• askin ne kadar siddetli bi duygu oldugunu birkez daha hatirlatan romanini okuyamadigim yegane film..
    ki izlemek her zaman iyi gelmiyor insana,sinirlere ve duygulara hakim olmak azcikta güclü olmak ,izlerken sarilcak bi yastik bulmak gerek..bölesine dolu dizgin giden bi hayatin cildirma noktasina gelmesi,bir insanin hayata alayci bakamayip her seferinde kendine zarar vermesi sonunda o insani kaybetmeye yol acabiliomus..hemde kendi eliyle ...
  • tutkunun film çevrisi
  • danistay karari ile oynatilan fransiz filmi .
  • muhteşem bir film fakat filmi muhtesem yapan filmdeki askın, uzuntunun, trajedinin yogunlugu degil, her diyalogun ve de olayın, kişilerin cok gercek olması. filmde yer alan erotik sahnelerin fazlalıgının yadırganmaması gerektigini ve o kadar da utopik bir tutkunun işlemedigini dusunuyorum. zira betty henuz 20 yasında, ilgiye ac, erkeklerin onu her zaman kullanmak istediginin farkında olan, gercek sevgi gormek ve ona inanmak isteyen bir genc kızken filmdeki isimsiz esas adam 30 yasında, olgunlugunu yasamaya baslamıs olan, tüm kadınların aynı oldugunu bilen, genelde sadece seks için birliktelikler yasayan ve de betty gibi bir kıza ihtiyac duyan bir adamdır. bu iki kişi birleştigi vakit filmin barındırdıgı kadar erotik sahne olmasaydı film eksik olurdu. betty ve o adamın askı tam olarak boyle olmalı cunku. en etkileyen sahnesi içinse;

--- spoiler ---

betty cocugunun olmayacagını ögrenmiştir, sinir kriziyle saclarını kesmiştir, sevgilisi balkonda betty'nin saclarını düzeltmektedir.

- eddy ve lisa'yı gördügüne sevinmedin mi? ya rusty?
    - ...
    - kel de olsan seni severdim.
    - hayat hep bana karşı... ne istesem reddetti. bir bebek bile vermedi...
    - betty...

--- spoiler ---
  • çekinmeden izlediğim uyarlama filmler içinde en iyisi olduğunu söyleyebileceğim şaheser. sonrasında romanı tekrar okusam da, eşiktekiler'le yazarın hayatının devamına tanık olsam da, aklımda bir béatrice dalle kaldı ki hepsinden berrak, hepsinden gerçek.
  • bakmaktan veya hayranlık duymaktan asla yorulmadığımız biri için ölüme kadar, kör ve tutkulu bağlılıktan delilik noktasına kadar aşk. ancak buradaki aşk aşırı, ezici, yıkıcı, nihai ve gerçek! gerçek bir aşk hikayesi ise asla bitmez.
    zamanın değiştirmediği muhteşem aşk hikayesi.
    gabriel yared'in sıradışı ve etkileyici müziği ise filmden alınan zevki yüze katlıyor. ne eksik ne fazla 190 dakika anlamak, hissetmek, hayran kalmak ve sonuna kadar dikkatlice izlemek için çok iyi bir süre. hem süre, hem konu hem de işleyip bakımından herkese hitap etmediğini de eklemek isterim. tutkularla dolu sonsuz bir aşk hikayesi, basit şeylerle mutlu olma/etme fikri, sadakat vs sizi sıkabilir.

"hayat benden öç alıyor.
    bir şeyi ister istemez ona sahip olamayacağımı öğreniyorum..."
  • 1986 yapımı diğer bilinen adıyla (bkz: betty blue) filmdir. bittikten sonra aslında kitap olduğunu öğrenince bir hayli üzmüştür...

2 versiyonu var biri 120 dakikalık diğeri ise 190 dakikalık. uzun versiyonu hd kalitede youtube da var fakat ingilizce altyazılı, kısa versiyonun türkçe altyazılı olanları mevcut internette bulabilirsiniz. ben uzun olanı izledim ona göre entarimi giriyorum.

film akıcı cesur sahneleri olan, maddi durumu düşük seviyede olan iki gencin aşk hikayesini anlatıyor. tabi bu aşkın anlatılacak kısmı sadece fakirlikten gelmiyor asıl konu kadın karakterimizin hayatı yaşayış tarzından geliyor.

aslında bu film borderline giriş 101 olarak izletilmeli. buna çok benzeyen bir ilişkiyi yaşadım ve filmi izlerken sürekli kendimi zorg un yerinde gördüm. zorg a üzüldüm durdum, yoksa kendime mi üzüldüm ımmm bilemedim sözlük.
  • geçen yaz aynı gece önce amadeusu izledikten sonra ardından digitürk moviemaxde 192 dakikalık yönetmen kurgusunu izlediğim ve inanılmaz mutlu bir gece geçirmeme sepep olan için iki faktörden biri. diğeri de amadeusdu. aynı gece böylesi şahane iki film. ne güzel bi geceymis ya o*
  • asli 192 dakika olan film, 120 dakikadan piyasaya sunulmu$tur ki pek cok ayrinti ve oykunun ozu "piyasa" ugruna ic edilmi$tir. filmin tumunu gormemi$ olanlar icin, filmi kacirdiklarini soylemek pek de yanli$ olmaz...

yonetmen: jean jacques beineix

senaryo: jean jacques beineix, (philippe djian'in romanindan)

fotograf yonetmeni: jean françois robin

muzik: gabriel yared

oyuncular:

jean hugues anglade (zorg),

béatrice dalle (betty),

gérard darmon (eddy),

consuelo de haviland (lisa),

clémentine célarié (annie),

jacques mathou (bob),

dominique pinon
hesabın var mı? giriş yap