şükela:  tümü | bugün
  • gelecek planıma göre uygun bir yaş, durum. -1 de olabilir tabii.

edit: bu konudaki görüşleri merak ediyorum.

edit 2: bir araştırma yapıyormuş arkadaşım, ideal gelecek planı konulu bir anketi varmış bana sordu. ben de böyle cevaplayınca tepki çektim onca kişiden. en fazla birkaç kez düşünmüşümdür bunu, doğumu yani, ama görüşüm bu. böyle bir yaşam istiyorum. öncelikle kendimi en ideal ve üstinsan formunda yetiştirmek, sonra da onu yaratmak... eğer başarabilirsem tabii.
    dediğim gibi, bu fazla sayıda olan tepkiler dikkatimi çekti, ben de araştırmak, görüşlerinizi almak istedim. internetten de sağlık adına yapıyorum araştırmalarımı. gördüğüm şey, annenin sağlık koşulları uygunsa problem olmayacağından yana. yani bebe adına. bu down sendromu vs. çok sık görülen şeyler değilmiş.

okudukça editleyeceğim.
  • keşke kelimesini çok söyletir.
  • 39 yaşında olanını gördükten sonra, pek tavsiye etmediğim aktivite. 35 e kadar ya anne olun, yada olmayın, zorlamaya gerek yok. sonrası her anlamda riskli.

edit:

olayın teknik açıklaması kısaca, kadınlarda yumurtalıklarda depolanan yumurta hücreleri doğumda oluşurlar ve ne kadar uzun süre orada kalırlarsa o kadar çevresel hasarlarla maruz kalırlar, bu yüzden 20-25 yaşında bir gebe ile 30-35yaşındaki bir gebe bir olmaz. zaten iç güdüsel olarak erkeklerin 20-25 ve hatta 18-22 ye de sıkıştırabiliriz, 18'i legal sınır oldugundan yazdım, kimi coğrafyalarda -2 oynayabilir, yönelmesinin açıklamasıdır. ha benim tavsiyem bu işi en geç 30-35 aralığında çözmektir. ortasinda buluşalım ve 33'ü geçmeyin yazalım. 18-33 yaş arasında 15 yıl var ve ortalama her gebelik için 4 yıl mesafe koysak, biraz zorlarsak 4 kez gebe kalabilir, doğrabilir ve tavsiye edilen 3 çocuk sınırını da +1le geçebiliriz. anne olmayı düşünenler için tavsiyem bu işi 24-28 yaş aralığında çözmeleridir, 25 yaşında bir gebelik, araya konulacak 3-4 yıldan sonra 30lara gelmeden 2. bir gebelikle 2 çocuklu, mutlu ve klasik bir aileye ulaşabilirsiniz. 30 dan sonra gebelik riskli olup, 35 inden sonrası ise çok daha fazla risklidir, siz bakmayın 35'inden sonra nur topu gibi çocuk doğurdum diyenlere, o anneler 10 yıl önce çocuk doğursalar belki brad pitt, scarlett johannson doğuracaklardı, şimdi down sendromlu bebek yapmadıkları için sükrediyorlar. yani özetle geç gebeliklerin riski çok fazla ve büyüktür.

35 ve üstü her gebelik zaten tıbben risklidir, ha kadın doğumcular ve sonrasında pediatristler için iyi hasta olurlar, para getirirler, orası ayrı.
  • annemin, kardeşimi doğurarak gerçekleştirdiği olay.... bende de 32 yaşındaymış.... birileri "30 dan sonra dogurmak tehlikeli" mi dedi???
  • ilk ise mantikli bir karardir.annelik bu hayatta yapmayi en cok sevdigim seydir.siddetle oneririm
  • bir an önce çocuğu doğurup gezi parkı eylemine yetiştirmek gerekir.
  • cogul dogum yapilmamasi halinde basbakani uzecek eylemdir. ilkini 37'de yapacaksan, diger iki tanesini ne zaman yapacaksin diye sorarlar kadina (yani en azindan bu ulkede sorarlar). edep yahu!
  • riski gebelik grubuna girecektir..
  • bilinçli yapılıyorsa gerzekliktir. çünkü ne kadar geç anne olursanız çocuğunuzu da o kadar erken terk edeceksiniz demektir. bizimkiler isteyerek yapmamış değiller 10 sene çocukları olmamış ama anne babası geç yaşta çocuk sahibi olmuş bir evlat olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum. sonra 22 yaşında babasız ve gerçekleşemeyen onca hayalle baş başa kalıyorsunuz.