şükela:  tümü | bugün
 • türkçe: 3. dalga kahve

  1. dalga: nescafe türevi, granül kahveler
  2. dalga: starbucks tarzında, filtre kahvenin süslenip püslenmiş hali
  3. dalga: cold brew'lar, damıtmalar (şu ara karaköy ve yeldeğirmeni civarında görebileceğiniz tüm sikimsonik mekanların yaptığı kahve)
 • 3. dalganın elde patlaması. bi kişi de işi gücü bırakıp cafe açmasın.
 • ilk nesil:fabrikasyon granül kahve ve kimyasal karışımları.

  ikinci nesil:zincir kahveciler, kahveyi ticari yolla görmek pazarlamak.

  üçüncü nesil: kahveye sanatsal ve bilimsel bir bakış ile yaklaşmak, kahvenin yetiştirilmesi, toplanması, kurutulması, yeşil çekirdeğin saklanması, kavrulması( basınç, hava türbülansı, nem, sıcaklık, sıcaklık artış ve azalış hızları ve bunların her bir çekirdeğe ve çekirdeğin durumuna göre değişmesi) öğütülmesi, duruma göre öğütülmüş çekirdeğin elenmesi ve ardından demlenmesi(espresso, pour over(chemex, v60, kalita vs.), aeropress,batch brew,syphon, moka pot, cold drip veya cold brew, vs. vs.) ve bu demleme yöntemine uygun su/kahve oranı, ön demleme süresi ve miktarı, toplam demleme süresi, espresso ise basınç profile, suyun mineral değerleri, suyun derecesi gibi birçok parametreyi deneme yanılma ve bilimsel gerçekler ile en iyisini bularak hazırlamadır.

  fakat 3rdwave sanatı ve bilimi birçok ticari heves ile düşürülmüştür ve bunun asıl sorumluları istanbuldan sıkılıp ay egeye taşınalım kahveci açarız çok para varmış, öğreniriz 1 ayda işi diyen cahil, vizyonsuz, kalitesiz kişilerdir,bu kişileri hiç kahvelerini içmeden, mekanlarının içini sadece sıva ile bırakıp duvara (bkz: frida kahlo) çizimi yaptırıp yaptırmadıklarına göre ayırt edebilirsiniz...

  izmirdekiler için birkaç düzgün 3rdwave;
  (sırasız)
  1-)craft bostanlı -- 2 baristası da çok bilgili ve kendini yetiştirmiş, eğitimler almış, ve müşterinin ne istediğini biliyor.
  kahve fabrikası ile anlaşmaları olduğundan kahve fabrikası çekirdeklerini kullanıyorlar ama o çekirdekler pekte matah değil.
  cold dripleri çok çok başarılı.
  probador colectiva'dan yeni çekirdekler getirmeye başladılar.

  2-) (bkz: the pulp artisan coffee) - - 3 ortaklar, üçüde ilgili ve işini seviyor. kendilerini kavurma yönünde geliştirirken çeşitli yerlerden en beğenilen ve beğendikleri çekirdekleri alıyorlar ((bkz: petra), (bkz: probador colectiva), (bkz: kronotrop) ve bazen montag)
  mekanın olduğu sokak çok sakin, sadece müdavimlerin geldiği bir dükkan fakat akşamları kalabalık. espresso makineleri çok iyi (bkz: victorio ardunio) black eagle modeli.
  her gün defalarca espresso için kalibrasyon yapmaları işlerine verdikleri değeri gösterircesine.

  başkada yok arkadaş, hepsi para para para.
  müşteriyi kaptıktan sonra kaliteyi düşürelim, her kafadan içecek yiyecek satalım, cold drip in yanına karışık ayvalık verelim kafasındalar.