şükela:  tümü | bugün
  • en sonunda isyan etmemi sağlayan teknoloji. 4 ya da 5 filme gittim. en son sanctum isimli film ile bundan sonra birdaha kesinlikle gitmeyeceğimi söyleyebilirim. bundan 12 sene önce falan daha veletken disneylanda gitmiştim. bir sinema vardı içerde micheal jacskon ile ilgili bir animasyon vardı. hayal mayal hatırlıyorum ama animasyondaki yaratıklar falan burnumun dibindeydi. elimle falan vurmaya çalışıyordum. lan 12 sene önce bu teknoloji. onu geçtim annem gençlik yıllarında 3d korku filmine gittiğini söylüyor. baltalardan falan kaçıyodum kafamı eğiyordum diye anlatıyor. bu olayda 20 sene önce olsa- ulan o zaman ortada bir sorun var. bugüne kadar gittiğim bütün 3d filmlerde boyutlu olan tek şey altyazı. en fazla insanlar biraz önde gibi. bu nasıl oluyor arkadaşlar. ben 3d teknolojisini yanlış mı biliyorum. 12 sene önce olan şeyi bugün nasıl yapamıyorlar. arkadaş benim 3d ile anladığım şey kafamın ucundaki su damlası ya da ne bileyim hızla atılan topun kafama çarpacak hissini vermesi.
  • (bkz: xpand)
  • (bkz: imax)

bu konuda gerisi yalandır.
  • tron legacy adli filme hayat veren teknolojidir.
    ayrica mars entertainment group bunyesi altinda olan cinebonuslarda real d ya da imax keyfini doyasiya yasayabilirsiniz. bu aksama kadar imax hayrani insandim ama atakoy plus avm'deki real d sinemada izledigim tron bu teknolojinin doruk noktasini yasatmistir.
    guzel teknolojidir, onemli olan cekilen filmde bunun iyi kullanilmasidir. zaten gotu basi grafik tasarimi olan tron'da kotu olsaydi sasirirdim.
    kisa ozet; seyir zevki yuksek, azcik goz yoruyo, sevmeyen bile en az bir kez tatmali bu keyfi.
  • bildiğim kadarıyla son zamanlarda gerçek anlamda 3d olarak sadece avatar çekildi. yani "bu film 3d olacak aga" diyerek başlandı işe. diğer filmler gibi "panpa şu sahneyi at after effects'e de 3d yapak 5-10 saniye" gibi değil.

amına koyim zamanında hülya avşar 3d olarak çıkmıştı yılbaşı eğlencesine o bile daha güzeldi lan şu an sinemada 3d diye reklamı yapılan filmlerden. ya adam gibi oturun komple 3d çekin ya da çekmeyin.
  • goz sagligi icin faydali oldugu soylenen teknoloji: http://www.3deyehealth.org/
  • 3d goruntu kalitesinde sistemlerin iyiliginden ote (ki su daha iyi bu daha kotu denebilecek kadar bi fark yok aralarinda) projektorlerin performansi onemlidir. netekim 3d gosterebilmek icin projektorlerin onune konan ekstra zimbirtilar isigi 3/4 oraninda azaltmaktadirlar. ki bu sebepten 3d filmlerde, hele artik simdiki dijital projeksiyon doneminde, 2 projektor ayni anda kullanilmaktadir ki yine de gorebildiginiz parlakligin orani olmasi gerekenin en fazla yarisidir. kisaca performansi kotu olan bir projektor ile en kral (!) 3d sistemi yine en rezil sonuclari verecektir.

o zaman varolan 3d sistemleri**** arasinda nasil secim yapiyor sinema salonlari sorusunun cevabi parasina goredir. netekim aktif gozluklerin kullanildigi sistemler gorece daha ucuz olmasina ragmen gozluk masrafi buyuk isletmelerde korkunc denecek seviyelere cikabilir. netekim film sonunda bu gozlukler geri toplanir ve kimse asirmasin diye de tek sira cikarilirsiniz salondan. pasif gozluklerin kullanildigi sistemler ise sistem olarak gorece daha pahali olmalarina ragmen gozlukler sudan ucuzdur, ki kendilerine disposable glasses denmektedir. yani buyuk sinema zincirleri icin tercih sebebidir. yani cevabi ozetlemek icin kisaca tamamen duygusal da diyebiliriz.

bonus olarak reald ve master image icin silver screen sarttir. dolby 3d'yi misal barco projektorlerine eklemek cok kolaydir. fabrikadan bile oyle alabilirsiniz. yani her konuda cogu zaman oldugu gibi her sistemin maddi ve goruntu acisindan avantajlari ve dezavantajlari vardir. ve yine her konuda cogu zaman oldugu gibi kim diyorsa ki en kral sistem bende kime gore neye gore diye sormak en dogru tutumdur.

tabi bir de unutmamak lazimdir ki hangi sistemde izlerseniz izleyin gordugunuz imaj 3d degil stereoskopiktir. bu hesaba gore ilk 3d goruntu hadisesi de tee 1922'de yapilmistir.
  • - bu mına kodumun gözlüğü yüzünden bişey görünmüyor ki!

hakkında en güzel açıklamayı sinemada bir izleyici bu şekilde yapmıştı.

ben bu kadar hardcore konuşmasam da, gerçekten günümüzde bize sunulan 3d'nin sinema zevkini öldüren bir saçmalık olduğunu düşünüyorum. resmen bizi yiyorlar daha fazla para alabilmek için. bırakın gerçek anlamda 3 boyutlu görüntüyü ortada normal sinema ekranının kalitesi bile yok. gözlük falan.. komik.
  • gözünüz bozuksa ve gözlük ya da lens takmamışsanız aradan sonra 3d gözlüğü takmayı unutabiliyorsunuz. her türlü bulanık nasılsa. sonra "ulan ben 14 lirayı neye verdim" deyip kendinize gelmeniz an meselesi neyse ki.
  • yalan teknolojidir. gerçek olsa çocukluk yıllarımda 3d gözlük ile satılan dinazorus dergileri tutardı, beyin aldatmacası bacım afedersin !