şükela:  tümü | bugün
 • brezilya kokenli futbol taktik sistemi.
 • (bkz: 4 4 2)
 • arjantin liginde diğer liglere nazaran daha fazla rağbet gören ofansif diziliş
 • sensible'da 2-0 yenik duruma dusmussek ve dakika 60'i gecmis ise secebilecegimiz en guzel "dag basini duman almis" taktiklerinden biri budur.
 • brezilya kokenli 4 1 3 2 veya 4 3 1 2 ile siklikla karistirilan taktik optimizasyonu.*
 • zdenek zeman'ın vazgeçmediği oyun sistemi. zamanında bizi de böyle kandırmışlardı. "zeman gelecek, dertler bitecek", "zeman 4-3-3 oynatıyor. fenerin gol sorunu bitti." gibi başlıklarla bize gazı verdikten sonra güzide basınımız zeman'ın bu sisteminin sıçışının hemen sonrasında "zeman'a zaman gerek" gibi tamamen karaktersiz başlıklar atmaya devam etmişlerdir.

  ne zaman 4-3-3 duysam aklıma gelir zeman,
  bakarım maziye, üzülürüm zaman zaman,
  harcanan emeğe, paraya yazık,
  gençliğimizi yedin zdenek zeman.
 • pes tarzı futbol oyunlarında coğu oyuncunun uyguladığı taktik. saglam bi dmc yoksa geri teper, elde patlar ilk yarı 5 olur akabindede alt+f4 gelir.
 • http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=248007

  ibrahim altınsay'ın "vazgeçilmez" diye nitelediği, ömer üründül'ün muhtemelen "çağdaş futbolun gereği" olarak göreceği sistem.

  aslında oldukça makul hareketli bir orta saha. maçların artık bir o kalede, bir bu kalede oynandığı liglerde (tsl buna dahil olmayabilir) bu sistem büyük avantaj kazanıyor. üstelik "önlibero"nun aslında "liberte" ile sesteş olması kimin umrunda?

  kanat da oynayabilecek iki sağlam forvet, bir santrafor, gayet hızlı 3 orta saha ve sağlam 4 defans bulursanız, bize de haber verin. uefa kupasını almış galatasaray'da, emre-okan-suat üçgenini hatırlayın. hagi-hakan-arif hücumlarını düşünün ve dahi popescu'nun güven veren stoperliğini koyun.
 • aslında 4-5-1 den ziyade atak kısmında 4-4-2 ye benzer. top sağda iken sol, solda iken sağ kanatta oynayan oyuncularımız hemen tek forvetimizin yanını doldurur. bu tarz bir oyun için bir target man, 2 de hızlı ve teknik kanat oyuncusu gerekir. ideal dizilim bence drogba(fc), anelka(rwf), messi (lwf)dir.

  türkiye'de şu anki kadrolara baktığımızda uygulanması en mantıklı takım trabzon'dur. alanzinho(lwf), yattara(rwf), umut bulut(fc). hem böylece sezonun yarısında sol açık oynayan colman mevkisine döner, verimi artar. hem de trabzon iki takoz forvet yerine bir tanesinin çilesini çeker.

  ayrıca bu taktik gerektiğinde 4-4-2 ya da 4-5-1'e oyuncu değiştirmeye gerek kalmaksızın dönebilmesi ile teknik direktörlerin ideal taktiği olmalıdır. ama günümüzde barca'dan baska uygulayanı kalmamış, eskiyen taktikler arasında yerini almaya yüz tutmuştur.
 • eğer back oyuncusu olarak;
  genç roberto carlos
  genç cafu
  genç daniel alves

  yoksa uluslararası platformlarda pek faydalı bir şey değil. forvet oyuncusu kanatlardan yardım gelmeyince mal gibi ortada kalıyor.

  örnek; mustafa denizli'nin beşiktaş'ı

hesabın var mı? giriş yap