• 357. dönem olarak askerliğini yapmış biri olarak, bir kaç tavsiyede bulunacağım yazar grubudur.

ihtiyaç listesi yazıyorum buraya:
    - içlik (size vermeyecekler muhtemelen). termal olanlar tercih sebebi olsun.
    - don, atlet (acemilik 3 hafta sürecekse, yanınıza en az 7'şer tane alın; üç güne bir değiştirirsiniz).
    - çorap, 9-10 adet. orada size iki don iki atlet, iki çorap verirler muhtemelen (istihkakınız arttıysa bilemiyorum), hiç bi şeye yetmiyor tabi ki.
    - şifreli kilit. sakın anahtarlı almayın, şifreli alın.
    - sabunluk.
    - çengel iğne.
    - traş çantası (diş fırçası, diş macunu, traş bıçağı, traş köpüğü hepsinin bir arada olması ve tuvalete giderken rahatça taşıyabilmeniz için). diş fırçası, diş macunu falan verecekler ama pek kaliteli olmuyor, her şeyinizi alın.
    -balsam. alışık değilseniz ve büyük ihtimalle soğuk su ile traş olacağınız için boğaz kısmınız tariş olacaktır.
    - en az 1 tane askı.
    - selpak ve ıslak mendil.
    - pastil (meyanbalı öneririm).
    - tylol hot (hap götürün yanınızda, girişte ararlarsa alırlar, aramazlarsa yanımda var demeyin).
    - traş kolonyası (yasak ama aynı şekilde, aramazlarsa bırakın çantanızda kalsın ararlarsa çıkarırsınız).
    - terlik (size verecekler ama herkeste var karışıyor. mantar kapmak istemezsiniz).
    - vadka (bu annelerimizin eskiden elbise omuzlarının dik kalması için kullandığı şey. bot vurursa topuğunuza koymak için).
    *ben normalde 41.5 ayakkabı giyerim, bot için ayakkabı numaramı sordular (doğrusunu söyle çünkü bir numara büyük veriyorlar zaten) 42 dedim, 43 verdiler. müthiş rahat ettim, ne vurdu ne sıktı. hiç problem yaşamadım.
    - pudra (çoraplarınıza dökeceksiniz, ayağınız az kokar mantardan korur).
    - küçük bir iğne iplik seti (kepinize nefte dikeceksiniz, ekstra sökükler için de ideal).

bunun dışında herkese kulak asmayın, askerliğin iyi geçmesi aldığınız görevle değil tamamen komutanlarınız ile ilgilidir.

biraz sıkıcı olacak ama hepsi geçecek dert etmeyin.

şimdiden hayırlı teskereler.
  • 88 doğumlular adına sizlerden özür diliyorum arkadaşlar, bizler başvurduğumuz için böyle oldu.
  • çok bekledim ama sonunda benim de aralarında bulunacağım topluluk.

arkadaşlar meşaleleri yakabilirsiniz bedelli askerlik artık bir adım daha yakın.

en içten dileklerimle 88lispor.

edit: çanakkale oldu bilenler gidecekler yeşillendirebilir.
  • sağ salim askerlik görevlerini yerine getirmelerini ve evlerine dönmelerini dilediğim yazarlardır.
  • az evvel e-devlet'ten telefonuma '' askerlik sevk işleminiz başlamıştır ,belgenizi e-devlet'ten veya askerli şubesinden alabilirsiniz.'' şeklinde bir mesaj geldi fakat e-devlet'te gözükmüyor.

edit: mesajlar geldi. şimdi askerlik şubesine gittim. şu anda sistemde bir sıkıntı varmış ama yeri söylediler.öğleden sonra düzelirmiş.
    bu arada amasya çıktı. orada askerlik yapanların tecrübelerini dinlemek isterim.
    (bkz: 15. piyade er eğitim tugayı)
    ustalık ankara-poatlı
  • eğitim birliği; ç.kale 116.j.eğt.a.k.lığı/çanakkale

esas birliği; il j.k.lığı/çanakkale

sevk tarihi; 12/03/2018

çomü mezunu ve çanakkale aşığı olan bana daha iyi bir yer çıkamazdı herhalde.orgeneral'den torpilim olsa bu kadar denk gelmezdi.hala şoktayım lan.sayfayı 3-5 defa yeniledikten sonra ikna oldum.tek üzen tarafı b grubuna kalmak oldu.

giden arkadaşlara hayırlı tezkereler şimdiden..
  • amasya’da acemiligini yapmis ve bugun yemin etmis biri olaraktan mart grubuna simdiden gecmis olsun diyorum.

bizim bolukte uzun/kisa yari yariyaydi ve uzun donemlerde cok mal oldugu icin devamli ceza yedik. diger yandan baska bolukte hep kisa donem vardi onlarla konustuk cok rahat yaptik dediler. sunu unutmayin kisisel ceza yok biri konusur herkes istikamet yer veya surunur. anlatacak cok sey var onerecegim sey goz onunde olmayin. olursaniz gel sunu yap derler. sirada en arkada olun. en onde olanlar ilk gunden tuvaletci oldu ben 25 gun boluk onunde yere bakarak takildim.

komutan ehliyeti olan var mi diye sorar mallar parmak kaldirir. nolur? cop kovasi tasinir. asla goz onunde olma hicbir seye de atlama.

egitimler komutana gore degisiyor. bazisi sanki hakkariye gidiyormusuz gibi silahla surunmekten tut intikal nasil yapilira kadar ogretirken baskasi hic siklemeyip sozel olarak anlatiyor. ben yuruyus yaparken yag olarak gidiyor diye seviniyordum baskasi devamli bu nasil yer hapishane diyordu. iyi tarafindan bakmaya calisin bitecek.

acemilik bitti bakalim usta birligim kibris.

son olarak da aileniz gelmiyorsa torene gitmeyin. biz kaldik torene gidenlerden iki saat once ciktik. torene cikmamak icin herkes topal oldu. yalanciyi sikmiyorlar.
  • dönüş yolunda olan bi 368 olarak allah yardımcınız olsun canlar. çantamda terhis belgesiyle yazıyorum bu entryi.
  • yerler açıklanmadan asker olduğumu hissettim. mantıksızlık hemen ciğerlerime işledi.
  • beyler şafak olarak 80 sayıyorum yani anlayacağınız 369. kd grubundanım. yani askerliğini sittin sene önce bitirmiş üç yüz bilmem kaçıncı kd grubundan değilim. şafağının yarısını eritmiş, plakalara düşmüş taze bir askerim. size şöyle anlatayım:

- askerliğin rahat geçip, geçmeme konusu tamamen sizin katılacağınız birlik ve alacağınız görev ile doğru orantılıdır.

- ''askerliğim doğuya çıktı, ayvayı yedim'' ya da ''askerliğim batı'da oh yatarız amk.'' tarzı yaklaşımlar tamamen yanlıştır. bu tamamen piyango işidir. yani diyarbakırın kazasına çıkıp askerlikte yatabilir, istanbul'un ortasına düşüp de yarrağa yan basabilirsiniz. tabi bu acemilik için de böyledir. balıkesir'e çıkarsan ne ala ama amasya'ya çıkarsan züküş gibi.

- şöyle söyleyeyim ben askerliğimi batının göbeğinin daha da göbeğinde yapıyorum, istihkam er'im. (o ne la diyecekler için, inşaat, çamaşırhane, boya, elektrik, kazan, marangozhane vs. gibi birliklerdeki bir çok işi yapan geri hizmet grubudur ki genel olarak hizmet takımı içerisinde yer alırlar.)

- ve denetim dönemine giriyoruz. bunu hiç bir zaman unutmayın. askerlikte ''denetim'' denen lanet bir kavram var. bir anda durduk yere her gün 5000 metre koşabilir, 25 - 30 çök, kalk, yat, sürün talimatlarıyla karşı karşıya kalabilir, hiç beklenmedik yerlerde istikamet yiyebilirsiniz. (bu kavramı açıklamayacağım, tamamen sürpriz hehe:d) sonra üstüne hayvan gibi çalışabilir bir de yetmez üstüne gece nöbeti tutabilirsiniz.

- ha ama bir gün gelir bir ay kışlada mal gibi gezebilirsiniz. hatta o kadar canınız sıkılır ki işsizlikten, durduk yere yerdeki çer çöp gözünüze batabilir ve bir anda ''ulan bir mıntıka atayım bari'' diyebilirsiniz.

- eğer birliğiniz aşırı rahat bir birlikse hangi görevi aldığınız çok önemli olmamakla birlikte, birliğiniz aşırı rahatsız bir birlikse şu görevler size iyi gelecektir: yazıhane (bu her birlik için geçerli değildir.), koğuşçuluk ve devriye onbaşılıktır. ki normalde nöbetçi onbaşılık görevi hiç de rahat bir görev değildir, düşünün artık. bol bol trekking yapmış olursunuz hehe.

- kendinizi mümkün mertebe bir işe verin. askeriyede işsiz kalmak demek, ilk başlarda güzel gelse de devamında kafayı sıyıracağınızın göstergesidir. özellikle her gün askerliğin yapısını, şafağı ve zamanın nasıl geçeceğini düşünürseniz 5 gün içinde kafayı sıyırmanız mümkün.

- komutan bir emir verdiğinde, onu en kısa sürede yapmaya çalışmayın. yoksa kendinizi bir anda bir sağa bir sola mal gibi koştururken bulursunuz ve bir emir bitince arkasından mutlaka yeni bir emir gelir. yani işi hızlı hızlı yapayım da iş bitsin yatayım gibi bir durum yok. hemen akabinde başka bir emir gelir merak etmeyin. şöyle yapın: verilen emri gün içinde zamana yayarak yapın, mal gibi acele etmeyin ama işi tam yapın. yani bittiğinde komutanın gözü arkada kalmasın. yoksa bitirdiğiniz işi en baştan yaptırabilir.

- kendi devrelerinizle birbirinizi tutmaya gayret gösterin. bazı üst devreler hakkınıza girmeye çalışabilir, eğer üst devrelerden sayı olarak gayet fazla olursanız, aynı anda hep beraber karşılarına dikilin. belli bir zaman sonra sizle uğraşmayacaklardır. tabi bokunu da çıkarmayın.

- uzun dönem askerlerle genel olarak iyi geçinin. çoğu zaten sizi gördüğü andan itibaren ''abi'' diyecektir. özellikle iyi abilik yaparsanız, onları geliştirmeye çalışırsanız fazlasıyla hürmet görürsünüz. ha ama illa ki ''uzun dönemlerin alayı mal, allah onların belasını versin, amına kodumun kara cahilleri'' moduna girecekseniz size söyleyeyim bu askerlik bitmez.

- devreniz olsun olmasın, aynı bölükteki ya da takımdaki arkadaşınızı kesinlikle satmayın. yanlış bir iş yapıldığında hemen komutana koşup muhbirlik yaparsanız, takımınız maksimum iki hafta içinde kendi kendini imha eder. yani herkesin birbirine küstüğü, kuşkuyla baktığı ve arkasından konuştuğu bir takımı ya da bölüğü düşünebiliyor musunuz? sonra bekle ki bitsin şafak. sorunu genel olarak kendi içinizde halletmeye çalışın. gerekirse insiyatif alın amk. ottan boktan da kaçıp, tırsmayın lan.

- yeri geldiğinde masaya yumruğunuzu vurun. merak etmeyin askerde herkes birbirine ''sikerim, sokarım, vururum, bıçaklarım vs.'' der ama uygulamaya genel olarak geçilmez. pısırık durursanız adamı götten sikerler. her işi size kitlerler. akıllı olun!!!

- komutanların görüş açısına fazla girmeyin. olabildiğince kıyıdan köşeden gidin. valla gördükleri yerde çevirip, saçma sapan sorular sorabilirler.

- her komutan da aynı değildir, unutmayın. bir komutan çok taşak muhabbeti çeviriyor diye iyi komutan olamaz. aşırı samimi olmak gibi bir hataya düşmeyin. yüz yılın satışını yiyebilirsiniz. genel olarak sizin için iyi komutan demek, kendi askerinin hakkını kimseye yedirmeyen komutan demektir. ister çok konuşsun, ister sussun, ister rahat olsun, ister çok sinirli olsun. o konulara takılmayın. yukarıda yazdığım ''hak koruma'' kısmına takılın.

- yani bunun dışında yanınızda bolca temiz iç çamaşır bulundurun, yıkanın vs. konularına girmeyeceğim. yok telefon sokmanın yüz taktiği falan bunları geçin. askerlikte temel olan konular genel olarak bunlar. şimdiden öğrenin yoksa zamanla öğretirler.
hesabın var mı? giriş yap