şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle arkadaşımın hesabından yazıyorum.

olay 04.08.2017 saat 00.02 de telefonuma üst üste mobil işlem şifresi gelmesiyle başladı. hemen şüphelenip hesabımı kontrol ettiğimde çoktan para çekimi yapılmıştı. olayın telaşıyla çok fazla inceleyemedim fakat atmden çekildiğini gördüm ve parça parça işlem yapılmıştı. ardından müşteri hizmetlerini aradım kartın yanımda olduğunu fakat para çekildiğini söyledim onlar da onayladı durumu ve bloke etti bankamatik ve kredi kartımı. yaklaşık 3000 lira parayı atmden parça parça çekmişler ve herhalde aynı anda mobil işlemden de denediler ki bana mesaj geldi.

ilk iş bankaya dilekçe verip savcılığa gidicem. diğer okuduğum başlıklarda hepsi parasını geri almış ama ona rağmen endişeliyim. gerekirse bddk'ya şikayet edip, alacak davası açıcam. önerisi ve ya bilgisi olan yazarsa sevinirim. gelişmeleri buraya aktarıcam.

edit: arkadaşlar farkındayım artık çok fazla böyle başlık görüyorsunuz ama hem daha fazla kişinin görüp farkına varacağını düşüğündüm hem de başına böyle birşey gelecek olanları yönlendirmek için bu başlığı açtım. başına böyle bişey gelince insan daha iyi anlıyor. kabahatimiz varsa, affola!

edit2: arkadaşlar iyi ya da kötü yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. bilgilendirme istiyenler olmuş olayı bi atlatayım daha detaylı yazıcam. şuan için banka şubesine gidip itiraz dilekçesini doldurdum ve hangi çekimlere itiraz ettiğimi de detaylı bir biçimde belirttim. şubedeki arkadaş inanın benden daha çok şaşırdı duruma ve "haklı" bulunursam iade gerçekleşeceğini söyledi. olayı detaylı bir biçimde aktardım ve ardından savcılığa kart bilgisinden tutun çekilen miktarlar, saatler, aldığım önlemler ve tabiki suçlunun bulunup gereğinin yapılmasıyla ilgili dilekçemi ilettim. savcılık kısmı uzun sürebilirmiş ve iade kısmı da tamamen bankaya aitmiş. savcılık başvurumu bankaya da ilettim bekliyoruz bakalım.

son edit: arkadaşlar olaydan sonra genel müdürlük sizinle iletişime geçicek denildi ama sadece mesajla takip edildiği iletildi tarafıma. 1 hafta gibi bir bekleme sürecinden sonra mutlu son yine mesajla iletildi para tarafıma iade edilmiş.
    arkadaşlar özet olarak böyle bişey başınıza gelirse
    1) acil müşteri hizmetini arayıp bütün kartları ve şifreleri bloke ettirin.
    2) vakit kaybetmeden ilk önce banka daha sonra savcılığa gidip başvurun. savcılık dilekçesini bankaya tekrar gidip iletin iade işleminde etkili olabilir.
    haklı durumdaysanız merak etmeyin her türlü paranız geri yatıyor ama bazılarının aynı gün bazılarının benim gibi uzun sürüyor. inşallah kimsenin başına gelmez. bu durumla uğraşmak düşünmek bile yoruyor insanı.

uyarı!: arkadaşlar kartım atm veya pos cihazında kopyalanmış ve şifresi öğrenilmiş.
    atm den işlem yaparken
    1) kartınızı soktuğunuz yere dikkat edin
    2) şifrenizi elinizle gizleyerek girin
    3) hatta hiç kart kullanmadan tc ve qr ile para çekin
    pos cihazında işlem yaparken
    1) şifreyi girerken kimsenin görmemesine dikkat edin (elinizle saklayın)
    2) kart yerine nakit kullanmaya çalışın.
  • (bkz: ee)

başlık açmaya değer bir konu olmayan sıradan bir dolandırıcılık. savcılık ve banka ile halledilecektir.
  • son zamanlarda sıklaşan hesaptan para transfer etme, başkası adına kontör-fatura ödeme şeklinde yapılan dolandırıcılık vakası. bu durumlarda savcılığa suç duyurusu yaptıktan sonra ilgili bankanın harcama itiraz formunun doldurulup işleme alınmasını sağlamak gerekir. ancak unutmayın savcılığa başvuru yaparak bu işlemi yapan hakkında şikayetçi olduğunuzdan paranızın geri yatması ile alakası yok, banka ile çözeceksiniz.
  • olayı sulandıran geri zekalılar hemen damlamışlar.
    gayet net bir rezalettir.belki adamın parasına acil ihtiyaç duyacağı bir durum olacak,kim biliyor.
    bankalar güvenlidir, paranızı yastık altına koymayın bankaya yatırın diye söylenmedi mi yıllardır ?
    bu mu güvenli sistem,her gün boşaltılan hesapları duyuyoruz.
  • öncelikle geçmiş olsun.
    kimsenin başına gelmesini istemem ama ben böyle açıkların olacağını, is bankası'nın sürekli güvenlik ile alakalı mail atmasından seziyordum. konu hakkında uzman değilim ama, sanıyorum bankaların güvenlik sistemlerinde ciddi anlamda exploit saldırılarına yönelik açıklar(bug) var. bunun başka açıklaması olamaz diye düşünüyorum.

umarım en kısa zamanda paranızı geri alırsınız.
  • başına gelen kişiler için kötü ve zor bir durum olsa da rezalet değildir.

banka para iadesi yapacaktır bu kesin. bu sürecin ilerleyiş şekli bankanın müşterisine verdiği değeri gösterecektir.

rezalet olmamasının sebebi ise, atm kartlarının hala emv değil magstripe olmasıdır. magstripe her an her yerde kopyalanabilir. bu nedenle bankalar bu tür durumlar için yıllık bütçe yapar ve geri iadesini gerçekleştirir. bu kabul edilmiş bir risktir.

atm kartlarının da emv(çipli) yapılması ile önüne geçilebilir ancak maliyeti biraz yüksek olacağından risk kabul edilmektedir.

not:mevcut atm'ler emv okuyabiliyor ancak atm katlarının çoğunluğu hala magstripe olduğundan olsa gerek bu kartlar ya da çift özellikli kartların sadece magstripe tarafı kopyalanıp kullanılabiliyor.
  • gayet rezalettir. bu tip olayların paylaşılması bankaların da savcılığın da konuya daha fazla alaka göstermesi ve önlem alınması için önemlidir. metroda görüp hoşlandığı kıza açılan başlıklar yerine az çok insanlara faydası dokunabilecek başlıklar yeğdir.