şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ks. uc boyutlu modelleme
  tasarımın sonucunun neye benzeyeceğini görmek üzere yapılan işlemin genel adı.
 • (bkz: modellemek)
 • (bkz: tribon)
 • alias maya, 3ds max gibi programlar sayesinde günümüzde rahatlıkla gerçekleştirilen olay
 • (bkz: unigraphics)
 • genelde catia, unigraphics nx, pro engineer, 3d studio max, solidworks, solid edge, autocad gibi programlarla yapılır.
 • (bkz: 3d)
  (bkz: 3d modelleme)
 • uçsuz bucaksız bir okyanustur, zaman makinesidir. kimi zaman 1500 sene öncesinden kalma tapınak girişi gibi işler de yaptırır, star wars gazına gelip kendi uzay gemini de yaptırır. öğrenci yurdunun bilgisayar odasında sekiz kişi porno izleyip rusça yorum yapan rusçuklara inat kocaman tavanları olan, basket sahalı, yüzme havuzlu kırların ortasında ev de yaptırır. karasallıktan daral geldiği zaman dalgaların üzerinde uçarcasına giden tekne de yaptırır.

  ahanda dikkat edilmesi gereken hususlar:

  - gereğinden fazla uzun sürdüyse ve poligonun anasına küfretmeye başlamışsanız biraz ara verin. muhtemelen çok daha kolay bir yolu vardır. detaylarda boğulmak çoğu zaman yapılan işten soğutur.

  - 2000'li yıllarda yaşadığını idrak edememiş adamlar çoğu zaman apollon tapınağı gibi işler istediği zaman, deli sikmiş gibi o sütun başlıklarını, çükünden su çıkan aslanları yapmaya çalışmayın, hazırını kullanın.

  - hazırını kullanmanın bokunu çıkartmayın, işin en zevkli kısmı modellemesidir. renderı zaten işlemci hallediyor. belli süre sonra her şeyi hazır bula bula, herkesin yaptığı işlerden hiçbir farkınız kalmaz. lanet olsun dostum, evermotion'u sadece senin bildiğini o koca kıçından mı uyduruyorsun?

  - sabaha kadar iş yetiştireceğim diye kolaya abanmayın. gece 3 gibi sikerim işini finişini deyip yatmak sektördeki en önemli kararlardan biridir. sabah 6'ya doğru kola ile manyaklaşan vücut beyinden bağımsız olarak tek başına halaya kalkabilir.

  - birisi sizden ağaç modellemenizi istediğinde jandarmayı arayıp ihbarda bulunun. sahnenizde model ağaç kullanmayın. tek ağaç asla yetmeyeceğinden belli süre sonra 400 mb'lık dosyayı çevirmeye çalışırken cinnet geçirebilirsiniz.

  - monitör seçimi çok önemlidir, 22 inçler bu işler için harika performans verir. daha küçük monitörlerde ve yüklü sahnelerde obje listesinden aranılan objeyi bulana kadar hiç duymadığınız küfürler edebilirsiniz. hiç duymamışsam beynim bunu nerden biliyor derken, doğru bilgiye sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği gerçeği tokat gibi çarpar.

  - dört çekirdekli işlemciler render süresini önemli ölçüde etkiler. cinema 4d'de bu iki katına yaklaşıyor. ekran kartı da cici olsun güzel olsun ki dokuları, ışıkları render almadan görebilelim.

  - insanı, ağacı photoshop'da eklemek en güzelidir. ama en son jpegde orantısız ergen gibi insanlar görmek tüm yapmış olduğunuz işi sikip atacağından modelleme yaparken insan ölçeğinde şeffaf kutular koymak, ve sonradan insanları eklerken bu kutuların üzerini kapatacak şekilde bu işlemi gerçekleştirmek hem havada uçuşan insanları ortaya çıkmadan öldürür hem de perspektif duygusunu azami bir şekilde ortaya koyar. binanın büyüklüğünü de en doğru biçimde bu yöntemle ortaya koyabilirsiniz. insan ölçeği en önemli ölçüttür.

  (bkz: insan yiyecek bunu)
 • genelde mimari projelerin, endüstriyel ürünlerin, hayali bir sahnenin sanki gerçekmiş (dilenirse gerçeküstü de olabilir pek tabi) gibi; autocad, 3ds max, maya, lightwave, cinema 4d, photoshop (extended edition denen sürümleri yapıyor) ve daha envai çeşitlilikteki programlarla çizilip, render işleminden geçirilerek hazırlanan sunum şeklidir. öğrencilikten başlayarak 5 yıl boyunca bana gelir sağlamış, hala da ek olarak yatığım iştir. lakin piyasası, belli fiyatları olmadığından ve bolca yeni yetmenin, öğrencinin olması gerekenden çok aşağılarda fiyatlar vermesinden, keza hazır model, hazır render sahnesi gibi kolaylıkların yaygınlaşmasından ötürü fiyatlar yerlerde sürünmeye başlamıştır. bu sebeplerden kelli çok ciddi boyutlardaki işler yahut animasyon film, oyun gibi dallarına girilmeyecekse hayatınızı tek başına geçinmenize yetmeyecek bir iş dalıdır.