şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bi çocuk yapın da mutluluğunuz pekişsin yiğenim...
  daha üçlü çekeceksiniz...
 • 2 dairem için verdiğim site aidatı ile 1 ay hayat yaşayıp, mutlu olanlarla beni mi sınıyorsun yarabbim?
 • --- spoiler ---

  "alkol hala yok"

  --- spoiler ---

  devletteysen bu entry'nle terfi edersin yeğenim. devir o devir.

  gene de zor olay. aile geçindiriyorsun. kolay gelsin.
 • bir de çocuk olduktan sonra görmek lazım o kredi borcuyla, mutluluk oranı paritesini. mutlu olmak herkesin hakkı. tadını çıkarmaya bakmak lazım. nasılsa kısa sürecek.
 • valla ben yaşayabilirim sizi bilemem
 • çocuk olma şartıyla yanıt verenleri anlayamadığım başarı. "aile" olmak için çocuk sahibi olma şartı mı var, bize yanlış mı öğrettiler yoksa? kendiniz elinizdeki parayı yönetemediğiniz için yönetebilen tutumlu insanlara laf etmeyin. ben o paraya tek başıma ancak geçinirim ama helal olsun, adam ayda 3850 lirayla yıllık tatilini bile yapıyor.
 • aslında mutluluğun parayla alakalı olmadığını söylerken; umarsızca paranın sana getirdiği rahatlığı anlatmışsın entryi açan arkadaşım. kredi , kira , faturalar , araba ... bir insanın veya ailenin mutluluğu (krallar gibi yaşaması) bu kadar mıdır ? faturaları ödemek ve borcu olmamak mıdır mutluluk ?
  vision is the art of seeing what's invisible to others.
  -jonathan swift
 • mersinin karataş ilçesinde yaşanabilinir belki. krallar gibi yaşanamaz lakin. bir kere patron sana onur kırıcı bir şey soylediğinde, yapmak istemediğin her hangi bir şey istediğinde hayır diyebiliyorsan o zaman bir nebze zenginsin ve krallar gibi yaşıyorum diyebilirsin.

  tatile bile gidiliyormuş. aileden kalan falan yoksa çok tatile çıkmamalarını tavsiye ederim o aileye. çalışma sebebimiz bugun olduğu kadar yarındır. bugun işten çıkarılsan kaç ay dayanırsın eşin işten çıksa ne kadar etkiler çocuk olsa ne kadar etkiler. hepimiz yaşlanıyoruz ve yatağa düşme olasılığı giderek artıyor. allah korusun bir kaza olsa sakatlık olsa kanser yaşlılık vs bu durumlarda kendini güvende hissedebilecek kadar paran var mı?

  araba bile alınış onun benzini, vergisi vs. sigaradan da kesmek yok iyimiş.umarım kenara köşeye para konabiliniyordur. her ay 800 tl kenara koysan 8 yıl 4 ay sonra 80000 tllik kıytırık bir daire alabileceksin ev fiyatları banka faizinden düşük bir şekilde artarsa tabi. ben ev koy meraklısı değilim şahsen ama insan oldüğünde de bir dikili ağacı olsun çocuklarına bir şeyler kalsın istiyor.

  fakat son cumleye katılıyorum. "mutlu olmak için tabiki zengin olmak zorunda değiliz" hiç bir şey istemezsen hayattan bir beklentin olmazsa tabi ki mutsuz olmazsın
 • varlığını takdir ettiğim aile diyebilirim. 2 yaşımdan beri küçük bir ilin ilçesinde oturuyoruz ailecek. annem de babam da öğretmen. annem emekli olalı 10 sene oldu neredeyse. ben üniversiteyi yeni bitirdim kardeşim ise her yıl kazanıp, okuyup, bırakıyor okulu.

  babamın net maaşı 2800 tl kadar ek ders, hafta sonu kursu vs. 4000 tl ye yaklaşıyor. annemin emekli maaşı ise 1500 tl kadar. aylık net 5500 tl giriyor evimize. ben işsizim zaten iş bulana kadar aileme yüküm bir anlamda.

  biz bu parayla hem kendi evimizi geçindirmeye çalışırken bir yandan da babannemin evinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. ev kirası vermiyoruz. orta sınıf bir arabamız var. kardeşime her yıl 15.000 civarı okul parası ödüyoruz bu sene o da yok. tekrar hazırlanıyor dershane ücreti var 3000. ailecek çok değişik aktivitelerimiz yok. yazları kısa da olsa tatil yapmaya çalışıyoruz. ayda birkaç kez dışarı yemeğe çıkarız eğleniriz. normal sıradan bir yaşantımız var.

  gel gör ki biz bu parayla bile hala eksiklerdeyiz. 5 kredi kartını her sene ağzına kadar doldurup yılbaşında kredi çekip kapatıyoruz. bunda biraz da benim okul masraflarım etkendi eskiden ama 23 yıllık hayatımda çok rahat yaşadığımız bir senemiz olmadı. evimizi arabamızı bile annem emekli olduğunda 10 sene önce alabildik.

  özeniyorum açıkçası elindeki parayla borcu olmadan yaşayabilen insanlara.