şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: villarreal)
 • son on yılda futbola damgasını vuran saha yayılışı.. sağ-sol açıkları süratli bir tandem defans, 2 dmc, 1 amc, 1 aml, 1 amr ve bir sıtraykırla oynanır.
  ingilterede son 7 yılın şampiyonları böyle oynadı.. ispanyada barca ve real böyle oynuyor.. feyenoord, liverpool bu dizilişle uefa kazandı.. galatasarayın uefa şampiyonu kadrosu da 4-2-3-1in bir türevini kullanıyordu.. brezilya dünya şampiyonu, türkiye dünya 3.sü oldu bu sistemle.. ama kanımca en etkileyici 4-2-3-1'i aime jacquet'nin 98 dünya şampiyonu fransa'sı oynuyordu.. ama o kadro da öyle muhteşemdi ki kadro mu sistemi, sistem mi kadroyu büyüttü belli değil..
 • isaret parmagimiza 1 numara dersek serce parmak yonune dogru sirasiyla parmaklarimizi numaralandırırsak ki serce parmagi 4 numara oluyor.elimize gitari alıp kalın mi telinden baslayarak ince mi teline kadar 4 2 3 1seklinde inip,cikarken de 1 3 2 4 seklinde cikarsak fazla yormayan ama calmadan once parmaklari acmak icin ideal olan bir egzersiz bulmus oluruz
 • klasik 4-4-2'den sonra oyunun hem hücum hem de defans yönünü aynı güzellikte yerine getirmek için en uygun 4lü defans optimizasyonu..
 • bu taktikte sag ve sol bekler hücüma daha dönük oynarken, onlardan birisinin hücüma çıkarken boşalttığı yeri çift ön liberolardan uygun olanı rahatlıkla kapatabilmektedir.
 • (bkz: skeet ulrich) *
 • sihirli kombinasyon. $öyleki;

  coca cola ve pepsi otomatlarinda bu kombinasyon ile servis menüsüne girilerek içecek fiyatlari ile oynanabilir. örnegin bir içecek 10 ykr ile alinabilir hale getirilebilir. * *
 • yeni coca cola makinelerinde servis menüsüne erişim sağlayan varsayılan şifre. sayılar butonun yukarıdan sayıldığında kaçıncı sırada olduğunu belirtir. menüye girdikten sonra butonlar aşağıdaki fonksiyonları alırlar:

  1. geri git
  2. yukarı
  3. aşağı
  4. seç

  normalde bu menüden yapılabiliecek tek şey makinede ne kadar para olduğunu ve hangi ürünün ne kadar sattığını görmektir. ürün fiyatlarının ayarlanması, makinenin motorlarını test etmek gibi daha enteresan işler ise yalnızca makineyi işletenler özellikle izin vermişse makinenin içini açmadan yapılabilir.
 • 2006 dünya kupasında fransa nın barthez- sagnol, thuram, gallas, abidal -vieira, makalele - ribery, zidane, malouda- henry şeklinde uyguladığı şey. *
 • fransa'nın 2006 dünya kupasında uygulamadığı şey *. fransa'nın 2006 dünya kupası'nda ön liberosu yoktu. yani, bu 4-2-3-1'deki '2'...
  fransa 2006'da, tıpkı italya gibi; 4'lü defansın önünde 3 çok koşan orta sahayla oynadı. yani vieira-makalele-zidane 3'lüsü vardı. (mesela italya'da camoranesi-pirlo-perrotta üçlüsü vardı, arjantin'de rodriguez-cambiasso-mascherano).. bunlar klasik ön libero değillerdi, ileri-geri çok koşuyorlardı. sol kanat mı, forvet mi, hücumcu orta saha mı, defansif orta saha mı ayırt etmek güçtü. hücum - savunma arası tamamen bunlardan soruluyordu yani. önlerinde de 3 hücumcu oynadı.

  yani fransa'nın dünya kupasında oynadığı şey; 4-2-3-1 değil, 4-3-2-1'di. ve aradaki fark o kadar bariz ki; turnuvada 4-2-3-1 ile oynamış takıma bir bakalım; brezilya. ze roberto ve emerson klasik çift ön libero olarak çıktılar. ve fransa 3 tane (ibrahim altınsay'ın verdiği isimleriyle) savaşçı orta sahasıyla brezilya'ya top göstermedi. finalde de 3 savaşçı orta kullanan bir takıma kaybetti.

  bu entri de bu nickin sahibine kapak olsun. hıh. boktan sistem. peh. *