şükela:  tümü | bugün soru sor
 • c.başkanına "hele bi soluklan yiğenim" diyen teknoloji danışmanları vesilesiyle, pazarlık usülü yöntemiyle "hadi lan, seni mi kırcaz, ortası olsun" bari denmiş; ortaya bu teknoloji çıkmıştır.

  hayırlı olsundur.
 • teknik olarak 4g teknolojisine sahip olmadan 4.5g'ye geçemezsiniz.

  şöyle ki, 3g'ye ilk geçildiğinde de hspa(high speed packet access) teknolojisi yoktu. buna bağlı olarak internet hızı neredeyse 2g'den farksızdı. bu geçişte aynı altyapı, neredeyse aynı donanım kullanıldı. değişen şey modülasyon türü ve kanalların paylaşımlı hâle getirilmesi oldu. zaten bu teknolojiye de 3.5g denildi. 4.5g'ye geçiş de, aynı şekilde 4g'ye bazı özelliklerin(mimo, modülasyon derecesinin arttırılması) kazandırılmasıyla sağlanıyor.

  4g, 3g'den tamamen farklı altyapıya sahip bir teknoloji. tamamen ip tabanlı, sesli görüşme için bile data paketleri kullanmakta. bu durumda siz 4g altyapısını kurmadan 4.5g ya da amerikanların dediği gibi (bkz: lte-advanced) teknolojisine geçemezsiniz. bunu çok bilmişlikten veya hükumet karşıtı biri olduğumdan söylemiyorum ama kendi reklamlarını yapıyorlar, gerçekten bildikleri bir şey yok.
 • cebinde kontör alacak parası olmayan bazı insanların başta donanimhaber.com olmak üzere "o telefonun 4.5g'si bile yok, direkt çöp, leş" gibi gereksiz yorumlarına malzeme olacak teknoloji.
 • ıstedigi kadar hizli olsun, eger 2gb veya 1gb sinirsiz sonra yavaslayan tarifelerle sunulursa hicbir ise yaramiyacak olan sistemdir. 15dk'da bitirebilince 20mbit olsa ne olur 99999mbit olsa ne olur.
  derhal bu kota sacmaliklarina bir duzenleme gelmelidir ve hakkimizi hukuken aramaliyiz.
  ayrica ne kadar etkili olur bilmiyorum ama yine de imzani at!
 • ülkemize özgü bir ara sistem gibi görünüyor.

  zillullah 4 almayalım 5 i bekleyelim deyince ortaya çıkarıldı gibi.
 • sırf birilerinin dediği olsun diye içerisine 5 eklenmiş 4g.
 • anladığım kadarıyla operatörler 4g ve 5g için ortak bir ihaleye giriyorlar. kısa vadede operatörler 4g hizmeti sunacak. 5g için de gerekli altyapı hazır olduğunda başka bir ihaleye girmeksizin operatörler hizmete başlayabilecek.

  tabi bu 4g + 5g = 4.5g uyanıklığının nedeni çok açık (bkz: 2 yıl bekleyelim 5g'ye geçelim)