• aqabeli hirsizlardan el konulacak parayla cok rahat yapilir dedigim ve cok etkili buldugum secim vaadidir efenim. evet.

edit: "akp'nin sildiği yandaş vergi borçlarıyla hepsi ödenir sen o güzel ak kafanı yorma."#76731105

"şirketlerin milyonlarca dolar vergi borcunu silen devletin, vatandaşın borçlarını satın alıp uzun vadelere bölerek borç yükünü azaltması mümkündür." #76731057

"anlıyorum ki götüyle dinleyenler var;
    1) borçlar silinmeyecek satın alınacak
    2) satın alınan borçlar devlet tarafından yapılandırılarak 10 yıllık süreçte ödenmeleri sağlanacak
    3) bu şekilde 1000 tl lik borcuna 10000 faiz ödemek zorunda bırakılanlar bu faiz batağında kurtarılacak."#76731333

(bkz: türkiye dayanışma fonu)

edit2: (bkz: şiddet suçları ile ilgili yasa değişikliği)#76736064
  • vaadin nasıl uygulamaya konulacağını ayrıntılarıyla açıklarlarsa kafamızda daha net bir şey oluşması açısından daha güzel olacağını düşündüğüm iyi parti vaadi.

ikinci edit: bir not daha düşelim kafa karışıklıkları için. tarih olarak 30 nisandan önce bu kapsama girenler belirtilmiş. ama devletin satın aldığı borçlar geri ödenecek mi yoksa onlar da mı silinecek netlik yok. herhalde tepkileri ölçüp biz aslında böyle demiştik diyebilirler.

edit: arkadaşların yazdıkları üzerine biraz düşündüm, eğer bu uygulamanın adil olmasını istiyorlarsa şöyle bir şey yapabilirler, lüks tüketimden dolayı mı oluşmuş bu borç ona bakarlar yada gelir durumuyla karşılaştırıp gerçekten de zor durumda olduğu için mi ödeyememiş ona bakarlar bu şekilde adil olabilir. tamamen ben boşuna mı borcumu ödedim şeklinde yaklaşmaktansa yapıcı olmak gerekir kanaatimce

biraz daha detay vermek gerekirse akşener;
    borçları takipte olan 5 milyon kişinin tüketici kredisi kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçların satın alınacağını açıkladı.

ayrıca, düşük gelirle çalışan vatandaşların ve öğrencilerin borçlarının en az yüzde sekseninin ödeneceğini kalan borçlarının faizsiz 10 yıla kadar ödenebileceğini söylemiş.

şehit, gazi ailelerinin tüm borcu silinecekmiş

seçildikten 100 gün sonra türkiye dayanışma fonu'nu kuracaklarını belirtti şöyle bir şey dedi bir de:

türkiye dayanışma fonu için bir defalık harcayacağımız 8 milyar lira, 2018 bütçe harcamalarının yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor. yani, mehmet şimşek’in taşıt ve hizmet binası kiralamaları için zamanında, “fındık-fıstık parası” dediği rakam kadar.

bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bu böyle kolay bir şey mi onu merak ediyorum aydınlatın bizi.

yapıcı vaatlerle gelmeye devam. ses getirecektir bu vaat.
  • iyi hoş güzel de, nasıl olacağını anlamadığım eylem.

kimin parasıyla kimin borcunu kapatıyorsunuz?

halkın borç batağına sürüklenmesi hoş değil, halkı bu hale sokanlara hesap sorulmalı.

ama cidden anlamadım ben bu işi,

ne yani borç alıp o parayı öyle ya da böyle harcayan adamın borcunu biz mi kapatacağız, halkın kalanı mı ödeyecek?

eğer böyleyse adil gelmiyor.
  • (bkz: popülizm)

kusura bakmayın ama bunun adı düpedüz popülizmdir. tansu çiller'in iki anahtar vaadi vardı ya. hah onun tedrisatından geçmiş birininde farklı bir şey yapmasını beklemekte garip olurdu doğrusu.

malesef meralcim bu iş seninle yürümeyecek. bağırıp çağırıp, tutarsız söylemler ve ucuz popülizmle ancak bizim siyaset ergenlerini tavlarsın.
  • şehit ve gazi aileleri için birşey demiyorum fakat dar gelirli hava atmak için kredi çekip bmw alacak iphone x alacak samsung s9 alacak har vurup harman savuracak onun borcunu da kemer sıkmaktan karnı yara olan binbir fedakarlıkla da olsa borç harç almadan yaşayan, bunun için yaşam kalitesini düşürenler ödeyecek öyle mi? söyleyin bu neyin bedeli? akp'den kurtulmak için illa bu mu gerekiyor?

ek: ben lüks tüketim vurgusu yaptım ve (bkz: #76730085) 'a katılarak sadece sistemin daha adil bir şekilde entegre edilmesini istiyorum
  • bir kaç gün önce bazı borçların silinmesine tepki koyuyorduk. yapılanın yanlış olduğunu söylüyor bunun bir af'tan ziyade oy satma yöntemi haline geldiğinden bahsediyorduk. yıl 1943 falan o zaman. her yer dutluk ama. nasıl dut dut kokuyor ortalık bilemezsiniz.
  • vaat etmekte sıkıntı yok ablacım, daha çok vaat edin.
    az da gariban yesin tufeylilerin yağmasından. iki köprü eksik olsun da insanlar az nefes alsın.
  • yersiz bir vaattir. kimin parasıyla kimin borcunu ödeyeceksin abla. ben burada borca girmemek için yaşam kalitemi düşürürken, sen benden alacağın vergiyle adamın borcunu kapatacaksın öyle mi?

kusura bakma ama severler öyle işi.
  • --- spoiler ---

tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız.

--- spoiler ---
    anladığım kadarıyla borç silmekten değil borçların devletçe satın alınmasından bahsediliyor. muhtemelen vatandaş bankalara değil devlete borçlu olacak ve bu borçlar yapılandırılıp uzun vadeye yayılacak ve bir şekilde tahsil edilecek.
    diğer türlü zaten adil olmayan saçma bir şey olur.
  • yarın biri çıkıp "kaynağı nereden bulacaksınız" diye saldırır. sonra bakarsınız aynı vaadi kendi gerçekleştirir. senaryo tanıdık geliyor mu?
hesabın var mı? giriş yap