şükela:  tümü | bugün
  • 10-18 kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuardır.

imza günleri
    etkinlik listesi

onur yazarı: selim ileri
    fuar teması: hayatı edebiyatla kuşatmak
  • her zamanki gibi çocuk gürültüsünden ve çığlıklarından rahat rahat gezilemeyecek fuardır.
    kendimde o hengameye girecek cesareti göremiyorum bu sene.
  • 2017 yılında 5 tl olan giriş ücreti bu yıl 8 tl'ye çıkarılmıştır. kitap fiyatlarında %20 gibi komik indirimler yapılacaksa nezdimde fuar tüm cazibesini kaybeder.

dipnot: öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere giriş ücretsizdir.
  • her zaman ki gibi yine indirim ayağına bindirilmiş fiyatlar ile satış yapacaklarından katılmayı düşünmediğim fuar.

internetten kargo dahil 110 tl ye alabileceğim kitapları neden senden 135 tl ye alayım sayın arkadaşım söylermisin. ayrıca bu fiyata giden zamanım,otopark, ulaşım ve bilet bedeli hariç.
  • 10 kasım 2018 cumartesi günü, 37. kez kapılarını açacak fuar. öğlen saatlerinde okullardan gelen öğrencilerin oluşturduğu karmaşa ve yoğunluğun; saat 16 - 17 civarı bitmesiyle daha gezinebilir hale gelen fuar. ayrıca sanat fuarı da eş zamanlı olarak 28. kez ziyaretçi ile buluşacak.
  • taze taze gitmiş biri olarak hemen yorumlarımı aktaracağım fuardır.

ilk olarak tüyap bu organizasyonu cidden beceremiyor. ya çok mu zor şuraya 1 haftalık prefabrik bi dinlenti alanı, oturma alanı, yiyecek içecek alanı kurmak? tüyap içindeki yiyecekler zaten fahiş fiyata satılıyor. dışarıda da bi simit sarayı bi mcdonald's var. insanlar oturup iki soluklanmak için illa kol gibi hesap mı ödesin?

ayrıca hala ve hala tüyap'ın çevresi köyden hallice. otopark kısmı yetersiz. toplu taşıma ise ilk gün olmasından dolayı sorunsuz olsa da son günlere doğru yine üst geçit kitlenir, insanlar e-5 üzerinden karşıya geçerler.

bunun dışında fuarda %20-35 arası indirimler var. özellikle kağıt fiyatlarının uçtuğu şu dönemde ortalama %25-30 indirim bence güzel. internet üzerinden kitap almakla fuardan gidip almak arasında oldukça fark var. bi kere fuarda tüm yayınlar dip dibe. yani hiç aklında olmayan bi kitap bile seni o anda cezbedip alabiliyorsun. içeriğine bakabiliyorsun vs. internet ile arasında 3-5 liralık fark oynuyor maksimum o da. tabi ki internet daha ucuz ama şunu da düşünmek gerek tüyap'a kira ödüyor bu adamlar, oraya o kitapların nakliyesi, standın kurulum maliyeti, stand elemanlarının yevmiyesi vs. tonla gideri var bu adamların ve dolayısıyla fuarın yüzü suyu hürmetine ben şahsen 3-5 lirayı aramıyorum artık orada.

bunun dışında klasiklerde çok güzel indirimler var. can yayınları'nda özellikle. direkt %30 indirim yapıyorlar. iş bankası'nın normal indirimi %25 maksimum karta %30 indirimi var. fakat ödemeyi alan elemanlardan biri maksimum karta %30 indirimi bilmiyordu sanırım inatla %25 indirim olduğunu iddia etti. gidip öteki noktadan ödedim %30 indirimle. %25 indirim falan diyorsa ısrar edin. maksimum kartınızla %30 indirim hakkınız var.

bunlar dışında yky, iletişim, inkılap, destek, epsilon, kronik, sel, metis, doğan kitap vb. yayınların dediğim gibi ortalama indirim oranları %20-30 arası değişiyor. değinmek istediğim bi nokta var. ithaki bu konuda çok acımasız. o da indirim yapıyor ama fiyatları çok acayip geçirmişler. 10 liraya netten aldığım fahrenheit 451'e 18 lira dedi. yuh!

mizah dergileri işi iyice ticarete dökmüşler. yine kol gibi fiyatlarla 5 liralık kupaları 50-60 liraya çakıyorlar. bunlar dışında kafa son derece güzel bi şey yapmış. yıl yıl kafa sayılarını cilt haline getirmiş. fiyatını sormadım ama aynı zamanda geçmiş sayıları da satıyorlardı. olacaksan böyle olacaksın. 5 liralık kupayı 50 liraya çakınca hiçbir mizahi yönü kalmıyor.

son olarak metis her sene standına bi tane taş gibi hatun koyuyor buna alıştık zaten artık ama bu seneki bambaşka bi şeydi. stand girişinde eflatun bluzlu hatun bildiğin sutyen giymemişti ve nipplerıyla 5 km'den ben buradayım diye bağırıyordu resmen. eğer öncesinde bi kaza(çay, kahve, yemek dökülmesi vb.) olmadıysa ve bile isteye o kıyafetle kitap fuarında hostes olarak görev alıyorsa değişik bi tip. yani kitap fuarına gelecek adam senin memelerine mi baksın kitaplara mı baksın? bu seksist bi yorum değil aksine kendini bu kadar teşhir etmesini biraz olumsuz buldum. ne gerek var ablacım zaten hoş bi kadınsın yani belli ki squat da kasıyorsun tamam fiziğin de memelerin de güzel fakat murathan mungan okuyan adamlar geliyor senin oraya yapma etme o naif adamların zaten 10 gram aklı var onu da sen alma. dediğim gibi seksist bi yorum değil bu. tamamen ben rahatsız oldum biraz kendini bu kadar alenen teşhir etmesinden dolayı.

bunlar dışında yine her seneki gibi 10.00-13.00 arası gidilebilitesi var fuarın. 13.00'dan sonra insan seli geliyor fuara. adeta kalabalık seni nereye sürüklüyorsa oraya gidiyorsun. eğer gidecekseniz sabah 10.00'da orada olun 4-5 saatte ne alacaksanız alın mis gibi kalabalıklaşmadan işiniz bitsin.

not: yılmaz vural'ın imza günü vardı. kitabını almadım ama "hocam kuruduk kaldık geçin şu fener'in başına artık." dedim o da "oluyor mu öyle? var mı bi tanıdığın varsa bi el at geçeyim" dedi ahahahaha fuar adına güzel bi anektod oldu hocayla. kendisine saygılar sevgiler.

herkese de iyi okumalar.

edit: is bankası yayınları maksimum karta %30 indirimi yanlışlıkla yapmış gençler. nasıl yanlışlıksa 3 standın hepsi yaparken birden yanlışlıkla olmuş. baktılar talep var %25 de yapsan %15 de yapsan gidiyor ne gerek var %30 indirime diye maksimum kartı olana %5 ek indirimi kaldırmışlar. klasik türkiye işleyişi. yiyiyorsa yapıştır gitsin.
  • sözlükte beklediğim ilgiyi görmemiş güzide olay. yarın sabah oradayım. ilk günü nedense gitmek istemedim. burada indirim oranlarını, yayınevlerinin yaptığı kampanyaları falan paylaşırım. at fava yarın faydalanırsın.

edit: eveet gittik geldik, gördüğüm bazı indirimleri ve fuar izlenimimi paylaşayım.

-----------------------------------------

april yayıncılık yüzde 30

yabancı yayınları yüzde 25 birkaç set yapmış avantajlı olabilecek. örneğin warcross, ada vs gibi setleri var. geçen yıl da vardı ada serisi. onlar değerlendirilebilir. yüzde 25 çok yetersiz. bunun dışında 10-15 liraya ithaki-yabancı kitapları var ama çok iyi birşey gözüme çarpmadı. yüzde 50 indirim olan biraz kitap da var. göz atın.

ithaki yayınları yüzde 25... tam bir hayal kırıklığı. her fuarda, her internet alışverişinde deli gibi alışveriş yaptığım, ilk uğradığım yayınevi ithaki ama bu fuar çok çok zayıftılar. özellikle zaman çarkında yüzde 25 indirim olup da aradığınız sayı da ellerinde yoksa cidden fuara hiç gelmeseydiniz o zaman diyesi geliyor insanın. geçen sene zaman çarkında yüzde 35 indirim vardı. tüm seti alırsanız da yüzde 40 indirim oluyordu. ayrıca her sayısı da mevcuttu. yazık oldu seti tamamlayacaktım, başka bahara kaldı.

can yayınları yüzde 30' la fuarın iyilerindendi. bazı kitaplarda fiyatların üzerine etiket yapıştırılıp fiyatlar yükseltilmiş gibi görünse de bu durumun sebebi şu olabilir. bazı eski baskı kitaplarda fiyatlar güncel olmayabilir. bir önceki baskısı 33 lira olan kitap güncelde 35 liraysa onu yazmış olabilirler. bu tamamen benim aklıma gelen bir ihtimal. dediğim gibi kalabalıktan kontrol etme fırsatım olmadı.

metis her sene olduğu gibi yüzde 20 indirim yapmış. bu yayınevi internette de fazla indirime girmiyor. yüzde 20 den fazla bulursanız direkt alın zaten. amma bazı yazar setlerinde yüzde 40 a kadar varan indirim mevcut.

işbankası kültür yayınları yüzde 25

doğan kitap yüzde 20 indirim yapmış..standlarında 10 tl diye bir bölüm var. güzel kitaplar var bir bakın derim.

ayrıntı yayınları yüzde 25, yazar setlerinde yüzde 35 var.(örn tom robbins)

kırmızı kedi yayıncılık yüzde 25...yazar setleri yüzde 35 civarı

everest yüzde 25

artemis yüzde 25

kapı yüzde 25

arkadaş ve akılçelen kitaplar yüzde 25...bir iki kitapta fuara özel yüzde 50 var..(buz ve ateşin dünyası vb.)

bunların dışında genelde yüzde 25 indirim gördüm. bazı setler var iyi bakmak lazım tüm sergilerine. kaçırmak iyi olmuyor. delidolu'ya da bakacaktım, bakmayı unuttum. giden biri paylaşırsa sevinirim. diskdünya eksiklerimizi alacaktık unuttuk yahu..

pazar günü gittiğimden yine ana baba günü bir fuar geçirdim. giriş ücreti de 8 liraya yükseltildi. öğrenci öğretmen vb. lere de ücretsiz biliyorsunuz zaten. sıkıntılar yine aynı sıkıntılar. park sorun, mesafe sorun, kalabalık sorun, fiyatlar sorun...hiçbir şey değişmemiş ama artık mutat bir şekilde her yıl gittiğimizden gidiyoruz işte ne yapalım o kitap kokusu için bile gidilir.

dışardaki mcdonalds sanırım fiyatları şişirmek için siparişinize 6 lı nugget falan ekliyor. fiyatlar standart mc fiyatlarından yüksek. nasıl oluyor bu iş bir anlatsınlar. kendilerini şikayet edeceğim. varsa bir hatam buradan düzeltirim.

-------------------------------------------------
  • ensesi kalın ya da tüyap organizatörleriyle arası iyi olan yayın evlerinin, en güzel salonlarda ikişer banko kapabildiği, diğer az tanınmış yayın evlerinin pahalı olduğu için ya da erkenden dolduğu için banko bulamadığı ya da ücra köşelere atıldığı, anadolu yakasından gelmenin 3 saati bulduğu, toz toprak içinde, doğru dürüst wc ve dinlenme, yeme içme alanı ve otopark hizmeti bulunmayan, sadece ve sadece okuyucuların özverisi sayesinde vasatlığını kurumsallaştırmış kitap fuarı.
  • bugün gitmiş olduğum fuar. öncelikle indirim falan yapılmıyor. kitabın üzerinde yazan fiyatın üzerine etiket yapıştırıyorlar dikkat edin. can yayınlarından kemal bilbaşar’ın cemo adlı eserini aldım. kitabın sırtında 21 tl yazıyor üzerine etiket yapıştırarak 25 tl yazmışlar. bindirilmiş fiyatın üzerine %30 indirim yapıyorlar anlayacağınız. kitapturdu fiyatı ise 16 liraymış. tavsiyem fuara gidin sanat fuarını gezin ama alışverişinizi internetten yapın. daha karlı çıkarsınız.

edit: geçen sene de aynı şeyi profil kitap yapmıştı..
  • bolu’dan kalktık 4 otobüs dolusu öğrenciyle gittik fuara. sadece oxford’un kitapları internetteki fiyatlardan iyiydi, oradan baya alışveriş yaptım. toplamda 4 saat filan kaldık, oxford dışında baktığım tüm yayınevlerinin fiyatları idefix veya diğer kitap satıl sitelerinden çok daha yüksekti. yapıkredi veya işbankası tam hatırlayamadım, fiyatların üstüne etiket basmışlar. indirim yapınca zaten kitabın sırtında yazan fiyata denk geliyor, hayatında böyle çakallık görmedim.

çok mu zor yani o kitapların fiyatına 10 saniyede internetten bakmak, insanları alenen enayi yerine koymuş bu fuar. yani sırf gittim diye tek bir kitap bile almadım, 8 9 sayfalık listeyle gitmiştim üstelik. ulan aynı kitabı evimde, çok daha rahat kalabalık olmadan evime kadar sipariş verip çok daha ucuza alabiliyorsam ne yapayım sizin kağıt poşetlerinizi. bir de üstüne yol ve giriş ücreti ve sözde indirimli ama sırt fiyatlarından kitap almak.

çocuklarımı da mağdur etmiş bazı satıcılar. 10 kuruşu çıkmamış bir öğrencinin, 1.10 liralık ayracı 1 liraya vermemişler. bazı çocuklara ücretsiz test kitabı vermiş bir yayınevi, bazılarına vermemiş.

hülasa tüyap kitap fuarına bir daha gideni kessinler.