şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dün başıma gelen hadisedir. hepimizin en ucuz olarak bildiği yerli ve milli bir market zincirinden 4 adet orta boyutlarda domates aldım. kasada ise şoka uğradım resmen. içimden ebesinin amı ali sami dedim.

artık birileri paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayabilir ve anlatabilir mi ?

temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan binlerce aile olduğunun ve sadece bu yüzden bile ahmakça bir nesil yetiştiğinin kimse farkında değil mi?
  • kardeşim şanslı anına denk gelmişsin.ben yüksek ihtimal ile yine o bahsettiğin marketten geçen hafta 3 tanesini 4 tl ye aldım.acını anlayabiliyorum.
  • başlığı okuyan akp'li, "domatesin mevsimi bitti. yemeyin siz de" diyecektir. ya da domates üzerinden ülkeyi bölmeyi amaçlayan vatan hainleri olduğuna inanacaktır.
  • mersin 'den bildiriyorum. yeni mahsül domates tarladan kilosu 4tl ye çıkıyor.

sizin oralarda fiyatlar daha çok artar

(bkz: aracı etkisi)

karşılaştırma için geçen senelerde domates 80kr civarıydı. taş çatlasa 1tl idi.

bu kış fiyatlar çok yükselecek
  • gayet de ucuza gelmiş. geçen hafta marketten 4 adet orta boy domatesi 6.75'e aldım. domatesi bırakıp sigaraya başladım.
  • ya ne olacaktı? hiç gidip teknosa'ya "küçücük flash bellek 50 lira olur mu" diyor musun?

çiftçi tarlada domatı kasalar ve kg fiyatı 4 liradan komisyoncu ile anlaşır. komisyoncu % 8-9-10 civarı komisyonunu ekler ve halde domatesi "faturalandırarak" satar.

sen de marketçi, manavcı olarak gider domatı halden 45, 46, 47 neyse alırsın. getirir tezgahına dizersin. % 30 fire, % 20 kâr ekler satarsın.

eğer çok pahalı geliyorsa her ilde hal mevcut. atlayın arabanıza gece 3'de gidip alın bir kasa domat. 12 kg falan tekli kasa. 5 liradan alsan 60 lira eder.
  • pazarda kilosu 6.50
  • çok uygun olmuş. ben 8 tl ödemiştim. ayrıca dışarıda kahvaltı etmek daha uygun geliyor artık.
  • artık bir domates almak için, 1 liradan fazlasına ihtiyacımız olduğunu gösteren olaydır.