• akp'nin gerici, piyasacı, ayrımcı 4+4+4 eğitim modeline, bingöl milletvekili idris baluken ve muş milletvekili sırrı sakık "tabanlarını gözeterek" lehte oy kullanmışlardır. şimdilik bunlar.

https://twitter.com/…rkcu/status/185801294450139136

bu beylere göre, kürt halkı dindar, eyvallah, kürt halkı çocuk işçi istiyor, kürt halkı çocuk gelin istiyor, kürt halkı islamcılığa sıcak bakıyor...dokunmayın he mi, sizi gibi popülist, ilkesiz, tutarsız adamlar sizi...
  • eh parlamentoculuk oynamaya bu kadar alışınca haliyle "tabanlarını gözeterek" oy peşine düşenler oalcaktır. bunlar bence hareketin yüz karası. yalnız bir de hareketin içinden "bu yasa kürtlerin şeyinde değil çünkü dinci-laik şeysi" diyenler var ki, aç bi kalkınma planlarını filan oku be güzel kardeşim. aç bi kanun neyi değiştirecek, neyi ne hale getirecek ona bak. ayıptır yahu. ben olsam utanırım.
  • kritik bir dönemeçte "taban gözeterek" siyaset dışı kalmışlardır, niyet okuması yapmaksızın diyebiliriz ki akp'nin ekmeğine yağı boca etmişlerdir. kesk eyleminde gaz ve su yiyen sebahat tuncel'den utansınlar.
  • kürtler ve türklerin ortak hassasiyet noktasının din olduğu konusunda akp ile buluşmuşlar. kürt sorunun cemaatlere havale edilerek dini tahakkümle hallini, kürt açılımı (milli birlik projesi) diye pazarlayan akp iktidarına itiraz yöneltmeye devam etmemeleri gerekir bu durumda. itiraz edeceklerse bu yasaya evet dememeleri gerekirdi.

"halkın hassasiyetini gözetmek" dedikleri şeyin liberal/muhafazakar ideolojik hegemonyaya uyum biçiminde gerçekleşmesi de enteresen. benim bildiğim solculuk iddiası olan bir parti hakim sınıfın ideolojik hegomonyasına teslim olmayı değil, bu hegemonyayı kırmayı amaçlar.

yasanın kürtleri ilgilendirmediği iddiası da fantastikmiş. sanki yasa manisa veya hakkari'de aynı anda uygulanmayacakmış gibi kafayı kuma gömerek yapılan siyaset tüm toplumsal sorunların "ulusal" haklara indirgenmesinin yansıması.
  • insanlıktan, soldan, sosyalizmden, hani şu biz de biliyoruz "yaşasın halkların kardeşliği" sikininden nasibini almayanların, eylemde, polisle çatışırken, kürtleri savunurken, nevruzu kutlarken, propaganda yaparken bunları yapanın etnik kimliğine bakmazken şimdi kürtleri doğrudan ilgilendirmediği için çok da önemli olmayan oylama konumunda verdikleri oylar tartışılmayan milletvekilleridir.

hani lafa gelince; "kurtuluş yok tek başına, ye hep beraber ya hiçbirimiz."

hani lafa gelince faşist tc sosyalist kürdistan. özgür kürdistan. özerk kürdistan.

hani lafa gelince etnik milliyetçi değiliz biz, faşist tc'ye karşı savaşan onurlu halkız. bizim sorunumuz halk ile değil devlet ile.

ufacık çocukların beyni yıkanacak, ortak bir halkın kaderi oylanacak, din sömürüsü, gericilik ilk okula kadar inecek, çocuk işçilere ve çocuk gelinlere zemin sağlanacak ama kürt halkını doğrudan ilgilendirmediği için önemli bir durum sayılmayacak.

sizin o zihniyetinizi sikeyim, her şeye rağmen, hani halka rağmen halk için lafi varya onun gibi, bu hastalıklı zihniyete rağmen bu hastalıklı zihniyet için diyerek her alanda mücadele veren kendi zihnimizi sikeyim.
  • bdp'nin tarihindeki bu kara lekeyi, savunmaya çalışanlar "bize ne biz iki eğitim sisteminde de asimile oluyoruz" gibi nereden bakılsa elde kalacak bir argüman öne sürüyorlar.

bu mantığa hakaret... hani, başlık "bdp'nin 4+4+4'e çekimser kalması" olsa anlayacağız, ama tekrar altını çizelim belki anlama kıtlığı var "beş milletvekili 'evet' oyu vermiş". o zaman bu süper zekamızın mantığına göre, yeni yasada kürtlerin asimile olmasını engelleyen, satır arası maddeler var... nitekim tekrar vurgulayalım "çekimser kalınmamış, evet oyu verilmiş..." yani yasa onaylanmış, o halde bu daha neyin goygoyu.

bence bu yasaya çekimser kalmak bile bir ihanettir, halkın değerleri diye goygoy yapmasın kimse, yarın bir gün "biz alevi aday istemiyoruz" dese taban -ki bu noktaya doğru hızla gidiliyor- "tamam o zaman" da denilecek mi, ya da tabanın her hassasiyetini onaylayacaksan, kabul edeceksen, buna karşı mücadele etmeyeceksen "o halde niye parti kurdun?" sorusunu yöneltmek gerekmez mi?

günlerdir şu saçmalığı bir şekilde makulleştirmeye çalışan zavallılara acıyorum, tek fonksiyonu bdp destekçiliği olan "solculara" "bazıları da böyle yaptı işte" diye geçiştiren ertuğrul kürkçü'ye, çıtın çıkaramayan sırrı süreya önder'e, sessiz kalarak gün kotarmaya çalışan bdp'nin kadın vekillerine.

burada at şeyindeki kelebek gibi kalan "zaten kürtler her ikisinde de asimile oluyor ki" mantığı zaten saçma ötesi... sen bu eğitimin cenderesinden çıkmış tek bir genci bile hareket ettiremezsin... hatta bu gençler aleyhine çalışmazsa mutlu ol...

hükümet "işçiler bundan sonra günde 15 saat çalışacak ve cumartesi pazar tatili kalkacak" dese, sendikaların da "zaten ikisinde de kapitalizm var, sömürü var ne farkeder ki?" cevabını verse, ancak bu kadar abuk olur.

ama bakın, asıl önemli nokta, boykot kararından sonra böyle garabet çıkar, beni zerre şaşırtmadılar...
  • sırrı sakık'ın "biz bu yasaya baştan sona kadar karşıydık" şeklindeki abuk cevabı da ayrı bir komedi. adam "baştan sona karşı olduğu" değişikliğin bazı maddelerine "taban hassasiyeti" nedeniyle onay vermiş.

o zaman bundan sonra sayın sakık, kürt düşmanı bir siyaset izleyen mhp'ye de kızmasın... nitekim onlar da oy aldıkları tabanın hassasiyetini gözetiyorlar. hadi buradan yak.
  • bdp'nin 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumundaki boykot tutumuna benzer. bdp içerisinde boykot ya da hayır demek konusunda da burda olduğu gibi bir bölünme yaşanmıştı.
  • bölgede hakim olan tarikatların ve şeriatçı oylarına ortakçı olmaya çalışmaktadır. çocuk gelin ihracatından gelen paranın bölgeye refah getireceğini sanıyor da olabilir. bilemedim şimdi.
    (bkz: kız çocuk ergenliğine ayarlı eğitim sistemi)
  • akp ile stratejik ortaklık projelerinden bir tanesi idi.

şeyhler, şıhlar derken laikliğe, aydınlanmaya ve halka nasıl saldıracaklarını bilememekten şeriat isteyenleri türedi.

utanç milletvekilleridir.
hesabın var mı? giriş yap