şükela:  tümü | bugün
  • dna zincirinin eşlenmiş 3adet parçasıdır.
  • (bkz: alpella 3gen)
  • "türkiye'de otomotiv sanayi neden gelişmiyor?" sorusuna bir başka yanıt olan otomobildir. öncülleri*** gibi doğrudan "spor otomobil" şeklinde üretilmeye başlamış olması başlı başına hatadır kanımca. evet spor otomobiller güzel görünürler, evet hızlıdırlar, gençlerin aklını çeler ve elbette başarıldığında önemli bir iş yapılmış olur.

ancak unutulan şey şudur ki, öncelikle bir lada, bir volkswagen, bir anadol, bir ford gibi halkın geniş bir kesiminin kullanabileceği ekonomik, parçası pahalı olmayan dolayısıyla da (kendisinden önce) piyasa döngüsü hızlı bir araç üretilmeli ki, otomotiv sanayi 3d max ile yaratılmış teorik futuristik yanılsamalardan kurtularak pratik planlar dahilinde üretimler yapabilsin.

ek olarak, volkswagen firması yaklaşık olarak ii.dünya savaşı zamanlarında volkswagen kafer modeli ile, ford ise çok daha geçmiş dönemde ford t modeliyle bahsettiğim aşamaları geçmiş ve ikinci aşamada spor otomobil*** üretimine geçerek başarılı olmuşlardır.
  • tasarım ve görünüş olarak gevur muadillerinden hiç bir farkı olmayan başarılı dizayn. girişimcisi önümüzdeki yıl soluğu cenevre otomobil fuarında alırsa ve arabasını tanıtırsa, üretimi ve arzı için de güzel bir takvim sunarsa belki ilgilenenler olur ve yoluna devam eder. mühendislik olarak değil, tanıtım ve sunuş biçimi için destek olunmalı diye de düşünüyorum.
  • destek verilmesini dilediğim proje. ancak önce a-b sınıfı, ekonomi odaklı bir model üretilebilseydi daha iyi olmaz mı diye düşünmüyor değilim. yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmak gibi bir şey olmuş. destek verilecekse nacizane görüşüm daha mantıklı bir projeye destek verilsin.
  • şimdi kimse kusura bakmasın, umarım güzel bir otomobil olur, hatta ticari başarı da yakalar.

ancak, tanıtımının yapıldığı "milli gururumuz" isimli siteyi görünce bile altından gazi üniversitesi'nin çıkacağını anlamıştım. yoksa normal hiçbir üniversite, bir spor otomobil projesi yapıp bunu "milli gururumuz" namlı bir siteyle tanıtmaya çalışmaz. bunu ancak gazi, marmara gibi üniversitelerin projelerinde görebilirsiniz.

nasıl bir kompleksse artık, 1855'te icad edilmiş elektrik motoru ve 1830'larda keşfedilmiş içten yanmalı motor kullanarak daha önce yüzlerce farklı modeli yapılmış bir aracın "başka" bir modelini ortaya koyup bundan milli haz duyuluyor veya duyulması isteniyor anlamıyorum.

mesela bana 100 yıldır otomobil, helikopter, uçak vs imal eden bir italyan'ın ürettiği otomobilleri "milli gurur" olarak anlatması çok komik gelir. altı üstü italyansın olm, neyinle gurur duyuyorsun düdük.

herhalde almanlar her motor veya otomobil yaptıklarında alman bayrağı önüne geçip; "almanlık ne güzel" diyerek sokaklara taklar kuruyorlar, şenlikler ve yürüyüşler eşliğinde milli marş okuyorlar.

ondan sonra "güzel olan her şeye muhalefet etmek"le suçlanıyoruz. e arkadaşım, sen de şark kafasıyla iş yapma yahu. arabadan, araba yapmaktan milli gurur mu duyulur? gören de türkler anti gravity motoru icad etti sanacak.
  • benim gördüğüm, anladığım, tahmin ettiğim kadarıyla sadece dış tasarımdan ibaret bi "tasarım". bu işi yapan arkadaşların herhangi bir seri üretim hatta tekil üretim düşündüklerini sanmıyorum.

gazi otomotiv yollarını -mühendislik fakültesi olmamışken- çok aşındırmış ve bu projenin giderlerinin karşılandığı kaynağı bilmeyen biri olarak, proje sahiplerinden şunu rica edebilirim; harcamalarınızda dikkatli olunuz lütfen. (cepten yapıyosanız da dikkatli olun bence)

bu arada gerçekten şu milli gurur muhabbetini bi kenara bırakın allah aşkına, hangi milli gurur? ne alaka yahu? hayır bu aracı üretseniz dahi bunu "milli gurur" olarak lanse edemezsiniz, bu payeyi size halk verir, devlet verir ne bileyim bir otorite verir. kendi kendine "milli gururumuz" dersen yersin sopayı.

bu akşam kanal a'da program varmış sanırım bu araçla alakalı.
  • saçmalığın daniskası olan proje.

80 kw x 4 motor = 320 kw motor? gücü
    45 kwh akü ile ancak 30-40 km menzile sahip olur bu araç.

insanları aldatan bir başka türk projesi daha...

videodaki ilk yoruma yapmış olduğu yorum ise projenin hedef kitlesini belli ediyor. *
  • 320kw lık motorun sürekli tam güç çalıştığını düşünen dallamaların laf ettiği proje. aynı açıdan bakarsak tesla model ste 310kw motor ve 60/85 kw batarya ile 60-70 km menzil yapmalı.
  • pazartesi akşamları krt tv'de selçuk geçer, çetin ünsalan ve oğul aktuna'nın katılımıyla gerçekleşen, aslen ekonominin, genelde ekonomiye ek olarak siyasetin de tartışıldığı program.

tarafsız bir yayın olarak izlenmesi gerekir.