şükela:  tümü | bugün
 • alınabilecek en pahalı bilgisayardır aynı zamanda...
 • (bkz: toplama bilgisayar)dır.

  kullanım alanı ve bütçeye göre ideal kasa toplanabilir. olmazsa olmazlar ise:
  yeni teknolojilere destek veren güçlü bir ekran kartı, tercihen yeni ve güçlü bir işlemci, ssd
  olarak sıralanabilir.

  dell ve ibm gibi firmalar bilgisayarları için daha profesyonel hizmet ve satış sonrası destek sunsalar da, bunlar ek maliyetle gelmektedir ve toplama bilgisayarı her daim daha cazip kılmaktadırlar.
 • ssd harddisk şarttır.
 • (bkz: ekşi duyuru)
 • i7- 4970k işlemcisi olan bilgisayardır.

  (bkz: orgazmdan daha zevkli anlar).
 • (bkz: workstation)

  quadrolu muadrolu bi şeyler. ama mario bile oynayamazsin ona göre.

  öğrenciysen bizi burada worktur stationdur yorma. fiyat performansi en iyi olan msi'dir. workstation + msi laptop kullanan bir abin olarak soyluyorum. uzatma.
 • işlemci, anakart, ekran kartı ve ram dörtlüsünün en uyumlu çalıştığı ve mümkünse piyasadaki ortalama multimedya pc veya laptoplardan 1-2 tık daha fazla sayısal veriye sahip olması. ve hatta mümkünse desktop pc olması. sayısal değerleri birebir aynı olan 1 laptop ve 1 desktop pc yi kıyaslarsanız desktop pc ler her daim bir adım daha öndedir. genel kanı olarak "328 çekirdek işlemci,en pahalı son model ekran kartı, 34568 tb ram, vs..." en ideal bilgisayar olarak gözükebilir. yalnız durum öyle değildir, yapacağınız iş veya proje neyse ona göre uygun sistem toplamak en ideal seçim olacaktır. animasyonsuz çalışıyorsunuz, mimari üzerine çalışıyor ve tek frame lik renderlar alarak post production olaylarında da tecrübeli iseniz ister inanın ister inanmayın i3 işlemcili 8 gb bellekli bir sistem ile 4000-5000 tl değerinde bir proje çıkartmanız olasıdır. ama işin içine animasyon ve komple proje (interior-exterior) girerse o zaman kesenin ağzını açmak gerekir ister istemez. bu işlerle az çok ilgilenen arkadaşlar bilirler, gerek webinar larda, gerekse birebir soru-cevap yapabildiğimiz bazı meşhur 3d generalist üstadlara sistemlerinin ne olduğunu sorduğunuzda aldığınız yanıt sizi çoğu zaman şok eder, öyle projeleri öyle mütevazi sistemlerle çıkartmışlardır ki inanamazsınız. bu işte iyi olmanın temel kurallarından biri de zaten "elindeki malzemeyi en optimum şekilde kullanmak, zamanı iyi değerlendirmek ve gereksiz ayrıntılardan kaçınmak!" tır.

  sonuç olarak; 3d çizim ve render için en ideal bilgisayar "sizin ne amaçla" proje oluşturacağınız ihtiyacınıza göre şekillenir.

  edit: imla
 • elimde bir adet bulunan ve satışa koyacağım bilgisayar. ilgilenen yeşillendirebilir.