şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: securecode)
 • kart hizmeti veren bankaları ve 3d secure işyerlerini bkm nin kendi sitesinden güncel olarak görülebilecek güvenlik uygulaması.*
 • kendi kredi kartinizdan bile para cekmeyi imkansiz hale getiren servis.
 • elektronik ticaret te bazen günlerce sürebilen "ödeme kontrol/banka onayı bekleme" aşamasının dibine dinamit koyacağını umduğum güvenlik uygulaması. 3d secure, işlemden önce kart hamili doğrulaması yaptığından internet işyerleri işlemden sonra telefon yoluyla doğrulamaya gerek duymayacaklardır diye düşünüyorum.

  ayrıca bu sisteme geçebilmek için tek yapmanız gereken kredi kartınızı, kendi bankanız internet sitesinden sisteme uygun hale getirmek, tanımlamak. 2 dakika sürmüyor. mesela garanti bankası için 3d secure kaydını yapabileceğiniz link;
  http://www.garanti.com.tr/e_ticaret/ugp.html
 • web sitesinden herhangi bir urun satmadan gelir elde eden (gold uyelik, vip uyelik) siteler icin ilac bir uygulama. lakin bu tip bir siteniz var ve 3d secure uygulamasina geci$ yapmadiysaniz pos hesabiniz surekli charge back edilecek ve bankalara gore degi$kenlik gosteren %3, %5 calinti kart limitini a$tiginizda "arkada$im sen caldin kartlari sitenden $ap $ap geciriyorsun hesabina" muamelesi gorup posunuz iptal edilecektir.

  3d secure oncesinde herhangi bir teslimat fi$i veya fatura kesemediginiz sati$larda kullanici sitenizden sanal urunu satin alip bu urunu dilerse kullanip gayet pi$kin bir $ekilde bu uyeligi kendisinin yapmadigini soyleyebiliyor, bankaya $ikayette bulunup parasini geri arabiliyordu. 3d secure ve securecode aslinda kullanicilarin guvenliginden cok web sitesi sahiplerinin uzerindeki calinti kart yukunu kaldirmak icin geli$tirilmi$tir.
 • (bkz: maxinet)
 • bu sistem ile gerçekleştirilen sanal pos işlemlerinde harcama itirazı(chargeback) sorumluluğu tamamiyle kart hamilindedir. yani alışverişi yapıp yapıp "ben yapmadım mına koyim, dolandırıldım ühü" şeklinde ağlayıp zırlamak yolu ile geri tahsilat olayı namümkün.

  o yüzdendir ki kart hamili için bile bu sistem ile internetten alışveriş oldukça zahmetli bir süreçtir.
 • al sana bir şifre daha. tamam biz de güvenlik taraftarıyız ama her gün yeni yeni şifreler belirlemek zorunda kalacaksak bizim hafızamızın hali nice olur? turkcell'den kontor yükleyeceğim, web sayfasına giriyorum, 3d secure yoksa kontör de yok arkadaş diyor. yok interaktif müşteri şifresi yok parolası yok internet bankacılığı şifresi yok 3d secure şifresi derken nereye hangisini yazdığımı unuttum. bi de turkcell süper şifre var tabi ama o olmadan da kontör yükleyebiliyoruz çok şükür.

  şimdi bu 3d secure şifresini alanlar için söylüyorum. bi sorun olursa sakın bankanızı arayıp da sorun var kardeşim demeyin. bir iki güvenlik sorusundan sonra ağzınızdan 3d secure lafzı çıkar çıkmaz değiştiriveriyorlar 3d secure şifrenizi. "sen bi 15 dk sonra falan değiştirirsin ben şimdi sana geçici şifreni söylicem" diyorlar. o geçici şifre yerine eski şifrenizi kullanabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. o şifreyi kullandın bi kere daha kullanamazsın diyorlar. niyemiş? müşteri temsilcisi arkadaş şifreyi mi öğrendi yoksa?! eğer öyleyse 3d secure şifremi öğrenen adam interaktif bankacılık şifremi öğrenemez mi? 3d secure şifresi olmadan anlaşmalı işyerlerinden alış-veriş yapamıyorsam, o kadar değerli bir şifreyse niye pat diye ekranda çıkıveriyor? bu nasıl bi paranoyadır ulan sikicem şifresini parolasını 3d sekürünü.
 • saçma sapan çalışan uygulama (bkz: maxinet/#16420620)
 • olurda bu teknolojiyi kullanan turkcell'den online kontör yüklemeye heves edip 9 puntoluk kıç kadar forma yanlış telefon numarası yazıp başkasına kontör gönderirseniz, turkcell ve bankanız arasında günlerce sürecek telefon , fax ve mail trafiği çekmek zorunda kalırsınız.. banka görevlisi bi yerden sonra yanlış gönderdiğiniz kişiye kontörü size aktarmasını rica etmenizi bile isteyebilir..

  lanet edersiniz gidip bakkaldan kontör alırsınız.