*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • meral akşener tarafından az önce açıklanan durum.

https://twitter.com/…ener/status/993409220560203776
    https://eksiup.com/7fd5c4e1e

30 nisan 2018 itibariyle borçları yasal takibe ya da yakın takibe alınmış olan, ve de borçları tahsilat şirketlerine satılmış olan 5 milyon vatandaşımızın tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız. #borçkaderindeğilsiliyoruz

bu arada cem uzan vol2 diyen insanlar o adamın zamanında verdiği vaadlerin hepsinin yapılabilir şeyler olduğunu zaman içinde görmediler mi? akp zamanında chp için asgari ücreti şu kadar yapacaklarmış, bu kadar yapacaklarmış, emekliye şu kadar ikramiye vereceklermiş, versinler de görelim, verirlerse ben de chp'ye oy veririm demediler mi? şimdi kendileri o vaadleri yerine getirmeyi vadetmiyorlar mı?

zamanında chp taşeronu bitireceğim dediğinde herkes olur mu öyle şey demişti, akp karşı çıkmıştı. şimdi kamuda taşeron bitti, oluyor muymuş öyle şeyler? oluyormuş. akplilerin attıkları boklara kanmayın, bu insanlar oturup ölçüp biçmeden konuşacak insanlar değiller. daha önce chp'de defaatle gördük bu örneği, vaadlerin tamamını eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz da teknik verilerle açıkladı zaten.

(bkz: #76731333)

--- spoiler ---

türkiye’deki özel tüketim harcamalarının yüzde 20’sinin borçla yapıldığını belirten iyi parti genel başkanı meral akşener, “her 10 kişiden 8’i borçlu. türkiye, dünyanın en borçlu ülkesidir” dedi.

“kapısına dayanan haciz memurunun baskısı altında evinin ihtiyaçlarını karşılayamayan anne ve babalar bunalıma girmiştir” ifadelerini kullanan akşener, türkiye’nin borç sıkıntısının bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk 100 gün içinde ‘türkiye dayanışma fonu’ kurulacağını söyleyen akşener, “borç kaderin değil, sileceğiz” diye konuştu.

4.5 milyon kişinin borcunun satın alınacağını kaydeden akşener, asgari ücretle çalışan ve işsizlerin borçlarının silineceğini kaydetti. ekonomi ajandasını açıkladığı toplantıda konuşan akşener'in açıklamalarının satır başları şöyle:

-cumhurbaşkanı olup göreve geldiğimizde ilk 100 gün içerisinde, hiç vakit kaybetmeden türkiye dayanışma fonu'nu kuracağız.

-30 nisan 2018 itibariyle borçları yasal takibe ya da yakın takibe alınmış olan, ve de borçları tahsilat şirketlerine satılmış olan 5 milyon vatandaşımızın tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız.

-değil borcunu ödemek, evine ekmek, çocuğuna süt bile götürmekte zorlanan işsiz kardeşlerimizi, tam rahat edeceği yaşlarda borç krizi içinde debelenen emeklilerimizi bu yükten kurtarmak boynumuzun borcudur.

-yine borçları bu durumda olan, düşük gelirle çalışan vatandaşlarımızın, ve öğrencilerimizin borçlarının en az yüzde 80’ini sileceğiz. kalan borçlarını faizsiz 10 yıla kadar taksitle ödeyebilecekler.

-ayrıca şehit ve gazi ailelerinin bu durumdaki tüm borçlarını sileceğiz. vatan onlara çok şey borçludur. en azından bunu yapalım.

-yandaş işadamlarına verdiğin ihalelerin parasını nereden bulup onların cebine koydun. suriyeli misafirlerimize 10 milyar doları nereden buldun?

-son kuruşuna kadar maliyetini hesapladık. bir defalık olma üzere bütçeye maliyeti 8 milyar tl olacak. borcunu taksitle ödeyecek vatandaşlarımızın ödemeleri düşülürse maliyetin daha düşük olacağı açıktır.

-2007-2017 yılları arasında örtülü ödenekten tam 12 milyar tl harcadılar. ilk 3 ayda harcadıkları 550 milyon lira. makam aracı ve taşıt kiralamaya toplam 3 milyar tl harcadılar.
    --- spoiler ---

http://t24.com.tr/…izlerin-borcunu-silecegiz,622545
  • çok çarpıcı ve direkt sonuca yönelik bir vaaddir.meral hanım cidden güzel bir vaadde bulundu.5 milyon vatandaş + ailesi derken 10 milyon vatandaşa direkt bir vaad veriyor seçmenin yüzde 20 sine yani en az.müthiş bir hamle iyi parti açısından...
  • aqabeli hirsizlardan el konulacak parayla cok rahat yapilir dedigim ve cok etkili buldugum secim vaadidir efenim. evet.

edit: "akp'nin sildiği yandaş vergi borçlarıyla hepsi ödenir sen o güzel ak kafanı yorma."#76731105

"şirketlerin milyonlarca dolar vergi borcunu silen devletin, vatandaşın borçlarını satın alıp uzun vadelere bölerek borç yükünü azaltması mümkündür." #76731057

"anlıyorum ki götüyle dinleyenler var;
    1) borçlar silinmeyecek satın alınacak
    2) satın alınan borçlar devlet tarafından yapılandırılarak 10 yıllık süreçte ödenmeleri sağlanacak
    3) bu şekilde 1000 tl lik borcuna 10000 faiz ödemek zorunda bırakılanlar bu faiz batağında kurtarılacak."#76731333

(bkz: türkiye dayanışma fonu)

edit2: (bkz: şiddet suçları ile ilgili yasa değişikliği)#76736064
  • vaadin nasıl uygulamaya konulacağını ayrıntılarıyla açıklarlarsa kafamızda daha net bir şey oluşması açısından daha güzel olacağını düşündüğüm iyi parti vaadi.

ikinci edit: bir not daha düşelim kafa karışıklıkları için. tarih olarak 30 nisandan önce bu kapsama girenler belirtilmiş. ama devletin satın aldığı borçlar geri ödenecek mi yoksa onlar da mı silinecek netlik yok. herhalde tepkileri ölçüp biz aslında böyle demiştik diyebilirler.

edit: arkadaşların yazdıkları üzerine biraz düşündüm, eğer bu uygulamanın adil olmasını istiyorlarsa şöyle bir şey yapabilirler, lüks tüketimden dolayı mı oluşmuş bu borç ona bakarlar yada gelir durumuyla karşılaştırıp gerçekten de zor durumda olduğu için mi ödeyememiş ona bakarlar bu şekilde adil olabilir. tamamen ben boşuna mı borcumu ödedim şeklinde yaklaşmaktansa yapıcı olmak gerekir kanaatimce

biraz daha detay vermek gerekirse akşener;
    borçları takipte olan 5 milyon kişinin tüketici kredisi kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçların satın alınacağını açıkladı.

ayrıca, düşük gelirle çalışan vatandaşların ve öğrencilerin borçlarının en az yüzde sekseninin ödeneceğini kalan borçlarının faizsiz 10 yıla kadar ödenebileceğini söylemiş.

şehit, gazi ailelerinin tüm borcu silinecekmiş

seçildikten 100 gün sonra türkiye dayanışma fonu'nu kuracaklarını belirtti şöyle bir şey dedi bir de:

türkiye dayanışma fonu için bir defalık harcayacağımız 8 milyar lira, 2018 bütçe harcamalarının yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor. yani, mehmet şimşek’in taşıt ve hizmet binası kiralamaları için zamanında, “fındık-fıstık parası” dediği rakam kadar.

bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bu böyle kolay bir şey mi onu merak ediyorum aydınlatın bizi.

yapıcı vaatlerle gelmeye devam. ses getirecektir bu vaat.
  • iyi hoş güzel de, nasıl olacağını anlamadığım eylem.

kimin parasıyla kimin borcunu kapatıyorsunuz?

halkın borç batağına sürüklenmesi hoş değil, halkı bu hale sokanlara hesap sorulmalı.

ama cidden anlamadım ben bu işi,

ne yani borç alıp o parayı öyle ya da böyle harcayan adamın borcunu biz mi kapatacağız, halkın kalanı mı ödeyecek?

eğer böyleyse adil gelmiyor.
  • dar gelirli vatandaşlar, özellikle taşeron işçiler tarafından çok olumlu bulunacağını düşündüğüm vaad.

asgari ücretle çalışan taşeron işçilerde icralı olma oranı % 70'lere ulaşmıştı, artık nefes alacak pozisyonları yoktu. akp'den alacaklarını aldılar, bir de iyi parti'den alacaklarını alsınlar, onlardan güzeli yok valla. hayat artık taşeron'a güzel olur bu sayede. :)

not: taşeron filan değilim
  • bir siyasi partiden simdiye kadarki en güçlü vaat. kyk borçlarını sileceklerse oyumu alırlar.
  • (bkz: popülizm)

kusura bakmayın ama bunun adı düpedüz popülizmdir. tansu çiller'in iki anahtar vaadi vardı ya. hah onun tedrisatından geçmiş birininde farklı bir şey yapmasını beklemekte garip olurdu doğrusu.

malesef meralcim bu iş seninle yürümeyecek. bağırıp çağırıp, tutarsız söylemler ve ucuz popülizmle ancak bizim siyaset ergenlerini tavlarsın.
  • şehit ve gazi aileleri için birşey demiyorum fakat dar gelirli hava atmak için kredi çekip bmw alacak iphone x alacak samsung s9 alacak har vurup harman savuracak onun borcunu da kemer sıkmaktan karnı yara olan binbir fedakarlıkla da olsa borç harç almadan yaşayan, bunun için yaşam kalitesini düşürenler ödeyecek öyle mi? söyleyin bu neyin bedeli? akp'den kurtulmak için illa bu mu gerekiyor?

ek: ben lüks tüketim vurgusu yaptım ve (bkz: #76730085) 'a katılarak sadece sistemin daha adil bir şekilde entegre edilmesini istiyorum