• şehit ve gazi aileleri için birşey demiyorum fakat dar gelirli hava atmak için kredi çekip bmw alacak iphone x alacak samsung s9 alacak har vurup harman savuracak onun borcunu da kemer sıkmaktan karnı yara olan binbir fedakarlıkla da olsa borç harç almadan yaşayan, bunun için yaşam kalitesini düşürenler ödeyecek öyle mi? söyleyin bu neyin bedeli? akp'den kurtulmak için illa bu mu gerekiyor?

ek: ben lüks tüketim vurgusu yaptım ve (bkz: #76730085) 'a katılarak sadece sistemin daha adil bir şekilde entegre edilmesini istiyorum
  • cumhurbaşkanı adayı meral akşener beyanatı.
    böyle bir şey olabilir mi gerçekten. milletin çektiği krediyi neden devlet ödüyor anlamıyorum. popülizm olur da bu kadar olmaz. akşener'e yakışmadı.

kaynak
    havuz medyası tik kazandırmama linki

edit: borcun az olması (8 milyar tl) devletin kaynaklarını bu şekilde kullanabileceği anlamına gelmez. bir şey prensip olarak doğrudur veya yanlıştır. gerçekten çok zor durumda olanlar varsa devlet bunlarla bireysel olarak ilgilenmelidir. bu şekilde toplu olarak kredi borçlarını siliyorum gibi bir yaklaşım olamaz. madem bir yerlerden tasarruf edilebiliniyor; bu kaynak şekilci olmayan, daha hissedilir, gelir adaletsizliğini önleyecek şekilde iyileştirmelerde kullanılabilir.
    devlet bahşiş dağıtmamalı, sosyal iyileştirme yapmalıdır.
    edit: trol değilim, ekonomi profesörü de değilim. kaygılarımda son derece samimiyim. bu projenin yerinde olduğunu düşünen arkadaşlar açıklasınlar biz de bilgilenelim. bu sayede daha iyi anlaşılmasını sağlarız meselenin diye düşünüyorum.
    son edit: olumlu olumsuz çok fazla mesaj alıyorum. fakat beni provokasyonla suçlayacağınız bir durum yok ortada. somut bir vaat üzerinden herkes fikrini beyan ediyor. uygulamayı çok beğeniyorsanız bana hakaret edene kadar aşağıya görüşünüzü açıklayın da insanlar faydalansın. bir tavsiyem de sapla samanı karıştırmayın. ama öbürleri de şöyle diye. biz bu konuyu tartışıyoruz sadece.
  • 5 milyon kişinin gss prim borcunu silip öyle bir prim ödemesini kaldıracağını vaad etmek dururken, milletin kullandığı kredi kartının borcunun devlet kasasından ödeneceğini vaad etmektir. böyle mi oy toplayacaksın abla? bunlar mı olacak icraatların? böyle mi devlet yöneteceksin? daha fazlasını beklerdik senden.
  • aqabeli hirsizlardan el konulacak parayla cok rahat yapilir dedigim ve cok etkili buldugum secim vaadidir efenim. evet.

edit: "akp'nin sildiği yandaş vergi borçlarıyla hepsi ödenir sen o güzel ak kafanı yorma."#76731105

"şirketlerin milyonlarca dolar vergi borcunu silen devletin, vatandaşın borçlarını satın alıp uzun vadelere bölerek borç yükünü azaltması mümkündür." #76731057

"anlıyorum ki götüyle dinleyenler var;
    1) borçlar silinmeyecek satın alınacak
    2) satın alınan borçlar devlet tarafından yapılandırılarak 10 yıllık süreçte ödenmeleri sağlanacak
    3) bu şekilde 1000 tl lik borcuna 10000 faiz ödemek zorunda bırakılanlar bu faiz batağında kurtarılacak."#76731333

(bkz: türkiye dayanışma fonu)

edit2: (bkz: şiddet suçları ile ilgili yasa değişikliği)#76736064
  • --- spoiler ---

tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız.

--- spoiler ---
    anladığım kadarıyla borç silmekten değil borçların devletçe satın alınmasından bahsediliyor. muhtemelen vatandaş bankalara değil devlete borçlu olacak ve bu borçlar yapılandırılıp uzun vadeye yayılacak ve bir şekilde tahsil edilecek.
    diğer türlü zaten adil olmayan saçma bir şey olur.
  • iyi hoş güzel de, nasıl olacağını anlamadığım eylem.

kimin parasıyla kimin borcunu kapatıyorsunuz?

halkın borç batağına sürüklenmesi hoş değil, halkı bu hale sokanlara hesap sorulmalı.

ama cidden anlamadım ben bu işi,

ne yani borç alıp o parayı öyle ya da böyle harcayan adamın borcunu biz mi kapatacağız, halkın kalanı mı ödeyecek?

eğer böyleyse adil gelmiyor.
  • (bkz: 29 mayıs 2018 durmuş yılmaz röportajı)

bu ülkede kabul edin ya da etmeyin, hiçbir finansal okur yazarlığı olmayan, eğitimsiz, istihdamın dışında, yoksul bir kesimi var. toplumun en alt kesimi. bu insanlar bankalarla imzaladıkları sözleşmelerde eşit koşullarda değiller… faizden, cezai faizden haberleri yok. biz iyi parti olarak bu vatandaşlarımızın borçlarını satın alarak, sileceğiz. bunun toplam maliyeti 8 milyar tl. 2018 bütçesinin yüzde 1'i, finanse edilebilir. 8 milyar tl'yi nerden bulacağız?
    -mesela maliye bakanlığı'nın 30 milyar tl'lik bir “danışmanlık bütçesi” var, şahıslara ödenen paralar bunlar, denetimi de yok. bu danışmanları kaldıracağız. bakın tek bir kalemle ne kadar kaynak çıktı ortaya.
  • kusura bakmayın da; başlarım öyle vaade.

bazı çalışanlar sayesinde maaş haczi vb. konulara hakim sayılırım. adam gitmiş; evkur’dan lcd, türk telekom’dan tablet, bir başka operatörden telefon almış. aldıklarını aynı gün nakde çevirmiş. hiçbirini de ödememiş. sigortalı işe başladığı an firmalar haciz yolluyor. toplam borç 15 bin tl. aylık kesilebilecek tutar 400-500tl. ömrü vefa ederse 3-4 senede anca bitiyor. çoğu zaman işi bıraktıkları için borç bitmeden ayrılıyorlar.

şimdi sen böyle insanlara güzellik yapıp dürüst insanların sırtına yükleyeceksin o borçları öyle mi.
    o iş yaş abla.
  • yersiz bir vaattir. kimin parasıyla kimin borcunu ödeyeceksin abla. ben burada borca girmemek için yaşam kalitemi düşürürken, sen benden alacağın vergiyle adamın borcunu kapatacaksın öyle mi?

kusura bakma ama severler öyle işi.
  • vaadin nasıl uygulamaya konulacağını ayrıntılarıyla açıklarlarsa kafamızda daha net bir şey oluşması açısından daha güzel olacağını düşündüğüm iyi parti vaadi.

ikinci edit: bir not daha düşelim kafa karışıklıkları için. tarih olarak 30 nisandan önce bu kapsama girenler belirtilmiş. ama devletin satın aldığı borçlar geri ödenecek mi yoksa onlar da mı silinecek netlik yok. herhalde tepkileri ölçüp biz aslında böyle demiştik diyebilirler.

edit: arkadaşların yazdıkları üzerine biraz düşündüm, eğer bu uygulamanın adil olmasını istiyorlarsa şöyle bir şey yapabilirler, lüks tüketimden dolayı mı oluşmuş bu borç ona bakarlar yada gelir durumuyla karşılaştırıp gerçekten de zor durumda olduğu için mi ödeyememiş ona bakarlar bu şekilde adil olabilir. tamamen ben boşuna mı borcumu ödedim şeklinde yaklaşmaktansa yapıcı olmak gerekir kanaatimce

biraz daha detay vermek gerekirse akşener;
    borçları takipte olan 5 milyon kişinin tüketici kredisi kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçların satın alınacağını açıkladı.

ayrıca, düşük gelirle çalışan vatandaşların ve öğrencilerin borçlarının en az yüzde sekseninin ödeneceğini kalan borçlarının faizsiz 10 yıla kadar ödenebileceğini söylemiş.

şehit, gazi ailelerinin tüm borcu silinecekmiş

seçildikten 100 gün sonra türkiye dayanışma fonu'nu kuracaklarını belirtti şöyle bir şey dedi bir de:

türkiye dayanışma fonu için bir defalık harcayacağımız 8 milyar lira, 2018 bütçe harcamalarının yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor. yani, mehmet şimşek’in taşıt ve hizmet binası kiralamaları için zamanında, “fındık-fıstık parası” dediği rakam kadar.

bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bu böyle kolay bir şey mi onu merak ediyorum aydınlatın bizi.

yapıcı vaatlerle gelmeye devam. ses getirecektir bu vaat.
hesabın var mı? giriş yap