük bir adada bile abd'nin çıkarlarını savunuyorlar.